Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Nivel superior al constiintei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cum se poate ajunge la nivelele superioare ale conștiinței ? la nivelul atins de Krishna, Buddha sau Iisus. dar fără ajutorul religiei sau al domeniilor apropriate ezoterism, paranormal și altele. ma refer la un demers rațional.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu se poate

 

doar daca ai o latura afectiva si psihica (intelectuala) atat de dezvoltata incat sa te cunosti perfect pe tine si pe oameni, din punct de vedere al potentialului si al nevoilor care te/ii anima in lumea concreta a faptelor. ceea ce nu se poate fara o experinta proprie a suferintei si gasirea unei cai de a face pace cu lumea, prin credinta (religie).

Editat de Athmy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum se poate ajunge la nivelele superioare ale conștiinței ? la nivelul atins de Krishna, Buddha sau Iisus. dar fără ajutorul religiei sau al domeniilor apropriate ezoterism, paranormal și altele. ma refer la un demers rațional.

Tu cauti un fel de reteta gastronomica a unei ratiuni pure fara urme de iratiune precum un peste fara oase. Exista ratiuni (mai mult sau mai putin irationale) pentru toate gusturile; de exemplu o ratiune-irationala moale fara oase din lumea nevertrebratelor/molustelor, precum o meduza. :doh:

 

Constiinta este subordonata principiului de dualitate, ignorat de toti irationalistii. Daca nu crezi, ia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum se poate ajunge la nivelele superioare ale conștiinței ? la nivelul atins de Krishna, Buddha sau Iisus. dar fără ajutorul religiei sau al domeniilor apropriate ezoterism, paranormal și altele. ma refer la un demers rațional.

Nu cred ca ai vrea sa ajungi ca ei....e o viata grea....esti neinteles/neinteleasa.....uita-te putin la genii ce marginalizati sunt de societate....de ce?pt ca traiesc intr-o alta lume, se invart in alte sfere etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ai vrea sa ajungi ca ei....e o viata grea....esti neinteles/neinteleasa.....uita-te putin la genii ce marginalizati sunt de societate....de ce?pt ca traiesc intr-o alta lume, se invart in alte sfere etc...

Ai uitat sa spui ca geniile raului, ale comunistilor-capitalisti si-au facut pentru ei si copii lor râzgîiati o viata usoara, iar marea majoritate a poporului au marginalizato facândule o viata grea. Pentru ca geniul mincinosilor si al ipocritilor se învartesc în alte sfere, ale cuadraturii capetelor patrate.

 

Este adevarat ca în sferele filosofiei se rotunjesc unghiurile intelectelor patrate. :read:

 

Sa vezi si sa nu crezi !

275699_721789816_238137456_n.jpg

Editat de GeoFiloRo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum se poate ajunge la nivelele superioare ale conștiinței ? la nivelul atins de Krishna, Buddha sau Iisus. dar fără ajutorul religiei sau al domeniilor apropriate ezoterism, paranormal și altele. ma refer la un demers rațional.

 

De ce toata lumea incearca sa fenteze viata in vreun fel sau altul, aceste exemple de budha, Iisus, samd, sunt doar oameni care si-au gasit extremismul in ceva, nu echilibrul. Sa traiesti in comuniune cu natura de ce nu ridica mai multe intrebari? De putin timp m-am inscris pe roportal tocmai pentru ca citeam subiecte si vroiam sa comentez. Eu simt ca am nevoie de lume doar pentru ca nu am curaj sa traiesc singur asa cum vreau si chiar daca as face-o fara o societate recunoscuta sau admisa in vreun fel de intreaga societate, as fi mort, fara semeni, fara dragoste, prietenie, afectiune, familie, etc...acestea sunt actualele droguri ale societatii si totalizeaza cel mai mare drog dupa care alearga destul de multa lume: ACCEPTAREA. Tot mai multi, isi afla adevarul, nefericirea, internetul a gasit loc sa aduca spiritualitatea prin toate modurile si nu mai poate fi oprit. In om s-a nascut cautarea, el isi doreste fericirea, tocmai de aceea va suferi, pentru ca in cautarea lui va gasi doar adevarul. Fericiriea nu este posibila in solitutdine, orice om care a cantat la un concert, pe stadion sau undeva in grup foarte mare a cunoscut puterea pe care ti-o da fericirea impreuna cu acceptarea.

