Sari la conținut
Forum Roportal
lynxul_negru

Cu bicicleta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am tot cautat printre topicurile de la sport si nu am gasit vreunul pentru impatimitii pedalelor, asa ca il deschid acum.

 

Sariti in sa, prindeti bine ghidonul, puneti-va casca si haideti pe aici - indiferent daca sunteti triciclisti, amatori priceputi sau nepriceputi, ciclisti de weekend, impatimiti ai velodromului sau curselor de sosea, ai concursurilor de mountain, freestyleri sau profesionisti in toata puterea cuvantului. Fie ca va place viteza, ca preferati pantele montane sau doar plimbarile prin parc, daca va plac turele pe doua roti, sunteti invitati aici. Sunt bineveniti si chibitzii, deci nu va sfiiti.

 

Va asteptam cu descrieri ale traseelor, dificultatilor sau lucrurilor placute, cu poze, cu impresii, tot ce v-a atras atentia sau vi se pare demn de povestit.

 

Am gasit primul "client" al acestui topic, pe Interpus, care mi-a facut descrierea unui tur foarte tare facut cu bicicleta pana sus pe culmea Fagarasilor, asa ca voi ruga un moderator sa plaseze postarea lui (impreuna cu pozele de la expunere) aici, ca sa deschidem balul.

  • Upvote 10

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:scare:

 

Daca deschizi topicul cu acele imagini si descrieri, cine crezi ca se va mai ridica la acel nivel? Ca biciclistii pedaleaza nu stA pe Forum... :pardon:

 

Biciclesc cu drag si cu familia mea prin preaiubitul meu oras.

Vara asta am facut centrul cam de doua - trei ori pe saptamana, in fapt de seara, cand traficul se mai domolea. Plus ca la noi a fost inchis in wnd traficul de masini pe zona centralacheer.gif

 

Dar viata ciclisitilor de oras e foarte grea, cu contributia directa a dependetilor de masina si a autoritatilor care-i iubeste mai mult pe acestia.

 

E o carte care descrie foarte fain ideile dupa care ar trebui reorganizate orasele, cu costuri minime, in beneficiul general.

Orase pentru oameni, de Jan Gehl

 

cam atat dar revin.

 

felicitari pentru ideea topicului :hi:

Editat de Rodica`
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am curaj sa pedalez, mi-e frica ... nu stiu de ce. Am incercat dar n-am ajuns departe.

Pe un munte cu serpentine sint slabe sperante de a ma intalni pe bicicleta!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am curaj sa pedalez, mi-e frica ... nu stiu de ce. Am incercat dar n-am ajuns departe.

Pe un munte cu serpentine sint slabe sperante de a ma intalni pe bicicleta!!!

 

Dar poate ne spui cum e organizata infrastructura biciclistica acolo la tine. Eu chiar nu stiu daca acolo lumea se deplaseaza cu bicicleta pentru recreere sau din ale motive.

Cum e?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana una-alta sa va spun cum e organizat la Sibiu sistemul de piste pt biciclisti.

 

Prima pista a fost facuta acum vreo 6 ani, intre timp sunt cam 52 de kilometri de piste, astfel incat se poate strabate (aproximativ) orasul pe bicicleta din sub in nord si din est in vest, ba chiar una din piste a fost prelungita pana in Zona Industriala Vest la cererea unor tineri de la una din firmele de acolo. In unele zone pistele sunt marcate pe trotuar 9acolo unde latimea acestuia a permis), in alte zone pistele ocupa in intregime unele alei ale parcului Sub Arini, iar in majoritatea cazurilor sunt marcate cu alb sau rosu pe bulevarde si strazi (dupa re-proiectarea si re-amenajarea benzilor si marcajelor). Reteaua nu este perfecta, sunt unele zone in care pista ciclista este marcata intre banda de parcare de langa trotuar si benzile de circulatie, ceea ce uneori incurca lucrurile un pic. Dar, ma rog, este un inceput.

