Sari la conținut
Forum Roportal
Anna Condor

Isus!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un misionar care lucra cu copii din orientul mijlociu conducea cand deodata a ramas fara benzina.Nu avea nici o sticla de rezerva in masina ei si tot ce a putut gasi a fost o olitza de noapte.A mers o mila pana la statia de petrol si a umplut-o cu benzina.In timp ce turna din olitza in rezervorul pentru benzina,un Cadillac s-a oprit alaturi,si puteai vedea pe cei care stateau in masina

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, istoria demonstreaza faptul ca Isus din Nazaret a fost un personaj real, care a influentat nu NUMAI vietile unor oameni, CI si istoria. :spiteful:

Chiar faptul ca a avut un impact puternic asupra acestui pamant, il constituie, cred eu, calendarul actual care ne situeaza pe noi in partea de "dupa Hristos".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Isus este Cel Minunat,Imparatul Imparatilor Domnul Domnilor,Cel Vesnic,Cel care Mantuieste,Mantuitorul,Fiul lui Dumnezeu,Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu Adevarat,Cel care transforma inimile oamenilor si pune Pace si Sfintenie acolo,Sfantul lui Israel,Capul Bisericii si este Mantuitorul meu personal,Iubirea data de Dumnezeu pentru mine pacatosul:

Iubirea

 

 

Ma uitam dupa iubire

Cautand-o in toate colturile vietii.

Unde esti iubire?

Caci vreau sa te-mbratisez.

 

 

Mi-am zis: s-o fi ascuns in oameni

Dar m-am uitat in oameni,

Si n-am gasit-o...

Mi-am zis: O fi plecat de la oameni...

 

 

Am cautat-o in carti de citit,

Filozofii, astre si imparatii,

Dar iarasi nu era de gasit...

Mi-am zis: nu exista,

Poate s-o fi risipit.

 

 

Si totusi se vorbeste de ea ,

E imposibil sa nu fie,

Trebuie sa fie pe-aici

Printre oameni,in istorie ,undeva

Da! trebuie, trebuie sa fie...

 

 

Am ajuns intr-o zi pe-un munte

Murdar , obosit si pribeag.

Eram la capatul puterilor,

Si-am privit in sus tremurand

 

 

Am simtit in inima suspinul,

Si-am vazut un om lacrimand

Sus pe-o cruce, pironit si zicand:

"S-a ispravit"

Era iubirea cautata de mine.

 

 

Era prima data in viata

Cand in ochii aceia cu lacrimi

Am vazut stralucind iubirea...

Dar...cum? iubirea-ntrun om?

 

 

M-am uitat mai bine

Si parca nu era om

Ba da , este om

Dar... mai este ceva...

Are privirea de Inger!

 

 

El este Isus, Mesia,

Iubirea-steptata de oameni

Dar vai... respinsa ,batuta ,scuipata

Si pusa pe lemn

Pentru noi, intreg pamantul

Da! El este, El Dumnezeu si om

Iubirea plansa si-asteptata de noi.

 

 

Acea faptura, venita din cer pentru mine,

S-a coborat de pe cruce si m-a luat in brate,

Si-am plans cu amar, tremurand

La picioarele Lui prabusit.

 

 

Si-am inceput sa strig

la margini de drumuri:

"Am gasit iubirea,

Veniti la Isus !"

 

 

Dar multi m-au privit

Cu batjocuri si ura,

Iar unii ziceau:

"Ce-i cu El ,e nebun?"

 

 

Si-atunci auzii un glas

Din strafund din-auntru,

Ce-mi suna-n ureche si azi:

"Ferice, de cel ce-i nebun pentru Mine

Tu zi-le si rabda"

 

 

Caci vine-o zi

Si-aceastai aproape

Cand ce-i ces nebuni pentru mine,

Scalda-se-vor in iubire in veci.

 

 

Asculta iubitul meu om:

Iubirea e Una.

Atunci cand pe veci o accepti,

Se revarsa-n pieptu-ti din cer.

Da! El e Iubirea, Isus, Mesia in veci.

 

 

S Ioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine este Isus II

 

Ce dovezi avem ca ceea ce a spus El este adevarat?

Trebuie mai intai sa ne uitam la dovezile pe care le avem despre viata Lui

 

INVATATURA LUI!e larg cunoscuta ca fiind cea mai importanta invatatura care ar fi putut veni vreodata din gura omului.Bernard Ramm un professor American de teologie a spus urmatoarele despre invatatura Lui Isus:Sunt citite tot mai mult,quotate tot mai mult crezute tot mai mult,si traduse tot mai mult,pentru ca sunt cele mai grozave cuvinte spuse vreodata

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, istoria demonstreaza faptul ca Isus din Nazaret a fost un personaj real, care a influentat nu NUMAI vietile unor oameni, CI si istoria. :spiteful:

Chiar faptul ca a avut un impact puternic asupra acestui pamant, il constituie, cred eu, calendarul actual care ne situeaza pe noi in partea de "dupa Hristos".

