Sari la conținut
Forum Roportal
lynxul_negru

Cu bicicleta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci la Constanta... :no:

 

Da` nu ma mir. L-am auzit intr-o emisiune la Mazare la ceas de maxima audienta ca pentru el reabilitarea cladirilor istorice si a centrului istoric al orasului nu reprezinta o prioritate. A fost foarte de acord cu ideea moderatorului ca voturile nu le dau turistii ci locuitorii Constantei. Pe aceeasi idee acesti locuitori prefera masina (ca de fapt in toate orasele post comuniste din Romania), asa ca de ce sa le ingusteze strazile si sa permita accesul bicicletelor pe ele ca asta ar insemna voturi mai putine din partea dependentilor de masini.

Asa se castiga mandat dupa mandat, luati aminte....yes.gif

doh.gif

 

Pana una-alta sa va spun cum e organizat la Sibiu sistemul de piste pt biciclisti.

 

 

 

Conditia foarte importanta pe care trebuie sa o indeplineasca pista pentru biciclisti, e ca aceasta trebuie sa fie despartita prin culoar verde de soseaua pentru masini.

No, asa ceva daca vad la Cluj si la Sighii o pup.

wub.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conditia foarte importanta pe care trebuie sa o indeplineasca pista pentru biciclisti, e ca aceasta trebuie sa fie despartita prin culoar verde de soseaua pentru masini.

No, asa ceva daca vad la Cluj si la Sighii o pup.

 

Asa este peste tot in State pe strazile unde bicicleta are acces, ca sint si strazi unde-l impingi pe trotoar sau chiar pedalezi pe trotoar ca n-o sa vezi nici 1 singur pedestrian!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am nicio problema sa merg pe strada cu bicicleta, nu prea vad rostul acestor piste. Problema este ca nimeni nu e obisnuit cu ei in trafic. Anul asta mai putin, dar anul trecut cam toata vara am mers la serviciu cu bicla, si in afara de cateva haite de caini, totul a fost OK.

Pentru cei care mergeti mai des, sa va zic o faza, spre luare aminte. Luna trecuta plec sa-mi platesc ratele la banca, si pun banii in buzunarul din spate de la blugi. Undeva pe la stadionul national ma claxoneaza un Clio care venea din spate. Zic in sinea mea "Altu' care n-are loc de biciclisti pe strada", cand trece pe langa mine vad ca gesticula ceva acolo ... Mai la 5 minute de mers, aproape de Titan, aud ca-mi cade ceva, cand ma uit ... pachetul meu cu bani. Deci baiatul cu Clio cred ca imi facea semn ca-mi cad banii, nu ca n-are el loc de mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am nicio problema sa merg pe strada cu bicicleta, nu prea vad rostul acestor piste. Problema este ca nimeni nu e obisnuit cu ei in trafic. Anul asta mai putin, dar anul trecut cam toata vara am mers la serviciu cu bicla, si in afara de cateva haite de caini, totul a fost OK.

 

 

:scare:

musai ca n-ai luat nci o usa de masina deschisa brusc cand treceai pe langa un sir de masini parcate doh.gif

si musai ca esti amator de senzatii tari.

 

e foarte periculos printre masini cu bicicleta. mie ca adult mi-e frica dapoi sa iei si un copil cu tine.... altii mai destepti decat noi au considerat utilitatea pistelor pentru biciclete. :pardon:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista si un tur ciclist al Sibiului - Atlassib. E pt. antrenati sau profesionisti: 450 de km.

 

Asa este, si este chiar un tur foarte misto, o sa pun poze si de-acolo. Turul Ciclist al Sibiului este competitie inscrisa la Uniunea Ciclista Internationala de la Geneva si este pentru sportivi categoria elita (deci profesionisti-profesionisti).

 

Pana anul asta Turul Sibiului a avut 11 echipe din 22 de categorie continentala si fost inscris la categoria UCI Europe Tour 2.2 - adica eveniment ciclist pe etape (primul 2) si de categoria organizatorica 2 (al doilea 2). De anul viitor Turul va fi la in categorie la 2.1, ceea ce il face cel mai puternic tur ciclist ever din Romania (superior Turului Romaniei sau Turului Tinutului Secuiesc).

