Sari la conținut
Forum Roportal
Lory_dennis

sanse B2 SUA pt a imi vizita iubitul

Postări Recomandate

Am mare nevoie de ajutorul vostru , va rog sa ma ajuta-ti cu orice delalii(situatii asemanatoare )sau sfaturi . In urma cu 3 saptamani am fost la interviu pt viza B2 si viza mia fost refuzata, atunci am avut invitatie , AOF (de la cetatean american , soldat in armata si totodata iubitul meu) + extras de cont pe numele meu , adeverinta de la scoala (absolvit anul 2 asistent medical trecut in anul 3 , durata studii 3 ani). Invitatia de la iubi a fost cam comuna(vreau sa o invit pe xxxxx sa ma viziteze timp de xx , in acest timp vom calatori in xxx si xx de toate cheltuielile etc.). eu ma ocup ) chiar daca in AOF scrie la relatia me cu el ca mi-s '' girlfriend '' ne hotarasem sa nu ii trantim ii ochi lu nenea ofiter consular cum ca mi se rupe de tara lor si eu doar vreau sa imi vad my love . Ofiterul consular mia cerut doar invitatia so AOS-ul , (nici un alt document) , ma intrebat cateva chestii despre el , noi , scoala mea si parinti si cam asta a fost dupa care mia spus fromos '' i am sorry ma`am ,you dod not qualify for the isa now '':(. Bun.... acum am o scrisoare siferita in care el spune clar ca sintem inlove pana in gat,descrie relatia noastra cum ca el ma vizitat in romania , ca vrem sa petrece 2 sapt impreuna plus ca sunt invitata la balul militar de la unitatea lui, in invitaie mai spune cum ca el garanteaza ca eu o sa ma intorc inapoi . pe langa invitatie , AOS , adeverinta scoala , extras de cont nu mai am decat my pretty face . Ajutor a rog , poate a mai fost cineva in situatii asemanatoare . Multumesc pentru ca mi-ati citit doleantele si pentru eventualele sfaturi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

'' i am sorry ma`am ,you dod not qualify for the isa now '':(.

 

Noi nu putem sa te ajutam din pacate, s-a intimplat la multa lume, trebuia sa ceri ajutor prima oara inaintea interview-ului, atunci mai puteam sa-ti spunem cate ceva, acum e prea tirziu. Nu cred ca Balul Cadetilor e suficient motiv dar incearca, doar casatoria te ajuta, dar cine stie ... logodnica era mai bine daca erai, insa nici el n-a mai vazut asemenea acte si nici n-a intrebat pe nimeni. Mai e o chestiune cand el este in armata, trebuie sa ceara voie de la superiorii lui daca-i permit casatoria cu un cetatean strain penru ca sotia de militar trebuie sa fie patriot si sa-l suporte moral in cauzele americane.

El nu poate sa te serveasca pe tine daca tara-l cheama, tu mereu vei fi a doua prioritate, plus ca trebuie sa ai un caracter sa te integrezi in viata lui si celorlalti sotii militar.

Mai depinde si cum te prezinti la interview imbracata si machiata in ce stil, coafura ca armata americana este o firma serioasa, nu accepta pe oricine. Mai depinde si de ce ai spus despre parintii tai, fiecare cuvant are alta valoare. Cu civili e putin altfel.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu putem sa te ajutam din pacate, s-a intimplat la multa lume, trebuia sa ceri ajutor prima oara inaintea interview-ului, atunci mai puteam sa-ti spunem cate ceva, acum e prea tirziu. Nu cred ca Balul Cadetilor e suficient motiv dar incearca, doar casatoria te ajuta, dar cine stie ... logodnica era mai bine daca erai, insa nici el n-a mai vazut asemenea acte si nici n-a intrebat pe nimeni. Mai e o chestiune cand el este in armata, trebuie sa ceara voie de la superiorii lui daca-i permit casatoria cu un cetatean strain penru ca sotia de militar trebuie sa fie patriot si sa-l suporte moral in cauzele americane.

El nu poate sa te serveasca pe tine daca tara-l cheama, tu mereu vei fi a doua prioritate, plus ca trebuie sa ai un caracter sa te integrezi in viata lui si celorlalti sotii militar.

Mai depinde si cum te prezinti la interview imbracata si machiata in ce stil, coafura ca armata americana este o firma serioasa, nu accepta pe oricine. Mai depinde si de ce ai spus despre parintii tai, fiecare cuvant are alta valoare. Cu civili e putin altfel.

