Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Locuri de munca si bani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

viziunea lui Cioran despre muncă: http://bisericadinsu...n-despre-munca/

 

Cioran era filozof si a murit dement ( dementa Altzheimer).

Asa ca perceptiile lui sunt bruiate , ca la toti cei care se respecta in aceasta bransa, de o lipsa a tangentei cu realitatea concreta.

De aia plimba limba in gura, ca sa iasa poeme cu pretentii de realitate, pare un sens real al vietii.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot ziceti de sclavi...Gata, ca am dat in offtopic.

 

Cand m-am nascut, curent electric inca nu era nici in satele din Maramures. Tot ce mancam cultivam cu exceptia de piper negru care si atunci a venit din India in piculete subtiri, orez, ulei de floarea soarelui si zahar din sudul romaniei, portocala Jaffa din Izrael de Craciun exclusiv si o lamiie, iar ciocolata n-am vazut decat in vitrina, si l-am gustat cand eram deja destul de mare 12-13 ani. Am incalzit casa si am gatit cu lemne si rumegus, am carat apa cu galeata, am facut paine in casa saptamanal, am spalat cu mana totul si am limpezit in parau hainele si iarna. Sclavie n-am numit viata de toate zilele.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca am depășit această perioadă in care toți trebuie să muncim pentru un progres (iluzoriu) al societății. tehnologia și știința au ajuns la un nivel destul de ridicat pentru ca toți să avem vieți decente. obiectele pot fi create prin procese automate, nu mai e nevoie de oameni, poate doar intr-o mică măsură. nu mai e nevoie să avem un program de muncă de cel putin 8 ore pe zi(8 ore fiind enorm, nu-ti mai ramane timp pt nimic in acea zi). sistemul acesta este același ca și acum 100 de ani. nimeni nu

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva, pana nu se legifereaza, ramane un vis frumos sau un deziderat imposibil de pus in practica. Pai cine crezi ca poate cauta un om pe acelasi post doar doua ore/zi (pentru toate "schimburile"), cand programul normal este de 8 ore, desi si acelea se depasesc cu mult, fiindca sarcinile normale sunt peste timpul normal alocat, iar cerintele de la acelasi angajat sunt in crestere, niciodata in scadere.

 

In Franta de pilda, programul normal este de 7 ore pe zi, asa ca nimeni nu se poate abate. Ei daca muncesc tot 8 sau 10 ore pe zi, o ora se trece automat la concedii. Asa ajung sa aiba 44 de zile concediu de odihna (fara sarbatori legale), in comparatie cu 21-24 cat avem noi in Romania. De aceea nici nu se compara nivelul lor de odihna intelectuala, cu stresul in care inotam noi si rezultatele sunt pe masura. Ei nu au rezultate extra-mega-uluitoare, dar cu toate acestea au o sanatate psihica prin care fac diferenta si se impun pe multe planuri, deci pot dicta si regulile.

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cioran era filozof si a murit dement [...]

Unii ajung dementi fara sa ajunga nici odata filosofi ! Cinismul, pesimismul si dementa lui au fost în legatura cu conjunctura evenimentelor politice din tineretea sa; membru al gardei de fier si admirator fervent al nazismului si al dementului Hitler.

 

Ceausescu era dement fara sa fie filozof, caci el avea ca idoli pe Polpot, Stalin si alti dementi din timpul lor.

 

Si astazi în toate domeniile de activitate economica si financiara ai sa gasesti tot felul de dementi ce au ca idoli alti dementi. Criza financiara si austeritatea sunt doar pentru popor. Filosofia ca oglinda a societatii democratice comunist-capitalista este o necesitate si pentru unii si pentru altii. :king:

 

Deviza filosofiei umaniste; cunoste-te pe tine însuti în interactiune cu interlocutorii tai !

autocritica.jpg

 

Deviza filozofiei animaliste este asa cum este !

autocritica.jpg

Editat de GeoFiloRo
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii ajung dementi fara sa ajunga nici odata filosofi !

 

Asa, si?....mai departe?

Fara imagini de la Zoo, te rog, nu de alta, insa pierzi din credibilitate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa, si?....mai departe?

Fara imagini de la Zoo, te rog, nu de alta, insa pierzi din credibilitate.

 

Caricaturile nu se afiseaza la Zoo, ci în Zonele Culturale ale Umanitatii pentru a dezbate cu onestitate intelectuala asupra animalitatii celor ce s-au inspirat din regnul animal pentru a face din economia-financiara o jungla. :scare:

 

LEUL ca predator si rege al animalelelor, simbol al capitalismului a fost în acelas timp si moneda noastra nationala în timpul comunismului; de râsul lumii sau râsul râsului lui becali, o pisica comunist-capitalista mai mare. :king:

 

gigi-becali-a-cantat-in-timp-ce-mergea-pe-jos-catre-o-manastire-de-pe-muntele-atos-93633.jpg

Editat de GeoFiloRo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Din principiu sunt de acord ca alergatura dupa bani ne imputineaza timpul pentru dezvoltare psihica si spirituala.

Insa acum, pentru multi, nu mai e vorba de promovari si de acumulare de bunuri ci de simpla supravietuire.

Cand ai o familie de hranit, nu se mai pune problema daca trebuie sa muncesti sau nu. Acum cateva zile am facut o munca la jumatate de pret (pret care oricum era mic), multe ore pe o nimica toata, dar daca asta trebuie sa faci pentru a asigura familiei tale o paine, asta faci. Taci si rabzi. Nici nu se pune problema de alta varianta. Cu siguranta alti parinti ar fi de acord.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Franta de pilda, programul normal este de 7 ore pe zi, ...

 

... din care 2-3 ore diferite pauze prelungite de masa :crazy: ca si asa nu le pasa de prea multa politica mondiala!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×