Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Multumesc lui Dumnezeu(asa cum il vede fiecare)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multumesc doamne, ca in lume nu mai exista oameni rai, hotie, necazuri, durere, foamete, boli, ura, si multe altele si ca in imensa ta bunatate ai facut sa curga lapte si miere pe toate drumurile! :) Multumesc doamne ca esti mai puternic decat RAUL!

 

:good: Ai reusit sa-ti accesezi link-ul interior marindu-ti perceptia , depasind limitele Infinitului Sistemului Solar, dincolo de "Limitele Inteligibile" (dup-o zicere antica si dedemult), acolo unde se reveleaza Lumina Divina.("...prietenii stiu de ce...") :yes:

 

Multumesc Bunului Dumnezeu ca traiesc sub Gratie si nu sub Lege.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inseamna ca trebuie sa mi se bage si mie cu forta pe gat...

Pai daca nu se stabilesc reguli, de ce sa nu fi asta una din bucurii?

 

ne blesteama daca alegem altfel decat vor muschii Lui..

Hristos s-a facut om si a biruit toate piedicile astea, deci scuzele sunt fara nicio valoare.

 

Multumesc doamne, ca in lume nu mai exista oameni rai, hotie, necazuri, durere, foamete, boli, ura, si multe altele si ca in imensa ta bunatate ai facut sa curga lapte si miere pe toate drumurile! :) Multumesc doamne ca esti mai puternic decat RAUL!

Trbuie sa-i multumim ca ne iarta tot ce ne terece prin cap.

Editat de _altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca te indigneaza, dar nu vad de ce sa fie schimbat... Am explicat de ce am pus acest titlu intr-unul din mesajele anterioare...

 

Atunci rectific si eu: sa posteze in acest topic cei ce cred in miracolul creatiei... :)

 

Vezi ca ti-am raspuns putin mai sus...

 

Trebuie sa precizezi ca nu este topic religios, altfel si unii si altii dintre cei care activeaza pe aici se considera vexati. Pentru ei D-zeu este ceva mult mai complicat si mai infricosator decat cutezi tu sa aduci in discutie prin topicul acesta.

 

Ideea de miracol nu ii mai induioseaza, desi mie mi se pare primul si cel mai specific atribut al divinului. Nu ar trebui sa se supare nimeni pentru ca faci apel la divinitate pentru a reliefa frumosul din lumea creata de el (pentru ca tot ce este bun are un creator si un plan la origine, o dorinta si un tel).

Editat de Athmy
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu ii multumesc lui Doamne Doamne c-a fost dragut cu mine :friends: :friends: :friends:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Imi poti explica de ce Dumnezeu trebuie sa blesteme ca cel mai ordinar borfas atata timp cat poate pur si simplu sa pedepseasca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa precizezi ca nu este topic religios, altfel si unii si altii dintre cei care activeaza pe aici se considera vexati. Pentru ei D-zeu este ceva mult mai complicat si mai infricosator decat cutezi tu sa aduci in discutie prin topicul acesta.

 

Ideea de miracol nu ii mai induioseaza, desi mie mi se pare primul si cel mai specific atribut al divinului. Nu ar trebui sa se supare nimeni pentru ca faci apel la divinitate pentru a reliefa frumosul din lumea creata de el (pentru ca tot ce este bun are un creator si un plan la origine, o dorinta si un tel).

 

Ok! Atunci o sa daruiesc topicul acesta celor cu credinta (care il vad pe Dumnezeu ca pe o fiinta creatoare concreta). Sa fie o alinare pentru ei... Ceva in genul topicului "rugaciune online pe roportal" - (nu mai stiu exact cum se chema topicul). Sunt sigur ca si ei au necazurilor lor si daca vor sa se bucure intr-o zi de ceva - pot veni aici.

 

Daca vreti - puteti sa creati un topic asemanator la coltul vesel pentru cei fara credinta (daca faptele bune exemplificate aici nu-i mai induioseaza nici pe ei) - asa - ca sa fie fair play. :o:

 

Sa comparam dupa aia care categorie e mai buna la suflet si care merita luata ca exemplu - daca va dusmaniti intre voi.

 

Puteam sa o facem aici si unii si altii amiabil, dar cum vreti... razboiti-va intre voi in continuare... De asta si arata cum arata lumea... ca unii trag in dreapta, iar altii in stanga...

 

Deci cam atat am avut de spus legat de titlul topicului... ;)

Editat de Andrei Vlinder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok! Atunci o sa daruiesc topicul acesta celor cu credinta (care il vad pe Dumnezeu ca pe o fiinta creatoare concreta). Sa fie o alinare pentru ei...

 

Tu nu vezi ca nici cei cu credinta nu il vor? Neverknow si _altul, la ei ma refer, te acuza ca nu-l cunosti pe D-zeu si ii iei numele in desert.

 

Eu il vreau, si altii care nu sunt nici religiosi activisti nici atei declarati, pentru ca salutam intentia laudabila si nu despicam firul in 14.

 

Am incheiat, voiam doar sa iti atrag atentia ca se vede ca n-ai mai calcat demult timp aria Religie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca vreti - puteti sa creati un topic asemanator la coltul vesel pentru cei fara credinta (daca faptele bune exemplificate aici nu-i mai induioseaza nici pe ei) - asa - ca sa fie fair play. :o:

 

 

Daca se muta acest topic -tot ca sa fie fair play- la coltul trist sunt de acord.

Pentru ca este trist ca singura viata pe care o ai sa ti-o petreci intr-o autovictimizare si penitenta continua

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt atee,daca nu multumesc unui Dumnezeu,asta nu inseamna ca nu sunt recunoscatoare pentru toate lucrurile frumoase din lume si din viata mea,mai ales ca multe din ele mi-au fost date fara sa le cer.Iar pentru astea toate,simt uneori nevoia sa spun ''multumesc''.

 

:flowers: Este OK si asa. Totul este sa fii recunoscator si sa MULTUMESTI ca ESTI !

Totul este in Ordine. :friends:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi poti explica de ce Dumnezeu trebuie sa blesteme ca cel mai ordinar borfas atata timp cat poate pur si simplu sa pedepseasca?

Cea ce ceri este comportament de ucigas cu sange rece.

 

Am incheiat, voiam doar sa iti atrag atentia ca se vede ca n-ai mai calcat demult timp aria Religie.

Care in plus chiar asa se si intituleaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×