Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Cultura hip hop/rapp

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Propun o analiza a mentalitatii/comportamentului adeptilor culturii hip hop.

Ce trasatura esentiala sta la baza structurii psihologice a adeptilor acestui stil;ce au toti in comun?

Ce alte caracteristici ii mai atribuiti?

Cateva video care ar putea fi de ajutor:

http://www.youtube.com/watch?v=oC38DvXXuCY

 

Editat de Vizitator
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Propun o analiza a mentalitatii/comportamentului adeptilor culturii hip hop.

Ce trasatura esentiala sta la baza structurii psihologice a adeptilor acestui stil;ce au toti in comun?

Ce alte caracteristici ii mai atribuiti?

1. Toti canta pe nas.

2. 2Pac imi place, dar e mort(ca a incercat sa plece de la Deathrow Records), Parazitii rulz, restu' suck big time.

3. Exceptand Parazitii si 2Pac, restul canta un fel de manele, de unde decurg niste trasaturi (cocalarenie, incercarea de a epata, complexul coitelor mici care canta pentru creiere mici... si alte alea)

Erata: La inceputuri si Parazitii cantau... cocalarenii. 2Pac nu stiu, ca nu m-a interesat prea tare ce canta el la inceput... daca era precum Snoop Dog si Dr. Dre, canta exagerari, model pe care l-au preluat temporar si temporara trupa B.U.G. Mafia.

Editat de S.R.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi e ingaduit,am uitat sa precizez faptul ca nu sunt interesat de opiniile celor ce plac in mod deosebit acest stil, si nici de ale celor ce il detesta.

 

Ma intereseaza constructia psihologica, nu alte opinii despre muzica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu poti sa-i pui pe toti la un loc si sa gasesti trasaturi comune. nu se compara rapul negrilor americani cu rapul de la noi. al lor e mult mai ritmat, cu bani, masini, femei dezbracate, greţoase(putin apropriat de stilul manelist de la noi).

al nostru e mai de cartier, viata grea, droguri, alcool, probleme in familie, in societate, imposibilitatea de a te realiza ca om.. cam astea sunt temele tratate de hip-hopul romanesc.

 

 

in momentele de suparare, amărăciune, tristete am ajuns sa-i ascult pe cedry2k, bitză şi nimeni altu' iar versurile lor se potriveau cu starile mele.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O mica parte dintre rap-eri incearca sa se exprime artistic, in limita talentului. Sa exprime sentimente de revolta pe care n-o pot exprima public, altfel. E o "muzica" cu mesaj sociopolitic, a la Che Guevara, dar nu in ritm latino.

Restul rap-arilor au intuit posibilitatea comerciala si o exploateaza.Desigur ca mesajele acestora rezida din frustrarile cotidiene.

Nu-mi pare prea artistic, cultural, intrucat eu prin muzica inteleg ceva melodios, inflexiuni ale vocii, nu vorbe lungi...

vorbarie muzicala. Noroc cu instrumentele, ca altfel ar fi recital de proza coproculturala smile.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea sau mai bine zis asa cum ii vad eu:

- sunt naturali, nonconformisti;

- genul antieroi;

- genul rebeli - muzica lor e altfel, in sensul ca subiectele abordate sunt altfel, atitudinea e altfel;

- par oameni simpli, si multumiti cu asta, uneori genul golani :focus:

- limbajul nu e studiat, spun tot ce le vine la gura, limbajul violent e preferat uneori;

- au impresia ca li se cuvine totul (femeile frumoase, aprecierea fanilor...).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×