Sari la conținut
Forum Roportal
Leirbag9

Mojar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aceste unelte de bucatarie rudimentare devin pe zi ce trece raritati in fiecare tara pe planeta, si eu pastrez tot ce pot macar ca decoratie prin bucatarie si curios ca mai gasesc cate ceva prin SH magazine aproape neatins in ultimii 100 de ani. Am gasit o masina de tocat carne toata ruginita dar un model vechi si antic ca nici bunica n-a avut din asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar tu, ce relatie ai cu mojarele astea? Le colectionezi?

 

Cand eram micut copil am vazut in mobila unor prieteni de familie de-ai parintilor mei unul si de atunci mi-au placut. Nu am incercat sa-mi explic rational pasiunea, pur si simplu o accept. Uite o poza cu mojarele:

 

post-112919-0-60890000-1347035233_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceste unelte de bucatarie rudimentare devin pe zi ce trece raritati in fiecare tara pe planeta, si eu pastrez tot ce pot macar ca decoratie prin bucatarie si curios ca mai gasesc cate ceva prin SH magazine aproape neatins in ultimii 100 de ani. Am gasit o masina de tocat carne toata ruginita dar un model vechi si antic ca nici bunica n-a avut din asta.

 

Sunt instrumentele arhaice care faceau din bucatarie un templu de arta. Fiecare instrument folosit era folosit ritual, in sensul etimologic al cuvantului, reprezentand o manifestare cosmica. Inspre exemplu mojarul este un simbol al unificarii dar si al unirii sexuale. Deasemenea la prepararea retetelor fiecare act reprezenta un act de rabdare si inspiratie. De aceea si astazi ar fi foarte utile intr-o bucatarie moderna, pentru ca la prepararea unei retete, cand exista pasiune, se efectueaza o adevarata iesire din cotidian, un adevarat exercitiu de meditatie. In plus, eu consider ca mancarea facuta prin propriile maini, pe cat posibil, este impregnata cu o energie personala a "creatorului". Din cauza stresului si a grabei, nu mai prea exista timp pentru "opere" si de aceea niste masinarii eficiente sunt intotdeauna preferate. Cu toate acestea fiecare ar trebui sa-si dedice periodic timpul unui adevarat act de creatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×