Sari la conținut
Forum Roportal
Calin-copil_de_casa

O categorie sociala aparte: homeless-ii !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce solutii vedeti pentru persoanele fara adapost?

Cum le-ar putea oferi societatea re-integrare: adapost, hrana, conditii minimale de trai, loc de munca?

Fara ca asta sa insemne comunism!

Asta in conditiile in care e criza pe piata muncii si nu isi gasesc job-uri nici cei cu pregatire, experienta etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara ca asta sa insemne comunism!

 

 

Niciodata n-a fost numit comunism faptul de a ramane fara adapost, fara familie si avere.

De cand e lumea este o categorie sociala aparte omul sarac, de ce ar fi o noutate azi???

Pe vremuri s-a ars casa sau le-a luat apa averea si animalele de au ramas la mila targului.

Au mers din poarta-n-poarta sa cerseasca mila si un ban sa-si refaca viata daca voiau sa mai fie in rand cu lumea, altfel ramaneau fara adapost, cand trebuiau sa lucreze cu ziua la cineva si sa doarma in fan si paie aproape de animale. Azi motivele sint putin mai diversificate, dar daca omul nu se respecta, ajunge si mai rau.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata n-a fost numit comunism faptul de a ramane fara adapost, fara familie si avere.

 

Dar cine a spus ca a ramane fara adapost inseamna comunism?! duamneee !

 

reciteste cu atentie postul. era vorba ca atunci cand spui ca societatea (sa zicem statul) trebuie sa faca ceva pentru oamenii astia, esti acuzat ca esti comunist. de asta era vorba.

am intrebat ce solutii posibile vedeti voi, dar care sa nu implice comunism.

Editat de Calin-copil_de_casa
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e:

- ei vor sa fie "reintegrati"?

nu cumva - in marea lor majoritate - s-au invatat asa, le e mai bine asa, fara munca, fara griji, fara nimic?

:stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tragedia acestor oameni este ca o data ajunsi pe strada, fara casa si un loc de munca putini se mai pot smulge din acea lume in care au ajuns datorita intamplarilor prin care au trecut in viata. Unii dintre ei ( mai putini la numar) s-au nascut in canale si nu cunosc un alt stil de viata.

Este un mediu in care nu astepti nimic de la nimeni ci daca poti - furi, inseli, minti pentru a supravietui.

 

Resursele, mijloacele și/sau orizontul existenței de care dispun acesti oameni sunt putine iar oamenii și scenariile de viață sunt marcate de deprivare, resemnare, degradare, anonimat etc.

 

Lumea asta ( a homeless-iilor) trăiește l

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tragedia acestor oameni este ca o data ajunsi pe strada, fara casa si un loc de munca putini se mai pot smulge din acea lume in care au ajuns datorita intamplarilor prin care au trecut in viata. Unii dintre ei ( mai putini la numar) s-au nascut in canale si nu cunosc un alt stil de viata.

Este un mediu in care nu astepti nimic de la nimeni ci daca poti - furi, inseli, minti pentru a supravietui.

 

Resursele, mijloacele și/sau orizontul existenței de care dispun acesti oameni sunt putine iar oamenii și scenariile de viață sunt marcate de deprivare, resemnare, degradare, anonimat etc.

 

Lumea asta ( a homeless-iilor) trăiește l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare caz trebuie tratat in functie de specific, dar ca solutie eu vad o integrare in mediul rural.Sa li se concesioneze teren si sa fie ajutati cu materiale (nu cu locuinta) sa-si construiasca singuri casa. Sa munceasca intr-un cadru organizat de programe speciale.In functie de rezultate sa fie stimulati (improprietariti treptat si remunerati dupa productie).

In cadrul proiectelor sa aiba obligatia de a consilia si ajuta chiar ei pe alti nefericiti, imediat ce se considera ca sunt integrati pe deplin.Parte din produsele lor sa aiba destinatie umanitara.

Astfel de proiecte se desfasoara deja in tari civilizate, cu rezultate surprinzator de bune.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in postul pe care mi l-ati invizibilizat spuneam intr-o maniera mai umoristica despre atitudinea unora de a restrange drepturile si libertatile oamenilor...

- cum adica, sa-l iei si sa-l bagi in programe de reabilitare, sa-i dai loc de casa, sa-l pui sa munceasca? e dreptul lui sa decida asta, nu e dreptul tau, domnule imping...

 

si vreau sa stiu si eu cum el are dreptul sa spuna asta iar eu n-am dreptul sa-l combat...

 

iar ajungem la dispute pe anume teme de interpretari, etc? (nu vreau polemica, mi se pare doar injust tratamentul acordat...)

 

homelesii sunt oameni ca si noi, au drepturi ca si noi... sa inteleg - domnule imping - ca daca n-ai casa esti homeless? sa te luam (pe homeless) si sa te bagam in program? ma intreb de unde-ti curg aberatiile...

 

sa inteleg ca pentru a trai in societate trebuie sa ai casa in proprietate?

 

 

PS: va rog sa apreciati: eu nu atac persoana, ci doar ideea...

Editat de Leonking

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×