Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

De ce va este greu sa va exprimati bunatatea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce va este greu sa va exprimati bunatatea?

 

De ce va este greu sa oferiti dragoste si sa va lasati sa primiti dragoste?

 

De ce va e greu sa continuati sa fiti buni chiar daca ati suferit si ati fost loviti, in ciuda dificultatilor cu care viata v-a impovarat?

 

De ce va este greu sa iertati pentru a recrea o relatie?

 

De ce va este greu sa fiti umani, fraterni, deschisi, plini de omenie?

 

Ce va impiedica sa vedeti doar partea buna din celalalt, si sa treceti cu vederea partea neplacuta?

 

Ce va impiedica sa constientizati ca a fi plin de omenie va serveste in primul rand voua, nu celuilalt?

 

Exista printre voi cineva care nu are o voce in cap prin care se critica si se priveste pe sine cu asprime, nu cu ingaduinta?

 

De ce va e greu sa inaintati in intelegerea infinita a celuilalt, in loc sa cautati sa va indreptatiti pe voi insiva?

 

De ce cautati scuze si pretexte in loc sa mergeti firesc spre energiile pozitive in relatii?

Editat de Nemo!
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne e mai usor sa ne ridicam stima de sine, terfelind-o pe a altora. Asta ne e valoarea.Suntem destepti aratand cat de prosti sunt ceilalti, nu vreo idee, realizare sau altceva ce ne apartine.

Cam asta-i nivelul nostru de acum.Ni-l conturam frumos cu fiecare atac pe care-l lansam, sau la care raspundem.Si nici ipocriti prea tare nu suntem, daca nu recunoastem.Oricum, bine e sa-l infundam pe cel de pune astfel de probleme.Poate ceilalti inca nu s-au prins si parem in regula.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce daca esti luat de fraier, Dzidzean?

 

 

Uite, am o poveste pentru tine:

 

Un sarpe infricosa un sat. Satenii s-au plans unui intelept. Inteleptul a mers la sarpe si l-a convins sa devina bun. Sarpele a fost miscat de vorbele intelepte si s-a facut bun la suflet.

Nu mai speria copiii, nu mai musca satenii ce ieseau dupa apa.

Insa acum satenii radeau de el, ii spuneau fraier, si il batjocoreau ca a ajuns ca un vierme mai mare.

Copiii dadeau cu pietricele dupa el.

 

Sarpele s-a dus la intelept si a zis: calea binelui e minunata, si sunt foarte fericit ca am descoperit fericirea de a face bine. Dar pentru ca se rade de mine, ma simt indurerat.

 

Inteleptul a zis: te-am invatat sa fii bun, dar nu ti-am interzis sa sasaiesti!

Editat de Nemo!
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce va este greu sa va exprimati bunatatea?

De ce va este greu sa oferiti dragoste si sa va lasati sa primiti dragoste?

De ce va e greu sa continuati sa fiti buni chiar daca ati suferit si ati fost loviti, in ciuda dificultatilor cu care viata v-a impovarat?

De ce va este greu sa iertati pentru a recrea o relatie?

De ce va este greu sa fiti umani, fraterni, deschisi, plini de omenie?

Ce va impiedica sa vedeti doar partea buna din celalalt, si sa treceti cu vederea partea neplacuta?

Ce va impiedica sa constientizati ca a fi plin de omenie va serveste in primul rand voua, nu celuilalt?

Exista printre voi cineva care nu are o voce in cap prin care se critica si se priveste pe sine cu asprime, nu cu ingaduinta?

De ce va e greu sa inaintati in intelegerea infinita a celuilalt, in loc sa cautati sa va indreptatiti pe voi insiva?

De ce cautati scuze si pretexte in loc sa mergeti firesc spre energiile pozitive in relatii?

1. Ca e luata drept slabiciune.

2. De dragoste se profita cand e oferita, sau vine cu un pret cand este primita.

3. Ca sa nu mai suferim din nou.

4. O relatie este o perpetua lupta de dominatie, este echitabila doar intre parteneri cat d ecat egali, iertarea face sa devii automat cel dominat.

5. Vezi punctele 1,2,3,4.

6. Buletinul de Romania (nu, nu e o gluma).

7. Vezi punctele 1,2,3,4,6.

8. Nu exista, vezi punctul 6.

9. Vezi punctele anterioare, toate.

10. Nu sunt scuze si pretexte, e realitatea obiectiva, analizabila si predictibila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne e mai usor sa ne ridicam stima de sine, terfelind-o pe a altora. Asta ne e valoarea.Suntem destepti aratand cat de prosti sunt ceilalti, nu vreo idee, realizare sau altceva ce ne apartine.

 

Daca mergem si mai adanc: de ce ni se pare mai usor sa ne ridicam stima de sine terfelind-o pe a altora?

Pentru ca pare mai putin consumator de energie mentala si emotionala?

 

Pentru ca a ne ridica stima de sine printr-o idee sau realizare personala e mai solicitant, mai consumator de resurse psihice si timp, fatza de solutia "eu sunt destept pentru ca am aratat ca tu esti fraier, haha"?

 

Pentru ca infinitul este o notiune abstracta ;)

 

Nu e deloc abstract, e o realitate matematica.

Iti recomand sa citesti cartea despre infinit a cosmologului Barrow, "The Infinite Book: A Short Guide to the Boundless, Timeless and Endless".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleptul a zis: te-am invatat sa fii bun, dar nu ti-am interzis sa sasaiesti!

Nimeni nu te crede ca-l bati pana nu-l pocnesti. E o metafora, desi e valabila si la propriu.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×