Era cineva care a comentat ceva de genul daca esti sigur ca asta vrei, pentru ca geniile sunt marginalizate de societate si nu sunt intelese, pai cum ar putea fi intelesi oamenii in general, daca fiecare ar trai sub o dictatura de tip colonie de furnici? Cum ar fi daca fiecare nu ar mai iesi din tipar si s-ar multumi cu ceea ce are si si-ar trai viata care i-a fost data, lasand in urma toate incercarile de a trai o viata la care el crede ca trebuie sa urce, nu se poate transcende actuala viata pe care fiecare o are. Toti cei care isi doresc eliberarea spirituala, nu au renuntat la o viata pe care o aveau deja? Au plecat atatia in lume sa caute nemurirea, degeaba realizezi in final ca nu ai cum sa stii ce cale sa iei cand esti la rascruce de drumuri, daca nu ti-ai dat seama ca nu trebuia sa pleci din capul locului. Nivelul de constinta la care se afla fiecare in parte este un dar, in realitate nimeni nu mai stie nimic concret, dar fiecare in parte cunoaste binele in sinele lui atunci cand face bine si rau atunci cand face rau. Oare si perceptia acestei senzatii tine de "un nivel de constinta superioara"? Omul nu este fericit acolo unde e si crede ca alt loc il va face mai fericit. El nu este fericit cu femeia lui, dar crede ca alta il va indestula cu bucuria acelui lucru care si-l doreste. De ce sa fi hotarat cand poti lasa viata sa curga, destinul te traieste, controleaza-l cat mai mult si el iti va arata repercursiunile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce toata lumea incearca sa fenteze viata in vreun fel sau altul, aceste exemple de budha, Iisus, samd, sunt doar oameni care si-au gasit extremismul in ceva, nu echilibrul.

 

Constiinta mea îmi spune ca unghiurile afirmatiilor tale nu sunt bine rotunjite.

 

Pai daca Bouddha si Iisus erau extremisti, extremistii din zilelel noastre, ce sunt, echilibristi ?! :doh:

 

Confunzi elevatia/înaltarea spirituala-morala cu nationalismul extremist de dreapta si cu extremismul etnic/religios de stânga.

 

Când constiinta se gaseste în stare de confuzie o ia razna în zig-zag, de la dreapta la stânga, parerile prejudecatilor fiindu-i conditionate de extremele aberatiilor extremismului nationalist ori etnic/religios. :king:

Editat de GeoFiloRo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum se poate ajunge la nivelele superioare ale conștiinței ? la nivelul atins de Krishna, Buddha sau Iisus.

 

Doar prin inteligenta si cunoastere!

 

Daca Guru Georgel sta trei ore pe zi in cap si zice ca a atins nivele superioare, iar 1 milion de creduli il si cred, asta nu inseamna ca el e si superior in vreun fel, ci doar stie cum sa prezinte lucrurile intr-un ambalaj frumos. Cei trei, pe care i-ai enumerat, se incadreaza exact in aceasta categorie. Sunt multi oameni simpli de la care ai mai multe de invatat decat de la cei trei luati la un loc.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... omul traieste ca si cum ar merge pe bicileta,...

De aceea ambitia duce la evolutie, dar evolutia are un pret, cred ca fiecare simte pretul evolutiei in felul sau. NU???

Biciclistul care se ambitioneaza sa evolueze în zig-zag pe autostrada, chiar daca în aparenta este în etat de echlibru fizic este în dezechilibru psihic caci nu respecata conventiile dreapta/stînga; extremele ar fi sa evolueze pe trotoar pe banda pietonilor.

 

Daca biciclistul se deplaseaza pe cîmpul semantic al dialecticii netinînd cont de conventiile conceptul adecvat pentru stare adecvata, crede el, ca, confuzia este o valoare filosofica ? !

 

Nu eu am nascut conflictul de a te contraria, ci tu l-ai scos la iveala prin faptul ca tu ai utilizat, si te ambitionezi/încapatînezi sa utilizezi aceiasi notiune de extremism care e utilizata pentru un fanatic religios sau nationalist, si pentru personalitati super inteligente.

 

Eu am tinut cont de biciclistul tau, dar tu nici nu te-ai obosit sa integrezi în argumentele tale notiunea de elevatie/înaltare spirituala-morala sinonima cu înaltarea în aer al unui avion.

 

Biciclistul se uita de jos în sus, în timp ce aviatorul se uita la biciclist de sus în jos. :o:

 

977886fec2c65badfc0f73238424364do.jpg

 

Sunt multi oameni simpli de la care ai mai multe de invatat decat de la cei trei luati la un loc.

Noi muncim, nu gândim !

Sa nu li se deoache simplicitatea învataturilor guru-guralivilor. :close:

Editat de GeoFiloRo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×