 

Relatia noastra este cunoscuta in unitatea lui (atat cat este cazul) si este sustinuta de comandorul lui, Balul este de bun venit acasa pentru ca unitatea lui a fost in deployment (misiune in una din zonele de razboi). In legatura cu imbracaminete si alte alea chiar el ma sfatuit ca acum sa o las super moale , sa ma duc imbracata cat mai simplu . La capitolul parinti nu stau prea bine , mama decedata si tata ok , lucreaza ca inginer in constructii doar ca in alt oras decat cel unde locuesc eu (la ambasada nu am zis faza cu orasele)Ideea e ca eu sunt super speriate de urmatorul interviu , el nu are cum sa vina in Romania pana in Martie 2013 iar viza de logodnica nu vreau ca :1. nu ne cunoastem indeajuns de bine pt a ne casatori , 2. eu chiar vreau sama intorc in tara ca mai am 1 an de scoala pana in august 2013

Editat de Lory_dennis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Relatia noastra este cunoscuta in unitatea lui (atat cat este cazul)

 

:doh:

 

Americanii nu cunosc humorul romanesc sau altul si nici nu cauta sa intelega. Tu te crezi mai mult decat acei simpli little Joes fara civilizatie, precum multe natii si asta se simte si prin postarile tale.

Interesele personale din planurile tale cu ale lor nu se interseacteaza inca.

Conditiile tale nu sint comode pentru americani ca tu nu vrei decat distractie!!!

De ce ti-e frica de interview??? sint foarte amabili cei din birouri, nu urla pe nimeni sau nu intimideaza. Chiar dac-ar fi el in RO, la acest ghiseu tu mergi, singura asa am auzit!

Cinstit acum, tu crezi daca ceri o viza de logodnica trebuie musai sa te mariti???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:doh:

 

Cinstit acum, tu crezi daca ceri o viza de logodnica trebuie musai sa te mariti???

 

Poi asa cred, pe site spune ca trebuie sa e casatoresti nu mai tarziu de 90 de zile . Eu chiar il iubesc pe omul asta si vreau sa fim impreuna deci categoric nu o sa ma joc de-a logodnica pentru ca asta ne poate face probleme daca o sa vina momentul cand noi chiar o sa vrem sa aplicam pentru o viza de acest gen.

Eu nu ma cred nimic , chiar nu inteleg ce ai inteles tu din postarile mele . prin afirmatia ca relatia noastra e cunoscuta am vrut sa spun ca din partea armatei nu avem piedici pentru ca aproba relatia .

De ce imi e frica? Simplu , de un refuz . Daca faptul ca ne dorim sa ne intanlim dupa jumatete de an de cand nu ne-am vazut se considera distractie , atunci da ... nu imi doresc decat distractie , o distractie pe care amandoi o meritam zic eu , in timpul deploymentului in fiecare zi plateam in avans cu suferinta si frica pentru 'aceasta distractie'.

The Unknown , eu iti multumesc pentru commenturi , iti multumesc chiar si pentru ca mi-ai spus parerea ta personala si sincer iti spun nu ma cred nimic si nu vreau nimic altceva decat o sansa sa imi vad iubitul pentru 2 saptamani .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe site spune ca trebuie sa e casatoresti nu mai tarziu de 90 de zile . Eu chiar il iubesc pe omul asta si vreau sa fim impreuna deci categoric nu o sa ma joc de-a logodnica pentru ca asta ne poate face probleme daca o sa vina momentul cand noi chiar o sa vrem sa aplicam pentru o viza de acest gen.

 

 

Si crezi ca americnii se joaca de a Romeo si Julieta??? si pe parcursul timpului tu soliciti diferite tipuri de viza??? Emigrarea in State o singura data se face in viata!!! sincer. 90 de zile sint 3 luni, cat timp voiai sa petreci in State???

Daca l-ai iubi, ai accepta sa te casatoresti cu el, sa ramai in State si sa mergi acolo la scoala, crezi ca nu exista calificare pentru asistenta??? Cei din armata nu se joaca cu asta, nu merg in calatorii si vacante ca sint mereu sub comanda, asta daca poti sa intelegi e bine, cum ti-am mai spus, tu esti prioritatea numarul 2 ca sotie, altfel nici nu existi.

Armata NU discuta cu girlfriends. Eu stiu ca tu n-ai cunostinta de ce se intimpla in State, ca in RO nu exista multa etica si n-ai de unde ca nici n-ai citit prea mult, dar incearca sa iei legatura cu alte sotii din State sa vezi ele cum o duc si cum s-au obisnuit la o viata noua, ca sint destule romance in aceasta pozitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×