Sari la conținut
Forum Roportal
XAkmx

Constructie camera-magazie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asa cum spune titlul, doresc sa construiesc cat mai rapid si lowcost o magazie din caramida si BCA izolata cu polistiren.

Dimensiunile la interior vor fi 2,5x1,5x2m.

Magazia nu va avea fereastra, doar usa si 2 aerisiri iar ca tavan voi pune OSB si polistiren. (daca stiti o alta metoda de a izola mai bine, orice sfat e binevenit)

Nu as vrea sa fac nici stalpi (desi nu stiu daca e posibil. sa-mi spuneti dumneavostra daca e ok), mentionez ca nu voi lovi sau impinge peretele.

Stiu ca idee cam cum ar trebui sa arate si cam cum s-ar face dar prefer sa primesc sfaturi :), daca aveti destula rabdare, sfaturile pas cu pas ar fi de preferat :D

In magazia raspectiva voi tine niste pasari, reptile si alte animale exotice care au nevoie de caldura pe timp de iarna. voi incalzi cu un calorifer electric cu termostat. Ar trebui sa am o temperatura aproape constanta de aproximativ 27 grade.

Nu va sta "sub cerul liber", ci va fi la adapost.

 

 

Acum vin intrebarile si punctele unde am nelamuriri:

1. Ce materiale mi-ar trebui ? (nume,cantitate aproximativa, eventual pret)

2. Se poate fara stalpi ?

3. Pt a face fundatia, care e compozitia ? (cat % ciment, cat balastru)

4. Va mentine acea temperatura ? daca nu..ce ar trebui suplimantar ? osb-ul+polistiren de deasupra este o problema din acest punct de vedere ?

5. Cat de gros sa fie polistirenul ? si cum va fi prins ? :)

 

Sper sa nu fiu prea...stresant cu toate cele de mai sus :) si astept sfaturi si critici dar nu rautacioase...e prima oara cand fac ceva de genul asta si am nevoie sa termin in maxim 15zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×