Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Nu sunt suficient de bun

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cum ar trebui trecut peste stadiul in care nu te consideri suficient de bun ?

 

sa-ţi spui ca esti bun, sa te autoconvingi, nu e o varianta buna, pentru ca te vezi ca nu esti prea bun sau ii vezi pe altii ca-s mult mai buni decat tine.

 

asta nu se confunda cu stima de sine scăzută. pur si simplu, te vezi incapabil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

asta nu se confunda cu stima de sine scăzută. pur si simplu, te vezi incapabil.

Ar fi bine sa te intrebi macar pentru 2 minute cu cine duci competitia si pentru ce anume.

Ne comparam deseori cu ce vedem in jur pentru ca asa suntem 'ambitionati' de mici. In scoala, de catre parinti, de catre prieteni.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, daca te uiti doar inainte, o sa-i vezi doar pe cei care care te-au depasit.

Incearca sa te mai uiti si in stanga, in dreapta sau inapoi. O sa constati ca de fapt nu esti ultimul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum ar trebui trecut peste stadiul in care nu te consideri suficient de bun ?

Te apuci si faci chestii, iti ies si te vei considera suficient de bun.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de multe ori e iluzie cu aia care sunt mai "buni" ca tine. De obicei doar gura e de ei. Au un dar de a combina cuvintele in propozitii de iti creeaza impresia ca ei si stiu despre ce vorbesc. Am observat fenomenul asta de mult prea multe ori. De exemplu inainte de examene eu stateam cuminte pe hol, incercand sa nu ma gandesc la ce urmeaza, dar ceilalti vorbeau de mama-mama, ziceai ca cine stie ce. Si ma ingrozeam: "Aoleu... ce-i cu mine ? Eu nu stiu toate chestiile despre care vorbesc aia." Si la afisarea rezultatelor, tot eu luam mai mult ca ei.

 

Asa, dupa ce scapi de iluzia asta, fa ce zice SR, apuca-te de fa ceva. Cel mai probabil nu esti suficient de bun pentru ca nu faci nimic. E si normal. Daca unul sta si dedica in fiecare zi 8 ore muncii, normal ca va face mai multe chestii decat tine si prin urmare va parea "mai bun". Dar mai degraba e timp dedicat decat faptul ca ar fi mai bun.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta nu se confunda cu stima de sine scăzută. pur si simplu, te vezi incapabil.

Nimeni nu e incapabil. Nu suntem la fel, deci fiecare face lucrurile in modul lui, cum stie mai bine. Nu cred ca trebuie sa te compari cu ceilalti, sa te gandesti ca X e mai bun ca tine sau ca tu nu poti face lucrul ala. Traim in mod superficial, in aparenta, si devenim surzi, si oribi. Mereu ne intrebam care poate fi oare sensul vietii uitand ca este important sa ne traim viata intr-un mod simplu. Ai incredere in tine si gandeste-te ca intotdeauna poti fi cel mai bun. Nu te mai raporta la ceilalti. Orice lucru pe care il gandim azi, pe care il facem azi si orice actiune de-a noastra da viata persoanei care o sa fim maine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Grea treaba asta, grea. O au persoanele perfectioniste, cu unul din parinti care a fost si este asa si i s-a cerut de mic sa fie perfect: la scoala, in casa, la fizic etc etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lauda de sine ... parca nu se aude bine!!! Dar de ce este asa de important sa fi asa de bun si pentru gustul altora??? Tu nu te poti schimba, doar deveni o persoana mai buna dar in alte laturi nu la caracter cu care te-ai nascut!!! Niciodata nu vom fi buni pentru toata lumea, iar o mare parte din spectatori care se exprima ca nu esti destul de bun, sint gelosi pe tine, asa ca n-ai de ce sa te acomodezi la nimic. Daca zici cu gura mai mare ca DA, sint un om rau ca sa fac sa mai vorbeasca gelosii ... se vor termina discutiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

! Dar de ce este asa de important sa fi asa de bun si pentru gustul altora???

 

Pt ca asa te-au invatat parintii care te comparau mereu cu .. vecini, prietenii, colegii de scoala. Niciodata nu erai suficient de bun, niciodata 10-le nu era laudat doar 9-le era criticat ca de ce tu nu ai luat 10 cand colega ta o luat?! Pt ca asa ne-a invatat societateta etc etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca asa te-au invatat parintii care te comparau mereu cu ...

 

Atitudinea asta am observat si in filmul Liceeni, insa nu este una sanatoasa!!! Parintii care nu sint multumiti de copiii lor, vor termina trist viata!!! Cand eu am fost la scoala deja stiam ca nota 10 merge doar celor cu pile, care intretineau profa respectiva cu ceva major in casnicie: lemne de foc pe 1 an, sau 1 porc preparat, curatenia casei, sau din astea

dar eu nu ma simteam inferioara nici cu 5 la Limba si Literatura Romana + Grmatica!!! si asta mai mult pe ele le oftica decat pe mine plus ca le-am spus intentia mea de a parasi tara pentru asta ... credeau ca vorbesc doar, pana s-au convins.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×