Sari la conținut
Forum Roportal
Marian Ilea

Maramures

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

maramuresul este un loc frumos, un loc plin de istorie, unde peste tot unde mergi te invaluie istoria si traditia,dar...

in ultima vreme acest loc plin de frumusete si traditii pastrate incepe sa se degradeze sub dezvoltarea turismului local. din pacate deteriorarea traditiilor din zona nu este ceva recent, aceasta a inceput odata cu instaurarea comunismului in romania si cu incercarea colectvizarii in maramures. a fost o lovitura puternica pentru istorie si pentru valorile identitare maramuresene.

acuma, in ultimi ani, a aparut o a doua "lovitura" pentru valorile maramuresene. nu ma intelegeti gresit, nu sunt contra dezvoltarii turismului in zona, doar ca sunt de parere ca trebuie ca aceasta dezvoltare sa tina cont de o seama de reguli. Dezvoltarea turismului a dus la deteriorarea valorilor si traditiilor maramuresene. aceasta deteriorare a inceput din interior spre exterior. odata cu constientizarea potentialului pe care il reprezinta zona si traditiile locale, oamenii au inceput sa le exploateze, din nefericire le-au exploatat prost. neavand cunostinte despre cum trebuie exploatate unele obiceiuri si traditii au fost deteriorate, au devenit chicioase. plus ca o data cu dezvoltarea turismului a aparut dezvoltarea lanturilor hoteliere, pensiuni si cabane, care ajung de cele mai multe ori sa eclipseze locul si valoarea lui. intr-un loc in care traditia se pastreaza cat se poate de bine si arhitectura se imbina intr-un mod placut cu peisajul, nu ai sa construesti o pensiune sau un motel opulent, care distruge peisajul turistic si cultural. o alta problema ar fi festivalurile locale organizate in anumite perioade cu scopul de a promova traditiile locale. aceste festivaluri, unele, sunt organizate de niste oameni care nu au niste cunostinte foarte solide despre traditiile locale si care le pun prost in evidenta sau unele sunt pierdute din lipsa de cunostinte. acest lucru ar trebui evitat, pentru ca in acest ritm distrugem multe obceiuri frumoase si deterioram o zona de o frumusete extraordinara.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand mie mi se amunteste acest nume, Maramures,intotdeauna imi amintesc ca din acest oras au fost arestati 69 persoane din familia tatalui meu si trimese la lagare de exterminare naziste in anul 1942 de unde nici unu nu sa intors.

Asta-i pentru mine istoria acestui oras. Punct.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand mie mi se amunteste acest nume, Maramures,intotdeauna imi amintesc ca din acest oras au fost arestati 69 persoane din familia tatalui meu si trimese la lagare de exterminare naziste in anul 1942 de unde nici unu nu sa intors.

Asta-i pentru mine istoria acestui oras. Punct.

 

 

Imi pare rau ca s-a intamplat asa ceva cu familia ta. Probabil ca e greu sa treci peste aceste amintiri si felul cum au afectat viata ta.

 

***

 

Pentru mine Maramuresul, in special Valea Vaserului este un loc minunat. Am avut ocazia sa merg cu "Mocanita" anul trecut si sa admir frumusetile acestor locuri pline de traditie. Calatoria in sine cu trenuletul mocanitei este o intoarcere in timp. Mersul cu o locomotiva pe aburi care face statii sa alimenteze cu apa si lemne este extraordinara. Intradevar parca esti "transportat" in urma cu 80-90 de ani plus ca localnicii sunt foarte primitori si calzi.

 

Va dau 2 link-uri unde puteti gasi date despre aceste locuri si va recomand cu toata increderea sa le vizitati daca se iveste ocazia! Sunt locuri minunate!! :good:

 

Mocanita - site oficial

Valea vaserului

 

 

Editat de Indigo 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i pentru mine istoria acestui oras. Punct.

 

Hai sa incepem cu inceputul ... Maramures este Judet, nu oras, o intindere de pamant mai mare in care sint cateva orase dar si sate si comunitati rurale mai izolate pe munti.

Baia-Mare este cel mai mare oras din MM, urmat de Sighetu-Marmatiei de unde sint si eu, unde este ridicat in curtea baii comunale un monument in amintirea celor multi deportati si nu numai. Au trait in acele timpuri in Maramures mai multi evrei decat din toate celelalte nationalitati cumulate la un loc. Si eu am crescut intre evrei :crazy: daca trebuia sa mergem la scoala doar pe nationalitati, ramaneam analfabeti ca nu puteau sa faca o scoala pentru toti cati eram de alta identitate. Poti sa mergi linistit sa te reculegi un pic in fata trecutului precum fac si restul evreilor care au avut rude in acea zona.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o data cu dezvoltarea turismului a aparut dezvoltarea lanturilor hoteliere, pensiuni si cabane, care ajung de cele mai multe ori sa eclipseze locul si valoarea lui. intr-un loc in care traditia se pastreaza cat se poate de bine si arhitectura se imbina intr-un mod placut cu peisajul, nu ai sa construesti o pensiune sau un motel opulent, care distruge peisajul turistic si cultural.

 

eu am avut senzatia ca aceste casoaie de neam prost au aparut chiar mai inainte de dezvoltarea turismului pe-acolo. in anii '90 o multime de maramureseni care au lucrat cativa ani in spania sau italia s-au intors apoi si si-au tras niste viloaie sa moara vecinii de ciuda.

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt locuri minunate!! :good:

 

Mocanita - site oficial

Valea vaserului

din pacate, pe valea Vaserului nu-i nimic de vazut decat: peturi de plastic, cauciucuri de TAF uzate, resturi de cherestea aruncate laolalta in albia vaii sau turmele de vaci care pasc prin padurile alpine distrugand complet vegetatia. un peisaj dezolant si cam de speriat pentru occidentalii in cultura carora un amarat de pet aruncat pe jos este echivalentul injuraturii de mama...mda...avand in vedere toate astea, schnappsul de palinca oferit in pretul biletului la sfarsitul calatoriei, e bine venit pentru a dilua sentimentele...

singurele obiective adevarate sunt cele cateva pesteri sapate in stanca de soldatii nemti utilizate in WWII ca si spitale de campanie. complet neamenajate si ignorate de organizatori.

totusi, ca ultime dovezi ale salbaticiei mirificelor paduri virgine romanesti din zona, s-ar gasi in peisajele de iarna, in care carcasele de cerb devorate aproape complet de haitele de lupi ucrainieni impanzesc valea inghetata a Vaserului diminetile de iarna... :sad:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

totusi, ca ultime dovezi ale salbaticiei mirificelor paduri virgine romanesti din zona, s-ar gasi in peisajele de iarna, in care carcasele de cerb devorate aproape complet de haitele de lupi ucrainieni impanzesc valea inghetata a Vaserului diminetile de iarna... :sad:

 

:lol2:

cerbul ala e morosan din tata in fiu, presupun.shades.gif

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×