 

Dupa doua luni de soc si groaza in primavara, biciclistii ies acum in numar mare iar soferii au inceput sa se obisnuiasca si ei cu noile aparitii dinj trafic.

 

In afara de firmele care inchiriaza bicle, mai avem si un sistem de bike-sharing, care dispune de 100 de biciclete amplasate prin tot orasul (cost 3 lei/ora sau 15 lei/ziua).

 

Acum va pun si niste poze:

 

Daca deschizi topicul cu acele imagini si descrieri, cine crezi ca se va mai ridica la acel nivel?

 

Pai, tocmai asta este ideea, ca nu conteaza nivelul.

 

Eu am aflat prima data de defilarea lunara a biciclistilor, care la noi poarta denumirea de Masa Critica prin 2010. Am auzit cu jumatate de ora inainte sa inceapa si, cum nu aveam alta bicicleta la indemana, am luat "velocipedul" unui copil de 13 ani - cu abtibilduri si mazgaleli pe ea ... :D Toata lumea a fost incantata, am pedalat intre participantii la concursuri si amatorii cei mai amatori si a fost foarte misto.

post-258740-0-56212300-1349190800_thumb.jpg

post-258740-0-45641600-1349191067_thumb.jpg

post-258740-0-68439700-1349190824_thumb.jpg

post-258740-0-13133400-1349191097_thumb.jpg

post-258740-0-89773400-1349191111_thumb.jpg

post-258740-0-83150800-1349190873_thumb.jpg

post-258740-0-07093000-1349190884_thumb.jpg

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt bineveniti si chibitzii, deci nu va sfiiti.

Rolerii sunt bineveniti? :D

Tu ce parere ai, lynx, pista poate fi folosita si de roleri? ma refer la cea din Sub Arini. Cred ca ai vazut si tu semnul de la Vointa, de interzis role (cu toate ca sunt la fel de multi pe pista ca si biciclistii).

Si ce parere ai despre oamenii care pur si simplu merg (nu alearga) pe pista, in grupuri si grupulete, si incurca circulatia? Ca sa nu mai vorbesc de cei care nu merg pe banda lor in panta aia de sub pod din Sub Arini, care e si in curba. Daca vin de exemplu eu cu rolele in viteza pe panta aia si imi iese cineva in fata din senin, ce mai pot face? A cui e vina? A mea, ca era interzis pt role, chiar daca mi-am pastrat banda?

 

A, si felicitari pt topic, e foarte misto. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ori sunt tampita, ori sunt foarte chioara, ca in Constanta nu am vazut nici o pista pntru biciclisti. In schimb, in parcul de la Tabacarie, sunt doua firme care inchiriaza. De una nu te poti apropia ca pret (nu mai tin minye cat e, am vrut sa uit cat mai repde), iar celelelate, deci accesibile (3 lei/ora), nu sunt disponibile. Ultima data cand am fost, erau vreo 80 de biciclete cu pana, pe care nu avea cine sa le repare. Si disponibile numai vreo 10, pe care le asteptai cu orele.

Deci la Constanta... :no:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar poate ne spui cum e organizata infrastructura biciclistica acolo la tine.

 

Vehicolul oficical al studentilor cel putin in Tempe, AZ in orasul universitar este bicicleta pentru deplasari in campus. Parcarea masinilor este foarte scumpa ca si asigurarile, benzina si restul cheltuielilor cu automobilul personal.

Decand se foloseste si trenuletul/Metroul, e ca si eliberarea din serai!!! ca pentru studentii universitari e gratuit :yahoo: se prezinta doar Student I.D. la control.

Se poate cumpara si sub $100 bicicleta noua si nu se uita afara nici din gresala!!!

Peste tot este vizibil marcat unde se poate pedala: bike lane :good: dar nu pe free ways!

Unii prefera noaptea ca nu este trafic deloc pentru cateva ore.

Cine are unde sa-l puna, are si bicicleta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×