Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Prima ninsoare din acest sezon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vineri, 21 septembrie 2012 ... orele 13:22

 

Prima ninsoare din acest sezon; la Balea Lac stratul de zapada depaseste 30 centimetri

 

 

Prima ninsoare din acest sezon s-a inregistrat joi noapte, in masivele Bucegi si Fagaras ningand pe tot parcursul noptii, iar la Balea Lac stratul de zapada depaseste 30 de centimetri.

 

Conform meteorologilor de la statia meteo de la Varful Omu, situata la peste 2.000 de metri altitudine in Masivul Bucegi, in noaptea de joi spre vineri pe munte au fost precipitatii sub forma de lapovita, care s-au transformat in ninsoare, in conditiile in care temperaturile au scazut pana la minus patru grade Celsius, transmite corespondentul MEDIAFAX .

 

La munte, la altitudini mari in Bucegi, a nins toata noaptea, astfel incat la peste 1.800 de metri s-a format un strat de zapada de 10 - 12 centimetri., iar acolo unde vantul a batut cu putere s-au format troiene care ating jumatate de metru, mai spun meteorologii.

 

Vineri, in Masivul Bucegi continua sa ninga si este ceata.

 

Si in Masivul Fagaras a nins pe parcursul noptii.

 

Potrivit reprezentantilor Centrului Meteorologic Regional Transilvania Sud Sibiu, doar la Balea Lac s-a depus strat de zapada, care ajunge la 31 de centimetri.

 

La Balea Lac a inceput sa ninga in cursul noptii de joi spre vineri, iar la ora transmiterii acestei stiri continua sa ninga slab.

 

 

I. G.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m vazut si eu. Brrr. Dar e drept ca s-a racit rau.

 

Stiu ca nu e prea departe de la tine muntele cu zapada, dar n-as fi crezut ca s-a racit mult la prima zapada care de obicei se topeste fara urme, dar 30 de cm e cam mult.

Pe moment e mult mai cald la B

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da s-a racit f mult. Acum nu mai ploua si e mai cald ca ieri, totusi :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da s-a racit f mult. Acum nu mai ploua si e mai cald ca ieri, totusi :)

 

 

De la ploaie si umezeala, e vreme de iarna deja pe la voi??? ca eu mor de caldura inca ...

trebuie incalzit casa deja pentru comfort?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai s-a racit f mult dar brusc. Era toamna calduta, au venit ploile, frigul, 2 zile si deja o nins. Ei anunta zapada de prin noiembrie si iarna lunga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai s-a racit f mult dar brusc. Era toamna calduta, au venit ploile, frigul, 2 zile si deja o nins. Ei anunta zapada de prin noiembrie si iarna lunga.

 

 

Ca sa fie destul de lunga iarna, deja a inceput cu o ninsoare serioasa si va tine cat in Alaska, 9 luni :crazy: sper ca au gresit prognoza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place iarna foarte mult, e sezonul care-l ador. Doar ca la bani va fi problema. Da, ar cam trebui dat drumul si la centraa, dar nu am facut-o, economie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place iarna foarte mult, e sezonul care-l ador. Doar ca la bani va fi problema. Da, ar cam trebui dat drumul si la centraa, dar nu am facut-o, economie.

 

Nu se poate instala ceva cu lemne pentru seri mai geroase???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×