Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Alimente interzise sau oferite cu precautie pisicilor

Postări Recomandate

Ciocolata - Majoritatea pisicilor nu consuma ciocolata, asa ca nu ar trebui sa fie nicio problema, insa nu trebuie sa incerci sa ii oferi. Ciocolata contine teobromina, care este o substanta toxica pentru ele. Ciocolata neagra sau produsele de patiserie fara zahar contin teobromina, asa ca tine-le la distanta. Teobromina poate cauza palpitatii, tremuraturi, convulsii si chiar moarte.

 

Strugurii si stafidele - Multi oameni au dat ocazional felinelor struguri sau stafide, insa nu este o idee buna. Strugurii si stafidele pot duce la insuficienta renala in cazul pisicilor. Cateva bucati pot duce la moarte. Va trebui sa fii atent sa nu existe varsaturi si hiperactivitate, deoarece aceste semne anunta aparitia unei insuficiente renale. Poate ca nu tuturor pisicilor le este rau, dar cel mai bine ar fi sa eviti oferirea acestor produse.

 

Ceapa, usturoiul, arpagicul - Indiferent ca este gatita, preparata sau procesata, ceapa distruge globulele rosii, iar astfel poate sa apara anemia. Acest lucru este valabil atat pentru ceapa cruda, cat si pentru praful de ceapa. Usturoiul si arpagicul pot cauza probleme gastrointestinale, asa ca e bine sa le eviti.

 

Alcool - Niciodata nu oferi bauturi alcoolice pisicilor, indiferent ca vorbim de bere, vin, lichior sau chiar si alimente care contin alcool (precum pralinele cu sampanie). Alcoolul va afecta creierul si ficatul pisicilor in acelasi fel in care i-ar afecta pe oameni, insa in cazul acestor animalute va fi nevoie de o cantitate mult mai mica. Vei vedea ca doua linguri de whisky pot cauza coma unei pisici de 1.5 kg, iar trei linguri o pot omori.

 

Bomboanele si gumele de mestecat - Orice produse indulcite cu xilitol nu ar trebui oferite pisicilor. Aici sunt incluse bomboanele, gumele de mestecat, pasta de dinti, produsele de patiserie si chiar anumite produse dietetice. Xilitolul poate duce la cresterea nivelului de insulina, iar nivelul zaharului din sange poate sa scada, ducand la insuficienta hepatica. Fii atent la varsaturi, letargie si la pierderea echilibrului; ai putea sa observi si convulsii. Insuficienta hepatica poate sa apara in cateva zile.

 

Cafeaua, ceaiul si alte produse care contin cofeina - Oferite in cantitati mari, acestea pot fi fatale. Ar trebui sa acorzi atentie unor simptome de agitatie, respiratie rapida, palpitatii, tremuraturi si sangerari; acestea sunt semne ale otravirii cu cofeina. Vei vedea ca si boabele de cafea si ceai pot cauza probleme de sanatate in cazul pisicilor.

 

Mancare pentru caini - Cateva inghitituri nu vor dauna, insa nu trebuie sa reprezinte un inlocuitor. Mancarea pentru caini este produsa special pentru acesti patrupezi si nu corespunde nevoilor nutritionale ale pisicilor.

 

Grasimile si oasele - Resturile de mancare pot contine grasimi si oase care sunt periculoase pentru pisici. Grasimile, gatite sau negatite, pot duce la pancreatita. Pisica se poate ineca cu oase.

 

Medicamentele destinate oamenilor - Nu trebuie sa oferi animalelor medicamente care ti-au fost prescrise tie. Nu oferi medicamente fara a avea recomandarea unui veterinar. Pe de alta parte, medicamentele care contin acetominofen sau ibuprofen pot fi letale in cazul pisicilor, asa ca evita administrarea lor.

 

Ficatul - Ficatul poate fi sanatos pentru pisici doar daca oferi cantitati mici. O portie prea mare poate duce la deficienta de vitamina A, care poate afecta oasele felinelor. Urmareste daca apar deformari ale oaselor, cresteri ale acestora si ale coloanei vertebrale, precum si semnele de osteoporoza. Deficienta de vitamina A poate cauza moarte daca nu este diagnosticata in timp util.

Laptele si produsele lactate - O farfurie de lapte sau o felie de branza pot afecta pisicutele care nu au un sistem digestiv rezistent. Vei vedea ca nici felinele adulte nu vor putea digera produsele lactate. Unele pisici au diaree sau chiar reactii alergice dupa consumarea produselor lactate.

 

Ouale crude - Ouale crude prezinta un potential risc de Salmonella sau de E.coli. In plus, exista enzime care intra in conflict cu absorbtia vitaminei B, iar aceasta problema poate duce la afectiuni ale pielii sau la probleme ale blanii.

 

Carnea cruda si pestele crud - Ca si in cazul oualor crude, si aceste produse pot contine bacterii care pot cauza otraviri. In plus, o enzima din pestele crud distruge tiamina, iar astfel pot sa apara probleme neurologice grave care duc la convulsii si coma. Desi o dieta bazata pe alimente crude poate fi sanatoasa, va trebui sa fii precaut atunci cand alegi aceasta varianta.

 

Produsele dulci si bauturile - Daca pisicile consuma prea multe dulciuri si bauturi dulci, pot sa sufere de obezitate, diabet si probleme dentare. Cel mai bine e sa nu oferi astfel de produse.