 

Conditia foarte importanta pe care trebuie sa o indeplineasca pista pentru biciclisti, e ca aceasta trebuie sa fie despartita prin culoar verde de soseaua pentru masini.

No, asa ceva daca vad la Cluj si la Sighii o pup.

wub.gif

 

Nu stiu exact unde apare conditia asta. Ai vreun link la vreo lege/norma etc? Eu am vazut si prin strainatate si, in orase, foarte putine sunt despartite de trafic cu banda verde. Este posibil ca aceasta conditie sa se refere la pistele de biciclisti din afara localitatilor, acolo unde pistele sunt paralele cu strazi pe care se circula cu viteze mari (90 - 110 km/h) ?

 

Rolerii sunt bineveniti? :D

Tu ce parere ai, lynx, pista poate fi folosita si de roleri? ma refer la cea din Sub Arini. Cred ca ai vazut si tu semnul de la Vointa, de interzis role (cu toate ca sunt la fel de multi pe pista ca si biciclistii).

Si ce parere ai despre oamenii care pur si simplu merg (nu alearga) pe pista, in grupuri si grupulete, si incurca circulatia? Ca sa nu mai vorbesc de cei care nu merg pe banda lor in panta aia de sub pod din Sub Arini, care e si in curba. Daca vin de exemplu eu cu rolele in viteza pe panta aia si imi iese cineva in fata din senin, ce mai pot face? A cui e vina? A mea, ca era interzis pt role, chiar daca mi-am pastrat banda?

 

A, si felicitari pt topic, e foarte misto. :good:

 

Clar ca rollerii sunt bineveniti pe aici, desi ruleaza pe mult mai multe roti decat noi :D

 

Nu stiu ce sa spun despre accesul rollerilor pe pista de biciclisti. Mie imi pare ca ar putea merge pe acolo, dar ar trebui vazut ce spun hotararile de consiliu local sau regulamentul parcului.

 

Am vazut oamenii care se plimba pe pista de biciclisti, desi au la dispozitie alei paralele, insa eu, pentru inceput, as fi intelegator cu ei. Ca ciclist stiu ce greu s-au obisnuit soferii sibieni cu prezenta biciclistilor pe strazi si ii respect pe cei care conduc prudent si sunt toleranti, asa ca as acorda aceeasi toleranta si respect pietonilor care au intrat pe pista de ciclism.

 

Nu-i usor sa ajungi de la un oras unde nu se admitea accesul ciclistilor pe strada la unul in care treaba asta este normala. Mai avem mult pana departe. :)

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil acolo unde pistele pe care se circula cu viteze mari (90 - 110 km/h) ?

 

Acolo n-ai voie cu bicicleta!!! din cunostintele mele. Imagineaza la un impact sau coliziune de masini se implica si un biciclist!!! "No way, Jose" e strict interzis!!!

Eu ma uit dimineata ce culoare are linia ca pe strada mea nu este nici o marcare, e o straduta rezidentiala exclusiv si pe cea mai mare si apropiata artera NU au voie bitoaglele decat pe trotoar!!! Am mers pe jos odata pana la colt pentru ceva, voiam sa nu iau masina peste tot dar mi-a fost frica de numa' viteza e 40 miles/h dar se circula cu dublu de multe ori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact unde apare conditia asta. Ai vreun link la vreo lege/norma etc? Eu am vazut si prin strainatate si, in orase, foarte putine sunt despartite de trafic cu banda verde. Este posibil ca aceasta conditie sa se refere la pistele de biciclisti din afara localitatilor, acolo unde pistele sunt paralele cu strazi pe care se circula cu viteze mari (90 - 110 km/h) ?

 

blink.gif

Nu e nici o norma si nici o lege, ar fi prea fain sa fie. Nu ti-ar placea sa fie asa?

