Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Obtinerea fericirii pe seama suferinţei altora

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cunosc oameni care-ar calca pe cadavre numai pentru a-si indeplini scopurile. Si da, multi isi cladesc fericirea pe nefericirea altora, fara sa le pese de consecinte. Cu toate astea vine o vreme cand regretele sunt tardive iar greselile intotdeauna se platesc. Cel mai dureros este ca ne pierdem increderea si acea naivitate care ne face sa iubim curat!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. de multe ori, ne construim fericirea pe seama suferinţei altor oameni. dăm dovadă de o insensibilitate/nepăsare oribilă.

 

2. [*]in sport, bucuria obtinută din castigarea unui meci vine totodată cu suferinţa pe care o va trăi adversarul. cum poţi tu ca un om integru/echilibrat sa te bucuri cand vezi ca ai provocat suferinţă cuiva ?

 

3. [*] la locul de munca, tu ai ocupat locul cuiva(putea fi altcineva in locul tau). e posibil ca acel om sa nu-si mai fi găsit altceva de lucru. e posibil sa fi intrat in depresie.

 

4. [*] obţinerea banilor se face luând de la alţii. atunci cand ti-e iti creste salariul, altuia ii scade salariul. cand tu obtii o suma mare de bani, altcineva a pierdut o suma mare de bani. din lupta pentru bani, se ajunge ca unii sa ajunga cerşetori.

1.da, oamenii sunt redusi mult in ceea ce priveste empatia (capacitatea de a te pune in pielea altuia, sa incerci sa intelegi cum se simte celalalt ca sa eviti sa il faci sa sufere + lipsa milei fata de cel aflat in nevoie)

 

2. societatea multilateral capitalista se bazeaza exclusiv pe competitie (eu trebuie sa fiu mai bun ca tine - mai bun in sensul de performant,eficient), proprietate privata (ce e al meu e doar al meu si nu impart cu nimeni) si libera initiativa(pot sa fac ce vreau atata timp cat e legal sau nu sunt prins pentru a ma imbogati fara sa imi pese cat e de moral)

da, competitia e si in sport. de fapt, sportul se bazeaza pe competitie si asta e valabil in orice sistem, nu doar capitalist

 

3.exact ce spuneam, competitie. eu sa fac rost de munca, restul pot sa crape. ce bine e ca am un loc, un acoperis deasupra capului, ce pune pe masa etc. . ce bine ca nu sunt in situatia altora care cersesc! de ce trebuie sa imi pese de aia care nu-si gasesc loc de munca? treaba lor, problema lor. cam asa gandim.

 

4. aceiasi mentalitate. mie sa imi fie bine, restul sa crape. conform raportelor United Nations peste 300 de familii care sunt cele mai bogate de pe planeta detin averea a peste 3 miliarde de oameni! uita-te la copiii aia rahitici din Africa care mor efectiv de foame zilnic !!!

asta spune mult cine suntem ca oameni in prezent!

 

o sa vina multi sa spuna ca sunt comunist! ma doare fix undeva...

Editat de Pisoiu albastru
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma doare fix undeva...

Desi propozitia asta ne indeamna sa nu dezbatem pe ideile tale, am si eu o curiozitate: de cat timp stai tu in somaj ca sa aiba altii loc de munca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bv pisoiu albastru, ai spus f. bine. e un sistem nemilos, crud..

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 

se poate argumenta cum a spus Marinel mai sus ca si-a ocupat postul pe drept, ca a fost cel mai bun, se pot gasi o gramada de argumente(mai mult ca sa te simti bine). dar oricum toate ideile astea ti-au fost induse(inca de cand erai mic) de sistem tocmai pentru a te face mai competitiv. sistemul ti-a dat ideea ca cel mai competent trebuie sa ocupe un anumit post(ceea ce nu e neaparat adevarat).

cel mai competent nu inseamna neaparat bun. inseamna ca e poate cel mai bun din acea grămadă de indivizi. daca-l scoti din acea gramada pe cel mai competent, urmatorul devine cel mai competent si tot asa. ca sa gasesti un individ cu adevarat bun, necesita un proces indelungat si laborios. dar noi, in mod subiectiv, dupa ce castigam ceva(ii depasim pe altii), avem impresia ca suntem buni, ceea ce o eroare de logica.

 

dar cum a spus pisoi mai sus, dupa ce ti-ai ocupat postul, ai si un salariu bun, nu te mai intereseaza de ceilalti, ce s-a intamplat cu cei care concurau pe postul tau, pot sa crape, tu sa fii sanatos. si in afara de asta o sa ai impresia ca e un sistem corect cum orice individ care a reusit in afaceri o sa spuna ca sistemul capitalist e bun.

Editat de Redondo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sistemul ti-a dat ideea ca cel mai competent trebuie sa ocupe un anumit post(ceea ce nu e neaparat adevarat).

 

Uite, să nu ne g

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este sa nu ajungi intr-o pozitie si sa te manance moliile acolo, ci sa te straduiesti sa evoluezi continuu, pe acel post sau pe urmatorul mai potrivit competentelor/experientei dobandite, astfel incat sa poti sa lasi locul altuia mai potrivit si sa ocupi postul pentru care esti pregatit la un moment dat al carierei.

 

Se vehiculeaza cu cinism sintagma ca orice angajat este inlocuibil. Este adevarata in masura in care trebuie sa evoluam, sa ne auto-depasim, iar a crede ca un post odata dobandit te-a asteptat pe tine sau exista exclusiv pentru tine, este utopica. Acel post este pus in valoare de om, uneori mai bine, alteori mai putin, importanta este amprenta umana si straduinta. Nimeni nu pleaca si ia serviciul cu el acasa sau peste hotare, omul este mobil si aviditatea de putere nu este in spiritul competitiei si competentelor.

 

Bineinteles ca se poate sa existe cineva mai pregatit, doar ca a fost sansa ta si te straduiesti sa fii la inaltimea asteptarilor, nu sa excelezi ca la olimpiada. Exista si reversul, cineva este inlaturat pentru ca sa obtii tu acel post, tocmai de aceea ai datoria sa muncesti cu seriozitate si dedicatie, sa te autoperfectionezi, sa dovedesti spirit de echipa ajutandu-i sau instruindu-i pe cei incepatori, prin toate aceste activitati dovedesti ca iti pasa, ca esti responsabil si pentru binele general si nu te ingrijesti doar de tine cat castigi si cum te achiti mai repede de indatoriri pentru ca apoi sa nu te intereseze decat propria cariera. Oamenii sunt solidari si aceasta este o datorie in plus, pe langa cea care tine exclusiv de indatoririle din fisa postului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×