Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

De ce va este greu sa va exprimati bunatatea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. Ca e luata drept slabiciune.

2. De dragoste se profita cand e oferita, sau vine cu un pret cand este primita.

3. Ca sa nu mai suferim din nou.

4. O relatie este o perpetua lupta de dominatie, este echitabila doar intre parteneri cat d ecat egali, iertarea face sa devii automat cel dominat.

5. Vezi punctele 1,2,3,4.

6. Buletinul de Romania (nu, nu e o gluma).

7. Vezi punctele 1,2,3,4,6.

8. Nu exista, vezi punctul 6.

9. Vezi punctele anterioare, toate.

10. Nu sunt scuze si pretexte, e realitatea obiectiva, analizabila si predictibila.

 

1 Si ce daca?

2 Si ce daca profita? De ce sa nu oferim in continuare? Ce inseamna ""profita""? Vor cere bani? Hai sa spunem ca nu le dai bani, ca doar nu esti Becali. Dar bunatate prin priviri si suras si vorbe calde poti oferi, ca doar nu costa, nu?

3 Cum adica sa suferi din nou? Daca iti impui sa nu mai suferi, nu mai suferi si gata, tine de tine, nu de altii!

4 Dar relatia care nu este dominatie, ci colaborare, crestere reciproca, sprijin si impartasire? Exista si asa ceva, eu sunt un exemplu viu.

Exista si parteneri egali, mai ales daca tu insuti il faci pe celalalt egalul tau.

De ce a ierta inseamna a fi dominat? De ce nu insemne egalitate?

 

10 De ce esti sigur ca nu sunt scuze, ci realitate? Ai analizat psihicul tau pana la capat, ca sa poti spune asta ferm?

Ai sesizat unde iti merge atentia si energia, si cand aluneci de la o stare la alta?

 

De ce crezi ca oamenii sunt buni?

 

Sunt si unele fapturi de iad, nascute pentru a subzista mancand din altii.

Dar ele sunt foarte rare.

In general, oamenii sunt fie buni, fie s-au inrait ca urmare a contagiunilor mimetice din formarea in copilarie, sau a dificultatilor, a ranilor, a toxicitatii mediului, etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu te crede ca-l bati pana nu-l pocnesti. E o metafora, desi e valabila si la propriu.

 

Deci tu pocnesti fizic?

Pe absolut fiecare om din viata ta care ti-a incalcat limitele in vreun fel ai fost nevoit sa il lovesti pe bune?

 

Tu te consideri un om bun?

 

 

Da.

Am avut si eu o perioada in care am fost inrait de viata grea si lovituri si mediu toxic, dar mi-am revenit.

 

Argumentarea mea e asta: felul in care interactionez cu voi aici pe forum si felul in care interactionez cu oamenii din jurul meu in viata reala e graitor pentru cine are bunavointa sa observe cat de cat obiectiv ce anume fac.

Tu?

Editat de Nemo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu nu-s un om bun, stiu sa respect daca primesc acelasi lucru, ma multumesc cu atat.

Nu ma incalzeste cu nimic daca fac gesturi de bunatate, fata de unii care pur si simplu nu merita(fiind un om bun, nu cred ca faci discriminare, iti arati bunatatea fata de orice nevertebrata)

Mai sunt de parere ca majoritatea oamenilor sunt fiinte egoiste, parsive si ca intr-un fel sau altul, fiecare se foloseste de cate cineva.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1 Si ce daca?

2 Si ce daca profita? De ce sa nu oferim in continuare? Ce inseamna ""profita""? Vor cere bani? Hai sa spunem ca nu le dai bani, ca doar nu esti Becali. Dar bunatate prin priviri si suras si vorbe calde poti oferi, ca doar nu costa, nu?

3 Cum adica sa suferi din nou? Daca iti impui sa nu mai suferi, nu mai suferi si gata, tine de tine, nu de altii!

4 Dar relatia care nu este dominatie, ci colaborare, crestere reciproca, sprijin si impartasire? Exista si asa ceva, eu sunt un exemplu viu.