 

Conditia e legata de siguranta in trafic care asa este asigurata in forma rezonabila atat pentru biciclisti si pietoni cat si pentru masini (io-s una care in masina fiind a intrat un biciclist in mine si si-a facut tzoagla zob, deci nu-i de gluma). Dar asta inseamna spatiu sustras de la mai multele masini comparativ cu biciclete si implicit de la alegatorii de la volanul acestora, ceea ce se traduce in voturi mai putine la urmatoarele alegeri, right? :)

 

In rest, datorita faptului ca exista constrangeri de la desteptii astia de la UE sa se faca piste pentru biciclisti, astea se fac la noi cum da Domnu` ... no nici asta nu-i ok.

 

Iar p-acolo pe unde ai vazut tu, probabil ca nu sunt amenajate cu fasii verzi de demarcatie, din lipsa de curaj. Ca si la ei alegatorul de la volan e mai important. Solutia cu liniile vopsite pe asfalt e cu adevarat cea mai facila dar si asta e un pas inainte, normal.

Editat de Rodica`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ba mi-ar placea foarte mult sa fie asa, dar sunt convins ca nu se poate. Probabil 98% din strazile oraselor noastre nu sunt suficient de largi ca sa permita acea separare cu banda verde. De exemplu in Sibiu, foarte multe strazi sunt relativ inguste si nu pot fi largite fiindca sunt marginite de cladiri (unele chiar monumente istorice). Daca ne-am tine de conditia asta, atunci nu s-ar mai putea face nici un fel de piste pt ciclisti. Ceea ce iarasi nu e bine.

 

Asa ca pentru moment varianta de compromis ar putea functiona. Ea presupune o educare a soferilor si a biciclistilor.

 

 

Alea sa fie exclusiv pietonale si pentru biciclete, de ce nu? :)

E mentala treaba, sint sigura. Ca e la tine, nu-i bai. Dar ca e la decidenti, asta e chiar bai.

De ce trebuie sa facem loc masinilor in orasele noastre in loc sa ne facem noua loc?

 

Cam asta cred eu si-s convinsa de beneficii pe termen lung pentru toata lumea :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acolo n-ai voie cu bicicleta!!! din cunostintele mele. Imagineaza la un impact sau coliziune de masini se implica si un biciclist!!! "No way, Jose" e strict interzis!!!

 

Eu ma refeream la pistele de bibicleta care sunt paralele cu soseaua si separate. Asa ar trebui sa fie cele din afara localitatilor.

 

Nu e nici o norma si nici o lege, ar fi prea fain sa fie. Nu ti-ar placea sa fie asa?

 

Ba mi-ar placea foarte mult sa fie asa, dar sunt convins ca nu se poate. Probabil 98% din strazile oraselor noastre nu sunt suficient de largi ca sa permita acea separare cu banda verde. De exemplu in Sibiu, foarte multe strazi sunt relativ inguste si nu pot fi largite fiindca sunt marginite de cladiri (unele chiar monumente istorice). Daca ne-am tine de conditia asta, atunci nu s-ar mai putea face nici un fel de piste pt ciclisti. Ceea ce iarasi nu e bine.

 

Asa ca pentru moment varianta de compromis ar putea functiona. Ea presupune o educare a soferilor si a biciclistilor.

 

Ultima data cand am fost, erau vreo 80 de biciclete cu pana, pe care nu avea cine sa le repare. Si disponibile numai vreo 10, pe care le asteptai cu orele.

Deci la Constanta... :no:

 

Adevarul este ca nici eu n-am verificat cate din cele 100 sunt functionale, deci s-ar putea ca si la noi sa fie surprize de genul ala. Insa am vazut turisti cu bicicletele galbene prin oras, asa ca mi-am imaginat ca sistemul merge cat de cat.

 

Dar poate vine Interpus si pune el poze si aici.

 

Ai putea totusi muta aici postarea lui cu traseul facut pana la Balea Lac? El a plasat raspunsul acela la Chat fiindca nu avea un topic specializat. Acum il avem i mi-ar placea sa putem relua aici discutia despre trasee, timpi etc. Please.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×