Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Obtinerea fericirii pe seama suferinţei altora

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bine ca exista simulisme sa ne dea serios de reflectie, extraterestri si vanatori preistorici. Asta o fi papucul de sub pat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul este buin pentru reflexie celor pesimisti. Deci eu daca am un succes trebuie sa ma simt trist si vinovat ca am provocat celor ce au pierdut o suferinta. Dar ... de ce sufera cei ce au pierdut? De ce nu se pot si ei bucura alaturi de mine? De ce trebuie sa fie tristi? Poate ca problema este la ei si nu la mine.

 

Modelul competitional nu este inventat de societatea umana, el este caracteristic si in lumea animala, orice haita are un conducator, orice familie de albine are o regina.

Atunci cand un leu urmareste o turma de antilope nu o sa vezi antilopele ca o sa traga la sorti care sa ramana ultima, sa o manance leul.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci eu daca am un succes trebuie sa ma simt trist si vinovat ca am provocat celor ce au pierdut o suferinta.

Da, subiectul propovaduieste nefericirea. Sa iti cauti motive de nefericire si cand ai motive de bucurie. Super! :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva.

 

Subiectul asta a fost abordat superficial de multi, probabil din graba, ca un demers nejustificat si deprimant ca fiecare sa isi submineze realizarile.

 

Nu sunt importante atat problemele pe care omul si le pune (exemplele concrete - facultate, slujba etc) cat faptul ca e capabil sa si le puna, ca se opreste in cursa catre cascaval (satisfactia proprie) si se uita in jur, constientizandu-si statutul de fiinta umana intre alte fiinte umane. De multe ori cursa e perceputa sub forma unui labirint unde cei din jur sunt tufisuri, fac parte din decor, si tot ce conteaza e rasplata finala vanata de toti. In sensul asta omul se izoleaza si se axeaza doar pe anumite coordonate, blocheaza alte interactiuni pe care i le-ar putea aduce aceasta experienta. Actioneaza mecanic, cu alte cuvinte.

 

In vreme ce majoritatea oamenilor nu sunt hoti, escroci, sociopati etc, raul produs altora, chiar si inconstient, de multe ori are la radacina faptul ca nici nu admitem ca ei exista. Aceste comportamente au la origine tot lipsa empatiei, si chiar daca, repet, cei mai multi oameni nu vor regresa la un asemenea nivel, vor stagna, nefiind capabili de a trai si gandi in afara sablonului finalitatii imediate.

 

Nimeni nu poate salva lumea sau duce in spate problemele ei, insa printr-o atentie sporita omul poate interveni cand e cazul, dupa posibilitati. Primul pas este de a analiza si pune sub semnul intrebarii mecanismele prin care ne ducem existenta, in loc sa trecem prin ele acceptandu-le in mod automat.

 

Cine inca se cramponeaza de exemplele concrete date de initiator nu vede padurea de copaci.

Cam atat. :hi:

Editat de Ruaraidh
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primul pas este de a analiza si pune sub semnul intrebarii mecanismele prin care ne ducem existenta, in loc sa trecem prin ele acceptandu-le in mod automat.

Asta poti sa o faci asa, ca exercitiu de imaginatie si rationament, nu ca sa ajungi la niste concluzii pe care sa ti le asimilezi, pentru ca ar trebui sa incepi prin a pune sub semnul intrebarii instinctul de conservare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Modelul competitional nu este inventat de societatea umana, el este caracteristic si in lumea animala, orice haita are un conducator, orice familie de albine are o regina.

Atunci cand un leu urmareste o turma de antilope nu o sa vezi antilopele ca o sa traga la sorti care sa ramana ultima, sa o manance leul.

