Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Morala la Nietzsche

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Despre perspectiva acestui topic, fara o introducere din partea autorului cu eventuale citate pentru a problematiza subiectul propus la discutie, pot spune ca este vorba de o perspectiva fara perspective din partea autorului. :scare:

 

Aceasta perspectiva superficiala mai pune

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce opinie aveti despre perspectiva lui Nietzsche asupra moralei?

 

Proasta. A subordonat binele fortei.

Exista unii care sustin ca Nietzsche nu a fost in mod direct sursa de inspiratie pentru nazisti (ci doar prin distorsionarea ideilor lui), iar altii ca da. Dar ce se poate spune despre pozitia fortei in conceptia lui Nietzsche, daca ne raportam la cuvintele astea din Dincolo de bine si de rau: `Fiziologii ar trebui să mai chibzuiască înainte de a afirma că instinctul primordial al unei fiinţe organice este instinctul de conservare. Fiinţa vie năzuieşte înainte de toate să dea curs liber puterii sale - viata, ea însăşi, este vointă de putere: instinctul de conservare fiind doar o consecinţă indirectă, una dintre cele mai frecvente ale ei`.

Editat de Allexandrra
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Proasta. A subordonat binele fortei.

Exista unii care sustin ca Nietzsche nu a fost in mod direct sursa de inspiratie pentru nazisti (ci doar prin distorsionarea ideilor lui), iar altii ca da. Dar ce se poate spune despre pozitia fortei in conceptia lui Nietzsche, daca ne raportam la cuvintele astea din Dincolo de bine si de rau: `Fiziologii ar trebui să mai chibzuiască

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce e in beneficiul tuturor, nu al unuia singur.

Daca ai fi scutita de culpabilitate in orice situatie sociala,nu ai prefera binele tau in detrimentul tuturor?Ai alege cea mai eficienta cale pentru tine, desi este in dauna altuia?(iti iei salariul lunar din casa magazinului de alaturi,iti oferi premiul nobel difuzata fiind in toata lumea..etc.)

 

Luand ca adevarata conceptia lui Nietzsche,care pune in valoare ideea evolutionista(cum ca specia e peste individ,evolutia ei ca ansamblu),triumful celui puternic asupra celui slab,selectia, nu este biruinta celui puternic asupra celui slab, biruinta celor putini asupra majoritatii mediocre un lucru de dorit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fi scutita de culpabilitate in orice situatie sociala,nu ai prefera binele tau in detrimentul tuturor?Ai alege cea mai eficienta cale pentru tine, desi este in dauna altuia?(iti iei salariul lunar din casa magazinului de alaturi,iti oferi premiul nobel difuzata fiind in toata lumea..etc.)

 

Luand ca adevarata conceptia lui Nietzsche,care pune in valoare ideea evolutionista(cum ca specia e peste individ,evolutia ei ca ansamblu),triumful celui puternic asupra celui slab,selectia, nu este biruinta celui puternic asupra celui slab, biruinta celor putini asupra majoritatii mediocre un lucru de dorit?

 

Nietzsche, ca si evolutionistii, nu tine seama de altruism. E greu de stabilit cu certitudine daca exista altruism autentic, dar eu cred ca da. Si mai cred ca fara el aprindeam inca focul frecand doua pietre intre ele (exagerez putin), adica nu prea am mai putea vorbi despre evolutie. Am fi sacrificat inca oameni ca sa imbunam nu stiu ce zeu.

Editat de Allexandrra
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×