Sari la conținut
Forum Roportal
lynxul_negru

Cu bicicleta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru Paltinis te astept, sa facem urcarea impreuna, chem si colegii, o sa fie fain. :thumbsup:

 

De Transalpina inca nu stiu ce sa zic, nu stiu daca ma tin balamalele, poate pana atunci ma lipesc si eu de o bicicleta de sosea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maine plec cu amicul cu care am fost si in Transilvania sa urcam la Ciocanu (zona Dîmbovicioara), 3 km cu panta medie de 10,4%, că el nu a mai fost. Eu, o singura data am urcat pe acolo. Incepusem si am insistat sa imi mentin raportul 34/23, totusi am schimbat efortul in favoarea cadentei 34/25, dar si asa nu reuseam sa pedalez pe cat de frecvent tot insistam. Nu-mi amintesc daca el are cel mai mic raport 39/25 sau 39/27. Oricum, este mai bine antrenat decat mine. Abia astept sa ma revad acolo, poate vom urca de doua ori.

Avem pentru incalzire, pana inainte de Ciocanu, vreo 85 km, cu urcarea la Mateiaș si cea din Rucăr. Dus-intors vom ajunge probabil la 200 km, ca vom inainta de Ciocanu cat tine asfaltul, iar la retur vom intra si in Cheile Dîmboviței.

Intre timp, servesc un ceai si apoi somn.

Editat de Actual

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Îmi place coborârea de aici:

https://www.youtube.com/watch?v=RxXqQqAc2pA

 

*

Voi convoca doi amici fotografi și câțiva bicicliști de șosea pentru o sesiune foto pe ultimii 10 km din cei 20 ai rutei Voinești - Cabana Voina, la nord de Cîmpulung.
Asfaltul este superb pe toți cei 20 km, dar ultimii 10 sunt în afara satelor, iar virajele de vis acolo sunt.

*

 

post-203610-0-57646400-1402640282.jpg

 

*

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Îmi place coborârea de aici

 

Foarte faina. Cand am dat play, am vazut intai imaginea si nu m-am asteptat la asa muzica pentru un videoclip ciclist, dar subliniaza foarte bine dramatismul coborarii. Cand iti dai seama ca omul ala coboara cu 70 - 72 km/h pe serpentinele alea ... stars.gif

ultimii 10 sunt în afara satelor, iar virajele de vis acolo sunt.

 

Gata. Dupa cateva saptamani de cautari, calcule si planuri, m-am hotarat: imi iau si eu o bicicleta de sosea. Am si gasit una, daca totul merge cum trebuie, ar trebui sa-mi ajunga saptamana viitoare :dreamy:

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

biggrin.png Va fi superb. Cu totul altceva si o placere sa intercalezi ture pe asfalt printre ture pe teren. Iar cand terenul nu permite (inzapezit, mocirlos etc.), hop pe sosea la un nivel mult peste ce este iesirea cu mtb-ul pe asfalt.

 

Da, muzica din montaj este nemaipomenit de bine asezata, nu-i asa? Nici nu mai stiu daca tot revad coborarea pentru ea insasi sau pentru muzica. laugh.png

 

Editare: Am gasit muzica. Este Simfonia 25 in G minor a lui Mozart.

Editat de Diorama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o placere sa intercalezi ture pe asfalt printre ture pe teren

 

Insa va incepe sa se puna o problema de spatiu. Unde naiba pun 3 biciclete? eusa_think.gif

 

 

 

Stiu:

 

post-258740-0-48034900-1402782714_thumb.jpg

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tura de astazi - off-road prin Muntii Cindrelului: Paltinis (1442m) - Saua Muncel (1657m) - Cantonul Rozdesti - Lacul Negovanu - Cabana Gatul Berbecului - Sadurel - apoi la Raul Sadului am iesit in sosea si am continuat - Sadu - Cisnadie - Sibiu. Am avut si un pic de ploaie pe la 1600m.

 

post-258740-0-71730500-1402864338_thumb.jpg post-258740-0-44765800-1402864383_thumb.jpg post-258740-0-72026700-1402864428_thumb.jpg post-258740-0-56886700-1402864471_thumb.jpg post-258740-0-10586700-1402864514_thumb.jpg post-258740-0-78772200-1402864551_thumb.jpg post-258740-0-60860000-1402864589_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Culoarul dintre brazi, din a patra poză, indică un drum forestier? V-ați dat pe acolo?

 

Sediul Lapierre în Dijon. Sediul Mavic în Annecy. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tragedie în lumea sportului românesc. O multiplă campioană națională la ciclism, găsită moartă în dormitorul său. Avea doar 26 de ani

"Multiplă campioană, Zsuzsa Gyurka, în vârstă de 26 de ani, a fost găsită moartă în dormitor.  Originară din Târgu-Mureș, ea locuia în zona South Kensington din capitala Regatului Unit, la Mawley Hall, aproape de Cleobury Mortimer.  Medicul legist Heath Westerman a declarat: „Sunt convins că a făcut actul ea însăși și că intenționa să-și pună capăt vieții. Concluzia mea, pe baza probabilităților, este că s-a sinucis.

*Parerea mea este alta si nu bazat pe probabilitati!!!*

https://evz.ro/tragedie-in-lumea-sportului-romanesc-o-multipla-campioana-nationala-la-ciclism-gasita-moarta-in-dormitorul-sau-avea-doar-26-de-ani.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×