Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Multumesc lui Dumnezeu(asa cum il vede fiecare)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu toate ca multi o sa-mi sara-n cap - pentru ca este topicul "o intrebare pentru Dumnezeu" in care toti il blameaza pe Dumnezeu ca si cum lumea (pe care tot unii oameni au uratit-o) ar fi distrusa total - m-am gandit sa deschid si contrariul lui. Nu stiu daca il pot numi neaparat Dumnezeu. Poate energie universala creatoare s-ar potrivi mai bine. Eu consider aici binele (de altfel la fel ca si raul care distruge) ca o entitate spirituala creatoare de viata si de bucurii... As dori sa multumesc pentru lucrurile frumoase de care am avut parte in aceasta viata pana acum si care m-au facut sa zambesc... Nu cred ca e cazul aici de insulte sau de ironii. Topicul se adreseaza celor care inca mai cred in bine [sau pentru cei cu inclinatii religioase - in Dumnezeu (daca vreti sa-i spuneti in felul acesta)].

 

Voi incepe eu... :o:

 

 

Multumesc pentru ca viata mi-a dat o familie care ma iubeste...

 

Multumesc pentru cerul albastru, pentru padurile inflorite, pentru ziua de maine, mancarea cea de toate zilele...

 

...pentru ca m-am plimbat in liceu prin parcul insorit de mana cu o fata (au fost clipe frumoase)...

 

ca sunt un om sanatos

 

ca Dumnezeu (acordati-mi permisiunea sa-l numesc si eu asa aici :P) mi-a dat un suflet bun.

 

ca am avut inspiratie si am putut crea poezii

 

ca am avut oportunitatea de a vorbi limba romana

 

pentru ca in ciuda faptului ca am trecut si prin momente grele am avut parte si de zile cu cer senin...

 

Pentru toate astea s-a meritat sa ma nasc. :)

 

 

Am dat search. N-am gasit niciun topic asemanator. Daca totusi mai exista unul - scuzele mele! :)

Editat de Andrei Vlinder
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu ati inteles, fetelor:

Nu cred ca e cazul aici de insulte sau de ironii. Topicul se adreseaza celor care inca mai cred in bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred in mai bine! Deci:

-iti multumesc Dumnezeule ca ne-ai impartit in buni si rai doar in functie acceptarea existentei Tale;

-iti multumesc ca pedepsesti pana la a treia-patra generatie pentru pacate pentru care cei pedepsiti nu au nicio vina;

-iti multumesc pentru bolile incurabile de care sufera copii nevinovati;

-iti multumesc pentru faptul ca-l lasi pe diavol sa-si faca mendrele in viata de zi-cu-zi fara ca sa-l trimiti acolo unde ii e locul;

-iti multumessc pentru boli, suferinte de tot felul, incalzirea glo9bala, razboaie, crime in numele Tau, etc., etc.

-dar, mai ales , iti multumesc doamne ca nu existi.

Editat de VEMANS
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred in mai bine! Deci:

-iti multumesc Dumnezeule ca ne-ai impartit in buni si rai doar in functie acceptarea existentei Tale;

-iti multumesc ca pedepsesti pana la a treia-patra generatie pentru pacate pentru care cei pedepsiti nu au nicio vina;

-iti multumesc pentru bolile incurabile de care sufera copii nevinovati;

-iti multumesc pentru faptul ca-l lasi pe diavol sa-si faca mendrele in viata de zi-cu-zi fara ca sa-l trimiti acolo unde ii e locul;

-iti multumessc pentru boli, suferinte de tot felul, incalzirea glo9bala, razboaie, crime in numele Tau, etc., etc.

-dar, mai ales , iti multumesc doamne ca nu existi.

 

M am tot gindit de copil fiind,unde sint marginile universului?Si daca as sta sa gindesc profund,mi as pierde mintea pe care unii zic ca n-o am.

Desi eu stiu mai bine.

Daca universul e atit de mare,si sint convins ca el exista,tot asa exista ceva mai mare decit universul.

Fiecare poate sa i spuna cum vrea.

O centrala atomica are zeci de mii si milioane de componente.

Daca ar aparea o astfel de centrala intr-o lume noua,si dupa mii de ani ar ajunge omenirea sa caerceteze fiecare instalatie in parte si ficare component din ce material este facut.ar zice omenirea ca asa a fost

de la inceput.

De unde sa stie omenirea cita tehnologie a trebuit sa fie descoperita pina sa creat materialul necesar fiecarui componet.

 

Apoi la ce se poate folosi .

Si apoi ce inginer ,sau cita inginerie ,a trebuit pina sa facut planul acelei centrale.Si in sfirsit constructia ei.

Cit de departe poate fi inginerul (creatorul)si la cit timp dupa proiectare se poate pune in aplicare planul?

Intrebari si intrebari.

Cercetind fiecare element in parte ,doar descoperi materialul si cum a fost construit,dar despre proiectant nu vei gasi nici un amanunt.

Si totusi el exista.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M am tot gindit de copil fiind,unde sint marginile universului?

.........

Cercetind fiecare element in parte ,doar descoperi materialul si cum a fost construit,dar despre proiectant nu vei gasi nici un amanunt.

Si totusi el exista.

 

Esti /sunteti tributari ideii ca doar Creatorul este fara de inceput si ca pentru toate trebuie sa existe o cauza.

Eu consider universul etern si nelimitat asa cum tu il consideri pe YHWE. Ne asemanam in gandire din multe puncte de vedere dar ne desparte un element esential: tu Il plasezi pe Creator inafara sistemului si ii atribui o motivatie/intentie , eu nu.

Pentru mine totul este rodul intimplarii intr-un univers etern sub forma de materie si/sau energie.Si oricum prefer sa atribui realitatea existenta mai degraba unor intamplari decat unei nepasari-in cel mai bun caz-dumnezeiesti.

As decadea in proprii mei ochi daca as crede intr-o divinitate de genul celei careia ii "multumeam" in postarea anterioara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1257003814239.jpg

 

Aoleu! Deja ati inceput cu disputele pe teme religioase?! :lol: Eu nu vroiam decat sa incercam sa exemplificam momentele bune din viata noastra - sa vedem si partea pozitiva a acestei vieti. Unii daca sunt recunoscatori si simt nevoia de a multumi pentru momentele de bucurie pe care le-au avut - ii pot multumi naturii in care cred - altii creatorului (daca au credinta in el). Dupa cum spunea si Haym:"fiecare poate sa i spuna cum vrea."

 

Nu mai crede nimeni in bine?! Sunt sigur ca ati avut si momente frumoase in viata care v-au ramas intiparite in memorie si pe care le puteti asterne aici - fara dispute sau injurii... :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai crede nimeni in bine?! Sunt sigur ca ati avut si momente frumoase in viata care v-au ramas intiparite in memorie si pe care le puteti asterne aici - fara dispute sau injurii... :)

 

Atunci nu pune titlul topicului "Ii multumesc lui Dumnezeu" :o:

Editat de VEMANS
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci nu pune titlul topicului "Ii multumesc lui Dumnezeu" :o:

 

Fiecare sa-i zica cum simte el! Atunci (daca nu-ti convine exprimarea asta ca nu crezi in el) - ii multumesc energiei creatoare din acest univers...

Editat de Andrei Vlinder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci nu pune titlul topicului "Ii multumesc lui Dumnezeu" :o:

Si nu-l deschide la religie...as adauga.

 

Eu imi multumesc MIE, pen' ca imi croiesc singur drum, pentru ca orice decizie iau acum sau peste 5 ani, o sa aiba consecinte(benefice sau nu) dar e luata de MINE.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×