Sari la conținut
Forum Roportal
xLolita

Carti despre diferite boli mintale...

Postări Recomandate

Am tot auzit ca sunt carti scrise de oameni care si-au "revenit" din diverse boli precum schizofrenie si au scris autobiografii... Sau carti in care sunt descrise starile oamenilor bolnavi de autism/schizofrenie etcetc...

Ati citit vreuna?

Recomandari?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

carti scrise de oameni care si-au "revenit" din diverse boli precum schizofrenie

 

Din boala asta inca n-a revenit nimeni!!! sau din altele mintale, ca au scris cate ceva e posibil sau altcineva credea ca sint bolnavi ca nu corespundea sistemului erei in care traia, asta e cu totul altceva!!! Si Eminescu a fost internat la ordinele cuiva in Casa de nebuni si despre Cioran la fel se vorbeste ca a fost nebun si mai sint pe o lista din asta multi, care sint bolnavi in ochii cuiva!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din boala asta inca n-a revenit nimeni!!! sau din altele mintale, ca au scris cate ceva e posibil sau altcineva credea ca sint bolnavi ca nu corespundea sistemului erei in care traia, asta e cu totul altceva!!! Si Eminescu a fost internat la ordinele cuiva in Casa de nebuni si despre Cioran la fel se vorbeste ca a fost nebun si mai sint pe o lista din asta multi, care sint bolnavi in ochii cuiva!!!

 

 

Revenit in sensul ca si-au dat seama ca halucinatiile erau halucinatii, gen John Nash si filmul A beautiful mind [real story]... Eu asa am auzit, ca exista scrieri... Si sunt curioasa daca exista...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bolile mintii le gasesti descrise, cel mai bine, in cartile de psihiatrie si nu in cele scrise de bolnavi psihic.

 

 

Stiu, dar sunt curioasa de ce vedeau, simteau ei... Nu de partea descrisa de stiinta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Richard McLean, Recovered, not cured; A Journey through Schizophrenia

Barbara O`Brien, Operators and Things; The Inner Life of a Schizophrenic

Editat de Allexandrra
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O lume care se crede normala e tot mai interesata de bolile psihice in ultimul timp. Un om care se crede bolnav e interesat doar de sanatatea psihica, pentru el teoria si pura curiozitate nu mai au valoare cand ii ajunge cutitul la os. Poate ar trebui sa-i urmam exemplul celui din urma. E foarte usor sa te pierzi in tipare, simptome si alte etichetari superficiale, aparente, ale bolilor psihice.

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×