Religia bazata pe persoana lui Isus a influentat istoria, deci influenta acestuia a fost cel mult indirecta. Pe de alt parte, s-a mai vorbit despre calendarul crestin si la o alta discutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Religia bazata pe persoana lui Isus a influentat istoria, deci influenta acestuia a fost cel mult indirecta. Pe de alt parte, s-a mai vorbit despre calendarul crestin si la o alta discutie.

 

Faptul ca Iisus a influentat istoria este incontestabil. De aia sunt acum 1 miliard de crestini.

Dar despre modul cum a influentat istoria, ar trebui sa mai plecam si ochii in jos de rusine:

- cruciadele, inchizitia, legi religioase absurde, bezna intelectuala in care a fost tinuta Europa timp de sute de ani.

Daca s-ar face o statistica cred ca Dumnezeu este "instigatorul" celor mai multe crime petrecute pe pamant.

 

Si apropo. Iisus nu prea are legatura cu Nazareth-ul. Se pare ca nici nu prea exista aceasta asezare pe vremea aia. Asta au "stabilit" unii "invatati" crestini mai incolo prin secolul 4.

 

Se pare ca cei care nu au fost contemporani cu Iisus stiau mai multe decat cei care au fost contemporani. :spiteful:

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca Iisus a influentat istoria este incontestabil. De aia sunt acum 1 miliard de crestini.

Dar despre modul cum a influentat istoria, ar trebui sa mai plecam si ochii in jos de rusine:

- cruciadele, inchizitia, legi religioase absurde, bezna intelectuala in care a fost tinuta Europa timp de sute de ani.

Daca s-ar face o statistica cred ca Dumnezeu este "instigatorul" celor mai multe crime petrecute pe pamant.

 

Si apropo. Iisus nu prea are legatura cu Nazareth-ul. Se pare ca nici nu prea exista aceasta asezare pe vremea aia. Asta au "stabilit" unii "invatati" crestini mai incolo prin secolul 4.

 

Se pare ca cei care nu au fost contemporani cu Iisus stiau mai multe decat cei care au fost contemporani. :spiteful:

Influenta lui Isus asupra omenirii a avut UN SINGUR efect: MANTUIREA oamenilor care cred in El ca Fiu al lui Dumnezeu.

Cruciadele, Inchizitia, si alea NU SUNT opera lui Isus. ESTE opera OMULUI care NU L-A CUNOSCUT nici pe El si nici pe Tatal:"...caci vine vremea cand ORICINE VA VA OMORI, va crede ca face un serviciu sacru pentru Dumnezeu..." - nu stiu exact LOCATIA acestui verset, dar ideea asta este.

NU putem sa-I atribuim toate astea lui Isus, Celui care a fost tratat de oameni astfel:"atunci L-au SCUIPAT in fata, L-au BATUT cu pumnii si unii L-au PALMUIT" , si TOTUSI a spus:"Iarta-i Tata...!". NU vad NICI O LEGATURA intre un om care ia o viata si Isus , Fiul lui Dumnezeu care Si-a dat viata.

Tu vezi una?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Influenta lui Isus asupra omenirii a avut UN SINGUR efect: MANTUIREA oamenilor care cred in El ca Fiu al lui Dumnezeu.

Cruciadele, Inchizitia, si alea NU SUNT opera lui Isus. ESTE opera OMULUI care NU L-A CUNOSCUT nici pe El si nici pe Tatal:"...caci vine vremea cand ORICINE VA VA OMORI, va crede ca face un serviciu sacru pentru Dumnezeu..." - nu stiu exact LOCATIA acestui verset, dar ideea asta este.

NU putem sa-I atribuim toate astea lui Isus, Celui care a fost tratat de oameni astfel:"atunci L-au SCUIPAT in fata, L-au BATUT cu pumnii si unii L-au PALMUIT" , si TOTUSI a spus:"Iarta-i Tata...!". NU vad NICI O LEGATURA intre un om care ia o viata si Isus , Fiul lui Dumnezeu care Si-a dat viata.

Tu vezi una?

 

Era vorba de influenta istorica. Nu te ambala.

 

Pai nu stiu. Intreaba-l pe Giordano Bruno ce legatura este intre crestinis si stiinta de pilda?

