Sari la conținut
Forum Roportal
Badaboom

Paranoia - se poate vindeca?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

""Nu prea agreez ideea sa vorbesc un psiholog care aplica bull-shit-urile alea americane despre self-esteem. Daca toata psihoterapia pe care o stiu astia este numai un exercitiu de crestere a self-esteem-ului, atunci zic pas. Dati-mi o solutie pentru oameni normali, nu pentru pampalai. Eu sunt mai mult decat o persoana care are o stima de sine scazuta. Am, in profunzimea psihicului meu, anumite credinte, convingeri si principii. Unele dintre acestea nu se regasesc la masa de oameni din jur. Pur si simplu, pentru ca aceasta masa e o turma de oi care gandeste, traieste si actioneaza la fel. Ce vreau sa zic este ca psihoterapeutul ma va invata sa ajung la o normalitate, normalitatea pe care o cunoaste el si pe care o considera normala, in mod subiectiv. E normalitatea societatii asteia, a erei pe care o traim, dar poate ca nu e si normalitatea mea. Spre exemplu, in anii 60 un gay care mergea la psiholog era convins de doctor ca nu e in regula sa fie asa si s-au incercat chiar tratamente la vremea respectiva. Astazi, unui gay care merge la psiholog i se spune ca E OK sa fie asa si chiar e incurajat in comportamentul lui (de socializare, de apartenenta la un grup etc). Mie mi se va explica ca am probleme de self-esteem si mi se vor recomanda exercitii de cresterea a stimei de sine. Pentru ce? Ca sa am succes in societate. Ca sa ajung sa am o relatie de succes. Ca sa fac bani mai usor, sa am un job mai bun. Dar poate ca eu vreau mai mult decat atat. Poate ca sunt mai mult decat un corp care trebuie hranit si ingrijit (evident, cu hrana si creme din cele mai bune, si scumpe, pentru ca am bani de la jobul ala bun pe care l-am tintit ca sa am bani sa imi ingrijesc trupul). Psihoterapia e eficienta? Ma uit la americani, care au facut un obicei de viata din a vizita psihoterapeutul. Vi se pare ca sunt mai castigati, ca societate? Mie mi se pare ca sunt (si au fost) usor de manipulat (vezi razboaiele din ultimii ani) tocmai pentru ca s-au constituit intr-o turma care a gandit la fel (sau deloc) si a fost condusa in orice directie s-a vrut. Cat despre stilul lor de viata si acel succes pe care il au, nu mi se pare ca viata inseamna sa te imbuibi pana la obezitate (doar pentru ca ai bani sa faci asta) sau sa alergi orbeste toata viata dupa acel "succes".""

 

Bineinteles ca exista si psihologi care sa iti ofere tie o hrana mai tare, mai apropiata de nevoile tale reale.

 

Dar tu iti vei depasi toate rezistentele mentale si emotionale care duduie in textul tau de mai sus?

Poti sa identifici NU-urile tale, care sunt tot atatea blocaje?

 

Pentru ca e posibil sa dai peste un psiholog bun, si sa iei aurul drept gunoi, din cauza NU-urilor care deformeaza totul.

Editat de Nemo!
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca e posibil sa dai peste un psiholog bun, si sa iei aurul drept gunoi, din cauza NU-urilor care deformeaza totul.

 

Nu prea ai talent la promovarea imaginii. Suna ca reclama aia " Zburati cu avioanele noastre! Grabiti-va , au mai ramas cateva pe stoc!"

 

Cred ca ai putea reformula in asa fel incat sa nu-i amplifici paranoia omului si sa prezinti psihologii intr-o maniera mai putin fatalista.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai talent la promovarea imaginii. Suna ca reclama aia " Zburati cu avioanele noastre! Grabiti-va , au mai ramas cateva pe stoc!"

 

Cred ca ai putea reformula in asa fel incat sa nu-i amplifici paranoia omului si sa prezinti psihologii intr-o maniera mai putin fatalista.

 

 

Nu doresc sa promovez imaginea psihologilor. Doresc sa fac cunoscuta realitatea.

Unii chiar nu au vocatie. Altii nu au empatie. Altii nu sunt bine pregatiti, nu au aparatul necesar pentru a ajuta realmente. Altii nu au experienta destula.

Eu recomand oricui sa caute un psiholog bun, cu empatie si cunostinte solide, si experienta.

Sa caute pana ce va gasi, sa mearga la mai multi, pana ce va afla unul care i se potriveste.

Eu asa am facut.

 

Ce am scris mai sus e valabil si in cazul medicilor, duhovnicilor, ghizilor spirituali, etc.

Editat de Nemo!
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Putem vorbi la tel ?

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema dar nu-mi vine s-o abandonez

Am incercat sa plec dar ceva ma tine in loc , Dacă nu am făcut tot ce mi-a stat in putinta s-o ajut

Dar simt ca-i fac mai mult rau continuând relatia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se pune problema sa abandobezi un adult. Un copil sau un batrin neputincios poate fi abandonat, dar nu ul adult.

 

In alta ordine de idei, daca nu esti pregatit sa pleci de linga ea inseamna ca nu ai suferit destul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×