Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

De ce va este greu sa va exprimati bunatatea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce va este greu sa va exprimati bunatatea?

 

De ce va este greu sa oferiti dragoste si sa va lasati sa primiti dragoste?

 

De ce va e greu sa continuati sa fiti buni chiar daca ati suferit si ati fost loviti, in ciuda dificultatilor cu care viata v-a impovarat?

 

Ce va impiedica sa vedeti doar partea buna din celalalt, si sa treceti cu vederea partea neplacuta?

Intrebarile astea mi le pun si eu in fiecare zi pentru ca nu inteleg de ce oamenii sunt atat de rai cu cei care nu le fac nici un rau.

Ma comport amabil, las tot timpul de la mine doar ca sa evit conflictele si tot ma lovesc de badaranismul si taranismul specific romanesc.

Cand am fost prin Europa de Vest, oamenii mi s-au parut f. civilizati, cu mult bun simt, calmi, respectuosi.

Sunt si la noi asemenea oameni (adevarate comoari)dar cred ca sunt coplesiti de rautatea celor din jur si devin la randul lor ursuzi.

 

Incerc sa iti raspund:

 

"De ce va este greu sa va exprimati bunatatea?

 

De ce va este greu sa oferiti dragoste si sa va lasati sa primiti dragoste?"

Pentru ca nu am primit dragoste niciodata, oamenii relationeaza doar din interes sau egoism. Iar cand am incercat sa ofer dragoste m-am lovit de respingere, de un fel de autism sufletesc.

Oamenii se inchid ca intr-o carapace ca sa nu sufere sau sunt incapabili sa simta iubirea.

 

"De ce va e greu sa continuati sa fiti buni chiar daca ati suferit si ati fost loviti, in ciuda dificultatilor cu care viata v-a impovarat?"

pentru ca e greu cum spuneai si tu. e slabiciunea umana. asta ne face umani. cedam in fata loviturilor. nu suntem toti superman. nu suntem toti cu atitudini de succes. pe unii ne indoaie definitiv esecurile. suntem slabi! suntem oameni!

ne comparam cu cei care au succes si nu ni se pare corect, drept. realizam ca viata e nedreapta si asta ne inraieste.

consideram ca suntem nedreptatiti, iar pe cei care sunt fericiti ii vedem ca fiind favorizatii sortii pe nedrept.

 

"Ce va impiedica sa vedeti doar partea buna din celalalt, si sa treceti cu vederea partea neplacuta?"

Cand tu te comporti bland, rescpectuos, amabil, politicos cu celalalt, iar ala tipa la tine si te jigneste fara motiv real nu poti vedea partea buna din el in acel moment. Lucrurile astea te intristeaza, iar singura aparare este sa ai o atitudine defensiva, pentru a supravietui.

E mult de vorbit de asta, dar acum ajunge.

Editat de Pisoiu albastru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu sa respect daca primesc acelasi lucru, ma multumesc cu atat.

Iete la el ingerasul. Dar atunci cand ai intrat sa vorbim pe mess si eu iti ziceam sa vorbim ca 2 oameni maturi, iar tu tot ce faceai era sa ma injuri, ai uitat ? Eu nu ti-am zis absolut nicio vorba urata atunci, dar tu numai in injuraturi ma tineai.

 

Iar referitor la subiectul topicului, este vorba inca o data de instinctul de turma. Oamenii nu au curaj sa fie ei insisi. Bunatatea sau rautatea unei civilizatii nu tine din pacate de indivizi, ci de insasi societatea in care ei traiesc. Exista si societati in care oamenii sunt buni, dar asta nu pentru ca au ales ei personal acest lucru. Ci acela a fost mediul in care au crescut, si urmandu-si instinctul de turma, au ajuns si ei sa fie buni. Sunt oameni care sunt bucurosi toata ziua fara motive, doar pentru ca asa au fost programati de mediu. Iar altii care toata ziua vad probleme, tot doar pentru ca asa au fost programati. Mi se pare amuzant in societatea romana, ca atunci cand le atragi atentia ca ei vad numai probleme, esti acuzat de faptul ca tu nu stii cum e realitatea. :lol: Ia zi tu Nemo solutii de a ii scoate pe oameni din turma si a ii invata sa fie ei insisi.

 

Cand tu te comporti bland, rescpectuos, amabil, politicos cu celalalt, iar ala tipa la tine si te jigneste fara motiv real nu poti vedea partea buna din el in acel moment. Lucrurile astea te intristeaza, iar singura aparare este sa ai o atitudine defensiva, pentru a supravietui.

