Sari la conținut
Forum Roportal
Allexandrra

Femei celebre

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avertisment: consider ca acest topic este mult mai potrivit la Dragoste decat la Despre femei si barbati, pentru a arata de ce femeile sunt demne de iubit.

 

Sa incepem cu Sappho. A fost o mare poeta, al carei geniu liric a fost recunoscut intr-o epoca in care nu ne-am fi asteptat la asa ceva. Ceea ce mi se pare mie interesant este ca s-a nascut si a trait in Lesbos, o insula in care poezia era atat de valorizata, incat era privit bine oricine se ocupa cu asa ceva. Ma intreb daca Sappho ar mai fi ramas in istorie in cazul in care nu ar fi trait intr-un astfel de mediu. Astfel de amanunte se gasesc in biografiile tuturor femeilor celebre despre care am eu cunostinta.

 

Se spune ca Platon ar fi spus despre Sappho urmatoarele cuvinte: `Some say the Muses are nine: how careless! /Look, there's Sappho too, from Lesbos, the tenth`.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mediul si oamenii din acel mediu iti construiesc esenta si viitorul poetic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca Platon ar fi spus despre Sappho urmatoarele cuvinte: `Some say the Muses are nine: how careless! /Look, there's Sappho too, from Lesbos, the tenth`.

Platon stia engleza ? :crazy:

 

Avertisment: consider ca acest topic este mult mai potrivit la Dragoste decat la Despre femei si barbati, pentru a arata de ce femeile sunt demne de iubit.

Sunt demne de iubit, cine spune ca nu sunt ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avertisment: consider ca acest topic este mult mai potrivit la Dragoste decat la Despre femei si barbati, pentru a arata de ce femeile sunt demne de iubit.

 

Sa incepem cu Sappho. A fost o mare poeta, al carei geniu liric a fost recunoscut intr-o epoca in care nu ne-am fi asteptat la asa ceva. Ceea ce mi se pare mie interesant este ca s-a nascut si a trait in Lesbos, o insula in care poezia era atat de valorizata, incat era privit bine oricine se ocupa cu asa ceva. Ma intreb daca Sappho ar mai fi ramas in istorie in cazul in care nu ar fi trait intr-un astfel de mediu. Astfel de amanunte se gasesc in biografiile tuturor femeilor celebre despre care am eu cunostinta.

 

Se spune ca Platon ar fi spus despre Sappho urmatoarele cuvinte: `Some say the Muses are nine: how careless! /Look, there's Sappho too, from Lesbos, the tenth`.

N-am inteles prea clar care e rostul acestui topic.

Sa dam exemple de femei celebre pentru a arata cat de mult merita sa fie iubite (toate!) femeile?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cleopatra, ultima regina a Egiptului, probabil cea mai celebra femeie din istorie, simbolul femeii rapitor de frumoase, cu o inteligenta feroce si cu o ambitie extrema.

 

c1.gif

 

Eu mi-o imaginez foarte bine cu ajutorul lui Elizabeth Taylor. :)

 

elizabeth-taylor702cleopatra-2.jpg

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cleopatra, ultima regina a Egiptului, probabil cea mai celebra femeie din istorie, simbolul femeii rapitor de frumoase, cu o inteligenta feroce si cu o ambitie extrema.

 

 

Eu mi-o imaginez foarte bine cu ajutorul lui Elizabeth Taylor. :)

 

 

 

:good: Nu stiu daca frumoasa Nefertiti (" Frumoasa doamna a sosit") se incadreaza la "Femei Celebre" dar pe mine, pur si simplu, ma fascineaza. Statueta (bustul renumit) care se afla in Germania, emana un mister aparte.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, dar nu stiu eu greaca.

Cu o astfel de replica, pentru mine esti celebra.

 

Agnese Gonxhe Bojaxhiu - dupa parerea mea, o albaneza mai de seama decat eroul lor national, recunoscut in unanimitate ca fiind Gerge Kastrioti.

 

Platon stia engleza ? :crazy:

Nai, vevaios.

 

"Merikoi lene oti oi Mouses einai ennea: poso aprosektoi! Koitaxte, yparchei para poly Sapfo, apo tis Lesvo, ti dekati."

 

Traducerea: Giannis din Creta, care de fapt e un bosniac mutat aici.

Editat de Dzidzean
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×