Exista si parteneri egali, mai ales daca tu insuti il faci pe celalalt egalul tau.

De ce a ierta inseamna a fi dominat? De ce nu insemne egalitate?

 

10 De ce esti sigur ca nu sunt scuze, ci realitate? Ai analizat psihicul tau pana la capat, ca sa poti spune asta ferm?

Ai sesizat unde iti merge atentia si energia, si cand aluneci de la o stare la alta?

In societatea noastra slabiciunea inseamna acces restrans la resurse importante - hrana, locatie, partener de imperechere.

Nu ai cum sa dai la infinit, nimeni nu da doi lei pe surasuri si bunatate din priviri, ci pe fapte, surasurile sunt pentru situatii rituale care-s oricum automatizate.

Da, daca-ti cade o caramida-n cap si tu-ti impui ca nu te doare, nu te doare. Crezi ca-s maestru tibetan ?

Exista relatie de care spui tu intre parteneri aproximativ egali, altfel e maestru si ucenic, lider si adept si tot asa. Eu insumi sa-l fac pe el ceva ce nu e ? Crezi ca n-am incercat ? Dup-aia se straduia fraieru' sa mi se suie-n cap.

Realitatea nu se face mai roz daca imi impun eu sa gandesc roz.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Argumentarea mea e asta: felul in care interactionez cu voi aici pe forum si felul in care interactionez cu oamenii din jurul meu in viata reala e graitor pentru cine are bunavointa sa observe cat de cat obiectiv ce anume fac.

 

In cazul asta esti ipocrit...un om bun, cel putin asa cum descrii tu omul a fi bun, nu o sa se foloseasca de lucruri cunoscute in privat, la un mom dat, cand cica era prietenie, ca sa injoseasca persoana respectiva, asta face un om rau...such as myself.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci tu pocnesti fizic?

Pe absolut fiecare om din viata ta care ti-a incalcat limitele in vreun fel ai fost nevoit sa il lovesti pe bune?

Daca este necesar da. Majoritatea covarsitoare insa cedeaza in fata sarcasmului, ironiei, batjocurii sau, uneori agresivitatii verbale si non-verbale, fara violenta fizica efectiva. Este cea mai eficienta metoda sa te aperi de diversi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergem si mai adanc: de ce ni se pare mai usor sa ne ridicam stima de sine terfelind-o pe a altora?

Pentru ca pare mai putin consumator de energie mentala si emotionala?

 

Pentru ca a ne ridica stima de sine printr-o idee sau realizare personala e mai solicitant, mai consumator de resurse psihice si timp, fatza de solutia "eu sunt destept pentru ca am aratat ca tu esti fraier, haha"?

Nu doctore, gandesti prea departe.Noi avem un mecanism rudimentar, nu ne punem astfel de probleme.Vedem la altii si copiem.Mimetism, nu vreo logica ascunsa.

Daca Georgel i-a zis lui Sandel ca-i prost si Maricica i-a dat like, inseamna ca asta-i calea catre inima Maricicai si la fel fac si io. Drumul cel mai scurt e a'l de-l stii.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta esti ipocrit...un om bun, cel putin asa cum descrii tu omul a fi bun, nu o sa se foloseasca de lucruri cunoscute in privat, la un mom dat, cand cica era prietenie, ca sa injoseasca persoana respectiva, asta face un om rau...such as myself.

Te referi la acea persoana care ma vorbeste de rau tuturor prietenilor pe messenger, si a inceput sa ma denigreze cu ura atunci cand eu ii eram inca prieten si o vorbeam de bine tuturor, pentru motive inventate de ea prin deformarea manifestarilor mele de prietenie fata de ea, montand pe toti de pe Roportal contra mea, pentru fleacuri exagerate de mintea sa?

Acea persoana care face nu numai cu mine asta, ci si cu altii de pe acest forum?

Editat de Nemo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×