De ce sa te intristeze ? Trebuie sa te comporti in continuare la fel de calm. Mi se mai intampla pe la ghisee sa tipe vreuna la mine. Daca vad ca o tine prea mult asa, ii zic cu calm: "Dar puteam sa vorbim civilizat ?" Trebuie sa ai mereu in vedere ca ei nu sunt prea vinovati pentru modul in care se comporta. Sunt doar masinarii prost programate.

Editat de Souls Destroyer
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce sa te intristeze ? Trebuie sa te comporti in continuare la fel de calm. Mi se mai intampla pe la ghisee sa tipe vreuna la mine. Daca vad ca o tine prea mult asa, ii zic cu calm: "Dar puteam sa vorbim civilizat ?" Trebuie sa ai mereu in vedere ca ei nu sunt prea vinovati pentru modul in care se comporta. Sunt doar masinarii prost programate.

Nu e chiar asa. Se enerveaza si mai tare pentru ca se considera jignit. Cand ii spui:Putem vorbi civilizat? priveste ca si cum il acuzi ca nu e civilizat.

eu am patit-o cu administratorul de bloc. a inceput sa tipe si mai tare. mai avea un pic si ma pocnea. l-am lasat in pace si am plecat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felul in care tu interactionezi pe forum, mie nu imi inspira deloc bunatate. Tu faci un imens efort sa nu le tragi niste scuipati intre ochi celor cu care interactionezi jovial. Se simte asta. De asta ti-am mai spus ca esti fals. Chiar ma amuza cei care iti canta in struna, pentru ca daca le-ai spune parerea ta sincera despre ei, ar lesina instant. :lol:

 

 

Hai sa iti traduc eu ceea ce nu stii tu sa exprimi: ai simtit efortul meu de a raspunde cu bunatate celor care ma flegmeaza zilnic, si pentru tine asta e falsitate.

Eu, care stiu cat e de greu sa nu raspunzi cu rau la ura, ci cu jovialitate, apreciez acest efort atat la mine cat si la altii.

 

 

In schimb tu nu apreciezi acest efort de a continua sa interactionezi omeneste in ciuda urii incasate, pentru ca tu apreciezi doar flegmele deversate in capul meu.

 

 

 

Bunatatea mea poate fi exemplificata prin felul omenesc in care ti-am raspuns la toate jignirile lipsite de omenie pe care mi le-ai adus.

Gandeste-te la asta.

 

 

 

da da . cum am patit eu cu partea sunt de treaba dar de multe ori ii par enervanta :roll:

 

 

Imi vei reprosa toata viata asta?

Iar toata comunicarea omeneasca avuta cu tine, toate incurajarile mele le vei arunca la gunoi pentru acest fleac, "sunt de treaba dar de multe ori ii par enervanta"?

Doar atata poti TU?

 

Nu. Nu are. Sau pentru unii poate că are, pentru că pentru mulţi contează enorm părerea celor de lângă ei.

 

Dacă eu ştiu să mă feresc de cei care se prefac, care vor să profite, înseamnă că îmi protejez sufletul?

 

Da.

Cunoaştem din interior experienţa celuilalt sau doar o interpretăm, trecând-o prin filtrele inevitabil limitate ale minţii noastre?

 

Niciodata nu vei putea cunoaste din interior experienta altuia, dar te poti apropia de intelegerea ei optima prin ajustarea interpretarilor tale despre experienta lui, in realitatea lui, nu asa cum ai vrea tu sa fie.

 

Putem impune limite, dar câţi o facem atunci când trebuie?

 

Putem sa impunem limite pe loc, hic et nunc. E cel mai indicat.

 

 

Si acum o intrebare pentru voi toti: este o legatura intre capacitatea de exprimare a bunatatii si gradul de fericire pe care il aveti?

 

Uite, eu in ultima perioada sunt fericit.

Fiind fericit, implinit, euforic, impacat cu mine insumi, pot mai usor sa trec peste ura, rautate, prostie, flegme, simt ca am de unde oferi strokes molicei caldicei, chiar daca primesc si strokes reci teposi.

 

Cand eram mai nefericit eram mai irascibil, mai bataios, mai agresiv, mai neiertator, mai inchis, mai rigid.

 

 

Voi sunteti fericiti?

Cei fericiti, puteti oferi mai usor bunatate, ori ati ramas la fel de inchistati in armura voastra, de teama de a mai fi ranit?

