Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Multumesc lui Dumnezeu(asa cum il vede fiecare)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu zic sa-l inchideti de tot. Nici nu stiu de ce l-am mai deschis... Autovictimizare?! Ha...

 

Ti s-a raspuns intr-o postare anterioara : daca vrei sa-I multumesti Dumnezeului in care crezi fa-o direct ,in fata constintei tale. Nu o pseudospovedanie publica cu iz laudativ.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti s-a raspuns intr-o postare anterioara : daca vrei sa-I multumesti Dumnezeului in care crezi fa-o direct ,in fata constintei tale. Nu o pseudospovedanie publica cu iz laudativ.

 

I-auzi la el! :lol: Sa-ti spui amintirile frumoase din viata ta care te-au facut fericit e pseudospovedanie publica cu iz laudativ?! N-ai inteles nicio iota din intentia mea. Eu vroiam aici doar sa aducem putina lumina intr-o lume deznadajduita...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai din punct de vedere religios ai facut greseala de a absolutiza starea de autosatisfactie, punand un eventual dumnezeu in plan secundar. E o greseala elementara.

Cat de dereglat poti fi, sa spui ca "absolutizeaza" o stare de "auto-satisfactie", cand titlul in sine al topicului este sa ii multumim cuiva, lui D-zeu creator in speta, pentru un bine primit?

 

Daca nu intelegi si nu vrei sa ai o intelegere umana, nu mai deforma niste intelesuri la indemana oricarui copil de gradinita, cu rea-credinta si nonsalanta dracului care isi vara coada.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La cate lucruri se scriu zilnic pe forumul acesta,voi tocmai aici v-ati impiedicat?Cu ce va deranjaza pe voi ca cineva vrea sa multumeasca in eter,cuiva,oricui?Nu inteleg,nu va convine nu cititi,doar nu este topic obligatoriu de citit.Simplu.

Haideti sa revenim totusi la subiect,chiar nu vreau sa vad si pe acest topic vesnicele polemici.Se poate si mai frumos,sunt sigura de asta.

 

Ai spus exact ce vroiam sa spun eu de cateva pagini incoace, dar mult mai la obiect. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce va deranjaza pe voi ca cineva vrea sa multumeasca in eter,cuiva,oricui?Nu inteleg,nu va convine nu cititi,doar nu este topic obligatoriu de citit.Simplu.

 

 

Nu ma deranjeaza ideea in sine. Ma deranjeaza mesajul pe care il transmite intentionat sau nu autorul topicului prin titlul si subtitlul ales: doar cei care-I multumessc lui Dumnezeu mai cred in bine.

Putea sa-l intituleze simplu :multumiri

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca multumirile de acest gen sunt alocate pe moment si ulterior momentului special ( 1-5 minute )

Editat de Ea.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca multumirile de acest gen sunt alocate pe moment si ulterior momentului special ( 1-5 minute )

 

Asa este! Fiecare simte nevoia sa-si exprime, intr-un fel sau altul, bucuria pentru ceva bun care i s-a intamplat. Unii ii multumesc zeului crestin, altii altor zei, unii care nu cred in nimic isi impart bucuria cu cei apropiati si in mod sigur ca mai exista si oameni care multumesc destinului sau unor lucruri care nici macar nu ne trec noua prin minte.

 

Important insa este sa nu se confunde multumirea cu vreo dovada a existentei celui caruia i se multumeste. Uite, eu multumesc de multe ori Naturii pentru faptul ca exista si chiar daca uneori o personific printr-o femeie frumoasa, calda si mamoasa, asta nu ma face sa cred ca Natura chiar este femeie, dar acest mod de a proceda ma ajuta sa-mi creez imaginea mentala careia sa-i adresez multumirile.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca eu vreau sa-i multumesc vantului, ?

Unii simt tornadele, altii simt aiderea lui racoritoare. Despre asta este vorba.

Punct.

Singura obiectie e ca nu se poate scrie dumnezeu cand te gandesti la vant. Trebuie scris zeul vant.

Zeul fiecaruia trebuie identificat, asa cum si noi suntem obligati sa ne identificam cand scriem ce scriem, altfel e infractiune.

Editat de _altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura obiectie e ca nu se poate scrie dumnezeu cand te gandesti la vant. Trebuie scris zeul vant.

Zeul fiecaruia trebuie identificat, asa cum si noi suntem obligati sa ne identificam cand scriem ce scriem, altfel e infractiune.

 

E scris in codul penal?! :lol2: Hai ca m-ai facut sa rad. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×