 

Animalul nu are nevoie sa mearga la scoala pentru a învata ca e un animal. Copilul merge la scoala sa devina om, nu sa mearga în patru labe cu diploma în dinti, la sfîrsitul studiilor. Omul primitiv din lipsa de instructie a imitat regnul animal pentru a supravietui precum animalele. Tarzan omul maimuta e un bun exemplu, el reusise chiar sa devina poliglot animalist în jungla. :pleasantry:

 

Nu stiu voua, dar mie mi se pare suspect faptul ca unii intelectuali cu studii profesionale sau universitare sa faca apologia competitiei din regnul animal pentru a se disculpa de actiunile lor în interiorul Palatului de Justitie !

 

Drepturile omului si filosofia nu au fost inventate de animale pentru oameni ci de oameni pentru cei ce se cred înca conducatori de haita sau se asociaza în clubul leilor pe terenul de golf.

 

Sensul filosofic al evolutiei se desfasoara de la animalism spre umanism chiar daca si astazi când stapânul îsi plimba catelul, nu prea se stie cine plimba pe cine. :mda:

 

educateur-canin-chantilly-oise.png

Editat de GeoFiloRo
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul primitiv din lipsa de instructie a imitat regnul animal pentru a supravietui precum animalele.

Homo sapiens face parte din regnul animal, el nu a trebuit sa imite pe nimeni ca sa supravietuiasca.

Instinctul de conservare face parte din categoria instincte pentru ca nu se invata (prin imitatie sau la scoala).

 

Nu stiu voua, dar mie mi se pare suspect faptul ca unii intelectuali cu studii profesionale sau universitare sa faca apologia competitiei din regnul animal pentru a se disculpa de actiunile lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Homo sapiens face parte din regnul animal, el nu a trebuit sa imite pe nimeni ca sa supravietuiasca.

Instinctul de conservare face parte din categoria instincte pentru ca nu se invata (prin imitatie sau la scoala).

 

Imi cer scuze, dar eu nu mai urmaresc de mult jurnalalele de stiri de la TV. La cine faci referire mai concret?

Principiul instinctului de conservare l-am constientizat în timpul studiilor, animalul îl executa automat fara sa-l conceptualizeze pe forum.

 

Homo sapiens Om savant » en latina) este o fiinta umana,

Homo lupus, sef de haita si predateur, destept ca vulpea, confunda societatea umana cu jungla regnului animal. Statul ar trebui sa instaleze gradiniile zoologice în vecinatatea închisorilor pentru ca elevii sa înteleaga mai bine distinctia între un animal, Homo lupus (cel ce se crede un animal) si Homo sapiens cu predispozitii savante care se ocupa cu educatia copiilor nu cu dresajul de cîini de paza.

 

M-am exprimat în general fara sa dau nume, la toti intelectualii care confunda competitia la Jocurile Olimpice cu alergatura leului dupa gazela si la cei ce se reunesc în clubul leilor pe terenul de golf, care se prefac ca obtin o fericire iluzorie pe seama suferintei altora.

 

 

Exemplu de interactiune între homo lupus si homo cangurus în caricatura lui Vidu...

asistent-jucator-de-golf.gif

Editat de GeoFiloRo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Modelul competitional nu este inventat de societatea umana, el este caracteristic si in lumea animala, orice haita are un conducator, orice familie de albine are o regina.

Atunci cand un leu urmareste o turma de antilope nu o sa vezi antilopele ca o sa traga la sorti care sa ramana ultima, sa o manance leul.

 

Mda, legea junglei.. De unde venim si incotro ne indreptam. Nema spiritualitate sau civilizatie, doar nu vedem asa ceva la animale. Bun exemplu. Omul ca fiinta animala, eventul noul Homo animalus.

 

Nu stiu voua, dar mie mi se pare suspect faptul ca unii intelectuali cu studii profesionale sau universitare sa faca apologia competitiei din regnul animal pentru a se disculpa de actiunile lor

Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu ratiune din pacate suntem dotati pentru a fi mult mai eficienti decat animalele cand ne apuca dominarea. Noi stim cine este mai inalt, frumos, puternic, destept, bogat... De ce crezi ca facem aceste distinctii ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×