 

 

Cei nefericiti, credeti ca frica de a mai fi ranit (deci de a creste nefericirea) este corelata cu inchiderea spre ceilalti?

Editat de Nemo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ne este greu deloc, mie una asta imi este cel mai la indemana. Greu este sa gasesti oameni care sa si merite asa manifestari, pentru ca exista animale care merita mai multa atentie decat unii oameni.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar referitor la subiectul topicului, este vorba inca o data de instinctul de turma. Oamenii nu au curaj sa fie ei insisi. Bunatatea sau rautatea unei civilizatii nu tine din pacate de indivizi, ci de insasi societatea in care ei traiesc. Exista si societati in care oamenii sunt buni, dar asta nu pentru ca au ales ei personal acest lucru. Ci acela a fost mediul in care au crescut, si urmandu-si instinctul de turma, au ajuns si ei sa fie buni. Sunt oameni care sunt bucurosi toata ziua fara motive, doar pentru ca asa au fost programati de mediu. Iar altii care toata ziua vad probleme, tot doar pentru ca asa au fost programati. Mi se pare amuzant in societatea romana, ca atunci cand le atragi atentia ca ei vad numai probleme, esti acuzat de faptul ca tu nu stii cum e realitatea. :lol: Ia zi tu Nemo solutii de a ii scoate pe oameni din turma si a ii invata sa fie ei insisi.

 

 

Foarte bine punctat, felicitari pentru analiza profunda.

Solutia ar fi reeducarea societatii, si anume prin scoala si mass media. Programa poate fi ajustata la aceasta noua perspectiva, iar mass media poate fi mijloc de propagare a memelor utile, nu a celor nocive, ca pana acum.

Insa tu esti pe calea regala, cea mai scurta si mai intensa, si anume autoanaliza, cunoasterea de sine, constientizarea mecanismelor maligne si benigne.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"A fi bun" înseamnă a da altora ceea ce au nevoie, în general pe gratis, dar sunt cazuri când suntem consideraţi buni şi atunci când dăm pe bani.

 

"A fi rău", dimpotrivă, e perceput ca a lua ceva de la cineva, pe gratis sau cu bani, ca în cazul de mai sus, deşi nu avem nevoie stringentă.

 

Prin urmare, cei care dau lucruri bune altora, sunt percepuţi ca fiind buni, iar cei care strâng...prin orice mijloace, sunt văzuţi ca fiind răi.

 

Cel care dă, înseamnă că nu are nevoie, sau are mai mult decât necesar. Această acţiune e valabilă pentru oamenii cu spirit transcendent, care nu se gândesc în orice moment la traiul zilnic. Prin urmare, într-o familie cu copii, soţii e... puţin probabil să fie buni, pentru că asta ar însemna "să ia de la gura copiilor", şi să dea...altor guri.

 

Omul e în general bun atunci când nu are obligaţii faţă de altcineva, şi rău, atunci când de agoniseala lui depind mai mulţi oameni.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma comport amabil, las tot timpul de la mine doar ca sa evit conflictele si tot ma lovesc de badaranismul si taranismul specific romanesc.

Cand am fost prin Europa de Vest, oamenii mi s-au parut f. civilizati, cu mult bun simt, calmi, respectuosi.

 

 

Asa este, am simtit si eu asta.

 

De ce credeti ca in Vest societatea e mai politicoasa in ansamblu decat cea din Romania?

 

Multumesc pentru raspunsurile tale precise.

Ai vreo intrebare pentru mine referitoare la acest subiect?

 

"Cand tu te comporti bland, rescpectuos, amabil, politicos cu celalalt, iar ala tipa la tine si te jigneste fara motiv real nu poti vedea partea buna din el in acel moment. Lucrurile astea te intristeaza, iar singura aparare este sa ai o atitudine defensiva, pentru a supravietui."

 

E foarte greu, dar se poate totusi, cu antrenament.

Insa in unele cazuri acest efort e rasplatit de bucuria schimbarilor substantiale si rapide.

 

 

 

Observ ca tu insisti pe darul fizic, pe un fel de impartire a bunurilor, care ar arata mai clar celuilalt ca iti pasa de el.

Am inteles corect?

Editat de Nemo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca tu insisti pe darul fizic, pe un fel de impartire a bunurilor, care ar arata mai clar celuilalt ca iti pasa de el.

Am inteles corect?

Da, insist pe darul fizic, pentru că eu unul nu pot face altfel de daruri. Dragostea asta

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×