 

Tonul - Desi le place carnea de ton, aceasta nu trebuie oferita foarte des. Daca oferi prea multa carne de ton, felina poate suferi de malnutritie. Tonul nu contine toti nutrientii de care pisicile au nevoie pentru o dieta echilibrata. Este in regula sa oferi din cand in cand, insa nu fa un obicei.

 

Aluatul cu drojdie - Aluatul cu drojdie trebuie sa creasca inainte sa fie gatit; daca nu se procedeaza astfel, se va umfla in stomacul pisicii si va produce dureri la nivelul intestinelor. In plus, pe masura ce drojdia fermenteaza, produce alcool, care poate duce la otravire.

 

Sursa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ficatul -

 

Mancarea pisicilor din conserve contine ficat foarte mult la noi.

 

 

Carnea cruda si pestele crud -

 

Porumbeii si ratele salbatice prinse de pisici cum se calculeaza? plus altele ce prind in natura ... parca soriceii erau adversarii :yahoo:

 

Tonul -

 

La fel este in conserve in meniul pisicilor.

Editat de Darianna
scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim de pisicile de casa. Nu am specificat, dar credeam ca se intelege. Sunt usor diferite, organismul celor salbatice adaptandu-se la conditiile ce le impune salbaticia.

 

Asa cum cele de afara supravietuiesc nevaccinate, nefiind deparazitate, asa supravietuiesc si avand in meniu alimentele pe care le-am enumerat ca fiind interzise CELOR DE APARTAMENT/CASA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim de pisicile de casa. Nu am specificat, dar credeam ca se intelege. Sunt usor diferite, organismul celor salbatice adaptandu-se la conditiile ce le impune salbaticia.

 

Despre ce salbaticie vorbim aici??? ca n-am inteles!!!

Pentru ca merg in curte si prind cate ceva, asta nu le face inca salbatice. Lynx sau Ras nici n-as putea sa tin LANGA casa ca nu stau, au nevoie de spatiu de alergat.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare cam exagerata lista asta.

Daca m-as lua dupa lista asta, atunci pisoii mei ar trebui sa fie morti de mult.

Cred ca aceasta liste se aplica pisicilor de apartament, nu si pisicilor de curte.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca aceasta liste se aplica pisicilor de apartament, nu si pisicilor de curte.

 

Niciodata veterinara nu mi-a spus sa nu-i dau careva din conservele care se gasesc pe rafturile magazinelor, din contra sa incerc pe toate ca au si ele preferinte.

In USA industria asta este de foarte mult timp in dezvoltare mereu ca piata este tot mai mare, si nu este diferent tratata o pisica din curte sau una din interior numai.

Ar fi fost reclame la TV de nu mai vedeai nimic decat pisicute si catei alintate pe ecran!

Un prieten veterinar educat in Romania mi-a spus ca animalele ca si omul maninca ce-i place cand are din belsug, dar de necesitate totul este bun!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pisoilor mei nu le place mancarea pentru pisici.

 

Parca la bunica conserve sau boabe uscate mancau??? si ai mei prefera din ceea ce mancam noi, dar vara mi-e greu sa gatesc pe caldura mare. Adora puii de rotisor dar si pestele prajit, nu le place carne de vita gatita, doar crud un pic, bine macinat ca pentru Tartare Steak.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce salbaticie vorbim aici??? ca n-am inteles!!!

Pentru ca merg in curte si prind cate ceva, asta nu le face inca salbatice. Lynx sau Ras nici n-as putea sa tin LANGA casa ca nu stau, au nevoie de spatiu de alergat.

 

La salbaticia care le impune (e un pic fortat termenul, insa altul nu imi vine in minte) sa vaneze pentru a supravietui.

 

Cred ca aceasta liste se aplica pisicilor de apartament, nu si pisicilor de curte.

 

Am si specificat, nu e vina mea ca nu cititi tot.

 

 

Si inca ceva: ciocolata, ceapa, usturoiul, alcoolul, cafeaua (sau produsele pe baza de cofeina) si strugurii sunt interzise. Ficatul, tonul, carnea cruda, laptele, pot fi consumate, insa nu in fiecare zi, nu cu precadere si nu in cantitati mari.

 

Aa si inca un lucru: banuiesc ca, asa cum exista intoleranta la diverse alimente la oameni, asa o fi si la pisici. Daca un pisoi a fost crescut numai cu ficat, probabil ca nu o sa devina sensibil la acest aliment. Probabil, nu stiu. Oricum, lucrurile astea se vad in timp, ca in primii 2-3 ani, toti pisoii sunt zmei.

Motanul meu cel mare, care are 6 ani si 7 kile, a fost la un pas de insuficienta renala, doar pentru ca a mancat doua zile boabe obisnuite, nu din cele pentru castrati. Inca mai trag cu el, ca i se blocheaza uretra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Motanul meu cel mare, care are 6 ani si 7 kile, a fost la un pas de insuficienta renala, doar pentru ca a mancat doua zile boabe obisnuite, nu din cele pentru castrati. Inca mai trag cu el, ca i se blocheaza uretra.

 

La cat e de gras, este de inteles ca nu-i prieste orice. Poate gresesc, dar in salbaticie nu cred ca pisicile mancau altceva decat carne. Practic, sunt feline carnivore.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×