Sari la conținut
Forum Roportal
Dixit

Vecini recalcitranti

Postări Recomandate

de vreo 9ani, in imediata vecinatate a casei in care locuiesc impreuna cu familia si parintii s a mutat un individ in chirie La inceput nu an avut nimic de impartit cu el insa dupa o vreme a inceput sa faca legea pe strada in sensul ca cine si unde sa parcheze,cand ai voie sa bati un cui in curte la tine etc..Partea proasta este ca nu se poate vorbi cu el altfel decat cu capul plecat pentru ca este genul de golan care ti aminteste ca esti vulnerabil pentru ca ai copii mici.Am depus pana acum 3 plangeri la sectorist,si inca cateva vecinii mei, si din nefericire nimic nu s a schimbat, asa ca mi am cam pierdut increderea ca rezolvarea poate veni din acea directie.Am aflat de curand ca el nu are nici un contract cu propietarul si ca nu are mutatia la aceasta adresa unde face legea profitand de faptu ca adat peste oameni cumsecade.este posibi cumva sa l facem sa plece si sa scapam de individ? am nevoie de un sfat. Multumesc.,

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate vorbi cu el altfel decat cu capul plecat ...

 

Nu inteleg de ce nu se pote vorbi cu el??? Pana lumea accepta si asculta de el, are legea junglei de partea lui, eu i-as spune clar sa se ocupe de casa lui nu de a mea si inca multe ca nimeni nu sta pe banii lui pe acolo!!! Si pe strada mea a fost un grec care a incercat sa se comporte ca un mafiot si a venit sa-mi spuna niste "reguli" cand ne-am mutat, insa i-am spus ca datorez la banca si sa nu mai vina la usa dar am avut de chemat politia ca m-a numit mexican ilegal fara aptitudini de trait in stil. Se credea superior ...

A doua zi a fost semnul "de vanzare" in fata casei si s-a mutat ... departe :cheer:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce nu se pote vorbi cu el??? Pana lumea accepta si asculta de el, are legea junglei de partea lui, eu i-as spune clar sa se ocupe de casa lui nu de a mea si inca multe ca nimeni nu sta pe banii lui pe acolo!!! Si pe strada mea a fost un grec care a incercat sa se comporte ca un mafiot si a venit sa-mi spuna niste "reguli" cand ne-am mutat, insa i-am spus ca datorez la banca si sa nu mai vina la usa dar am avut de chemat politia ca m-a numit mexican ilegal fara aptitudini de trait in stil. Se credea superior ...

A doua zi a fost semnul "de vanzare" in fata casei si s-a mutat ... departe :cheer:

deci ce ar trbui sa fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci ce ar trbui sa fac?

 

Faci tot ce vrei fara sa tii cont de ce zice vecinul!!! Daca comenteaza, ii spui ca ai si tu drepturi civile ca si el si esti un om liber si nu accepti sfaturi de la nimeni. Daca nu-i convine sa cheme politia. Parchezi unde vrei, bati cuie cand vrei si nici nu-l observi

cand trece pe langa tine. Ii spui ca nu traiesti din banii lui asa ca n-are ce sa spuna!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca nici eu nici taica miu nu lucram in oras ci la cateva sute de km distanta iar nemernicul asta profita si saptamana asta s a rastit la sotia mea a jignit o , ma rog, faze urate. marea lui bucurie ar fi ca unul dintre noi sa i scape vre una ca sa se dea ca ranitii si sa te tarasca prin tribunale sa ceara daune pentru ca se hraneste cu chestii de astea.ce ma intereseaza pe mine e o cale legala prin care sa l pun cu botul pe labe.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce ma intereseaza pe mine e o cale legala prin care sa l pun cu botul pe labe.

Ti-ai dat singur raspunsul. La animale, singura lege valabila e legea junglei. Metodele ti le-au dat baietii care au postat inaintea mea. Nu poti opri un taur intr-un magazin de portelanuri doar citindu-i din noul cod civil.

 

 

Dar vecinul asta e doar un caz, problema ta nu este marlania lui ci mentalitatea de sclav de care te-ai molipsit, ca de altfel majoritatea romanilor. De asta trebuie sa scapam noi, dar e cam greu....

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat de curand ca el nu are nici un contract cu propietarul si ca nu are mutatia la aceasta adresa

Discuta cu proprietarul, daca nu vrei sange. :lol:

Spune-i ca ori isi potoleste fiara, ori ii faci plangere penala pentru evaziune fiscala, pentru ca se sustrage de la achitarea impozitului datorat statului, avand un chirias fara contract. Ma rog, poti face plangerea si fara sa discuti cu el. :roll: Chiriasul nu poate avea mutatie la aceasta adresa, tocmai pentru ca nu are un contract pe baza caruia Politia sa-i faca mutatia.

 

Deci problema poti sa o rezolvi cu proprietarul. El il poate pune cu botul pe labe pe Rambo 3. :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Discuta cu proprietarul, daca nu vrei sange. :lol:

Spune-i ca ori isi potoleste fiara, ori ii faci plangere penala pentru evaziune fiscala, pentru ca se sustrage de la achitarea impozitului datorat statului, avand un chirias fara contract. Ma rog, poti face plangerea si fara sa discuti cu el. :roll: Chiriasul nu poate avea mutatie la aceasta adresa, tocmai pentru ca nu are un contract pe baza caruia Politia sa-i faca mutatia.

 

Deci problema poti sa o rezolvi cu proprietarul. El il poate pune cu botul pe labe pe Rambo 3. :o:

:good: Clar. Sunt solutii optime, doar sa le accepti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×