Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Care este justificarea existentei tale?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa zicem ca maine apare pe Terra o alta rasa de fiinte inteligente, care rationeaza altfel decat noi, simt altfel, isi reprezinta altfel lumea.

Aceasta rasa ia la purecat fiecare fiinta de pe aceasta planeta, si ii pune in fata doua perspective: fie isi justifica existenta, fie este dezintegrata.

 

Ai dreptul sa spui tot ce crezi ca poate inclina balanta acestor judecatori nemituibili in favoarea ta.

Poti sa iti enumeri calitatile.

Poti sa te lauzi cu defectele tale, sperand ca poate-poate tocmai defectul pe care oamenii il cred nasol este vazut ca o calitate de acesti judecatori care gandesc/simt/percep lumea altfel.

 

Poti sa iti demonstrezi utilitatea in lume prin etalarea bazelor fiintei tale.

Poti sa spui orice iti trece prin cap, ca oricum nu mai conteaza.

 

Problema e urmatoarea: tu cu ce poti sa iti justifici existenta in lume?

Deocamdata consumi resurse din rezervele planetei fara sa iti pese prea mult ca nu prea produci ceva util pentru planeta, ca nu ai devenit o rotita intr-un angrenaj care chiar schimba ceva in bine.

Esti un parazit pe spinarea planetei.

Cu ce contribui tu la binele colectiv?

Cu ce ajuti tu mersul istoriei?

Ce stii sa faci?

Cu ce poti fi util intr-o alta schema de reprezentare colectiva a lumii?

Meriti sa fii luat in arca, ori cam nu prea?

Sau doar mananci si excretezi, razi si sforai?

 

Daca maine vine rasa inteligenta si incoruptibila, ai ceva cu care ii poti impresiona ca sa fii pastrat in schema, sau ai fi bagat urgent in anihilatorul portabil?

 

Sau poate ca rasa asta de fapt prefera rudimentarii si primitivii, obraznicii si artagosii. Poate ca astfel de colonizatori umani ar pastra ei pentru Terra, considerandu-i exemplare adaptate minunat pentru orice conditii, fie ele si de mlastina sau groapa de gunoi. Nu ai de unde sti ce vor ei. Dar o justificare a existentei tale esti obligat sa aduci.

 

Astept raspunsuri de la toti userii cu state vechi de plata pe aici.

Editat de Nemo!
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au sosit deja,ne controleaza pe toti cu televizorul cu radioul,prin credite bancare,folosesc campuri magnetice nepolarizate,vor sa ne expulzeze pe toti.Atenteaza la bucata de paine care o pui pa masa la copil...Fratilor deschideti ochii,astia nu glumesc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E prostie chestia asta. Nu trebuie sa aduci nicio justificare. Nu existi pentru un scop anume. Doar existi si te bucuri de viata. Daca eu ma simt bine stand toata ziua in pat, care e problema lor ? Cu ce sunt eu vinovat ca ei sunt niste disperati dupa "imbunatatit" iluzia in care traiesc ei ? Eu deja traiesc la maxim. Ii compatimesc daca ei nu sunt multumiti cu viata lor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare bizar sa fie necesar vreodata sa iti justifici existenta :think: De ce ar face cineva asta ? :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce as justifica ceva ce a aparut independent de vointa mea?

Pe mine m-a intrebat cineva cand a hotarat aparitia mea?

Le-as spune ca prefer o dezintegrare rapida si definitiva. :rot:

 

 

Si ca ultima dorinta, i-as pune sa caute adevaratii vinovati si sa-i traga la raspundere. :lol:

Editat de Rose`s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

 

 

 

"Pe mine m-a intrebat cineva cand a hotarat aparitia mea?"

Daca ai fost intrebata, tu ai acceptat, de vreme ce ai venit in existenta, dar ti s-a sters memoria acestui fapt, ca in Total Recall, ca sa iti ofere sansa la o viata in care sa ai libertate de a fi tu insati?

 

"Si ca ultima dorinta, i-as pune sa caute adevaratii vinovati si sa-i traga la raspundere."

Cu siguranta ca nu ar putea sa refuze asa ceva.

:)

 

"Le-as spune ca prefer o dezintegrare rapida si definitiva."

 

Asta e bizar. De ce persoanele talentate si de calitate, care chiar ar avea cu ce sa isi justifice existenta in fata oricarei instante posibile, prefera sa aleaga varianta dezintegrarii, cand multi paraziti ar sari sa isi justifice existenta?

 

Mi se pare bizar sa fie necesar vreodata sa iti justifici existenta :think: De ce ar face cineva asta ? :huh:

 

E un joc de inteligenta, mai, ca si jocurile tale video, numai ca nu e cu mouse si monitor.

Apreciaza totusi ca l-am facut sa fie interesant, cu rase invadatoare si multa actiune.

 

Asa ca intra in joc si raspunde. Raspunsul tine de tine de fapt, te va ajuta pe tine sa te intelegi.

 

E prostie chestia asta. Nu trebuie sa aduci nicio justificare. Nu existi pentru un scop anume.

 

E si asta o justificare: tu ai adus o argumentatie viabila la dreptul tau de a trai. Vrei sa traiesti si sa te bucuri de viata, chiar fara scop. Dar a te bucura de viata pur si simplu nu este un scop in sine?

Uite, de aici putem dezvolta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Pe mine m-a intrebat cineva cand a hotarat aparitia mea?"

Daca ai fost intrebata, tu ai acceptat, de vreme ce ai venit in existenta, dar ti s-a sters memoria acestui fapt, ca in Total Recall, ca sa iti ofere sansa la o viata in care sa ai libertate de a fi tu insati?

Really ? :blink:

"Si ca ultima dorinta, i-as pune sa caute adevaratii vinovati si sa-i traga la raspundere."

Cu siguranta ca nu ar putea sa refuze asa ceva.

:)

Pai sa nu refuze ca... :whack:

 

...cand multi paraziti ar sari sa isi justifice existenta?

Pai tocmai d-aia... daca ma intelegi 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, cum ai pus tu problema, cu fiinte care simt altfel decat noi, justificarea se va face practic la nimereala. Asa ca n-are niciun rost sa le zici ceva. Poate raspunsul "corect" tocmai asta e: sa nu le zici nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×