 

Un misionar care lucra cu copii din orientul mijlociu conducea cand deodata a ramas fara benzina.Nu avea nici o sticla de rezerva in masina ei si tot ce a putut gasi a fost o olitza de noapte.A mers o mila pana la statia de petrol si a umplut-o cu benzina.In timp ce turna din olitza in rezervorul pentru benzina

 

Tu crezi vrajeli de genul asta?

Pai crezi ca aia de la statia de petrol nu aveau o sticla sa ii dea femeii?

Sau un alt recipient?

Sau o masina sa o tracteze?

Sau altcineva care trecea pe acolo sa o tracteze?

Sau un telefon sa anunte pe cineva sa o tracteze?

Sau daca zici ca era in orientul mijlociu putea sa sape vreo juma de metru si dadea de petrol :spiteful: (gluma)

Nu avea sticla de rezerva dar avea o olitza?

hai mai sa fim seriosi. Prin amanunte din astea se discrediteaza povestile astea de adormit copii.

Editat de Maximus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era vorba de influenta istorica. Nu te ambala.

 

Pai nu stiu. Intreaba-l pe Giordano Bruno ce legatura este intre crestinis si stiinta de pilda?

Tu crezi vrajeli de genul asta?

Pai crezi ca aia de la statia de petrol nu aveau o sticla sa ii dea femeii?

Sau un alt recipient?

Sau o masina sa o tracteze?

Sau altcineva care trecea pe acolo sa o tracteze?

Sau un telefon sa anunte pe cineva sa o tracteze?

Sau daca zici ca era in orientul mijlociu putea sa sape vreo juma de metru si dadea de petrol :blink: (gluma)

Nu avea sticla de rezerva dar avea o olitza?

hai mai sa fim seriosi. Prin amanunte din astea se discrediteaza povestile astea de adormit copii.

 

Pai, nu m-am ambalat deloc! :spiteful:

Cat despre Giordano Bruno, se prea poate sa fi fost un mare om al lui Dumnezeu, dar dupa cum ai spus si tu, in acea vreme domnea o totala intoleranta fata de semeni care l-a transformat in victima.

Sunt sigur ca Isus Si-a acoperit ochii si a plans, vazand scena in care milioane de NEVINOVATI au fost ucisi in cele mai cumplite chinuri... cum spun unii astazi ca va fi vesnic in iad! El n-a avut nici o legatura cu acei oameni, chiar daca ei se AUTOINTITULAU ca Biserica Universala sau mai nu stiu cum. De altfel, o lucrare mai "perfecta" decat aceasta pe care a facut-o si o face Adversarul lui Dumnezeu, folosindu-se de titluri ca : Adevarul unic, Biserica Unica, Singura scapare si mai nu stiu cum, NU PUTEA FACE! Si oamenii dau astfel vina pe CINE? Pe Dumnezeu! Din ce cauza? Din cauza ca nu-L cunosc, si din cauza ca lucrarea Diavolului este "perfecta".

 

Cat despre vrajelile de care spui, sa stii ca nici mie nu-mi prea plac tot felul de "MARTURII PERSONALE", si alte laudarosenii. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, nu m-am ambalat deloc! :spiteful:

Cat despre Giordano Bruno, se prea poate sa fi fost un mare om al lui Dumnezeu, dar dupa cum ai spus si tu, in acea vreme domnea o totala intoleranta fata de semeni care l-a transformat in victima.

Sunt sigur ca Isus Si-a acoperit ochii si a plans, vazand scena in care milioane de NEVINOVATI au fost ucisi in cele mai cumplite chinuri... cum spun unii astazi ca va fi vesnic in iad! El n-a avut nici o legatura cu acei oameni, chiar daca ei se AUTOINTITULAU ca Biserica Universala sau mai nu stiu cum. De altfel, o lucrare mai "perfecta" decat aceasta pe care a facut-o si o face Adversarul lui Dumnezeu, folosindu-se de titluri ca : Adevarul unic, Biserica Unica, Singura scapare si mai nu stiu cum, NU PUTEA FACE! Si oamenii dau astfel vina pe CINE? Pe Dumnezeu! Din ce cauza? Din cauza ca nu-L cunosc, si din cauza ca lucrarea Diavolului este "perfecta".

 

Cat despre vrajelile de care spui, sa stii ca nici mie nu-mi prea plac tot felul de "MARTURII PERSONALE", si alte laudarosenii. :blink:

 

Asa e.

Nu poate fi de vina Divinitatea pentru toate tampeniile pe care omul le-a facut in numele ei.

Cat despre marturiile personale de genul ala, par asa de cusute cu ata alba (nu contest ca ar putea fi adevarate dar sunt asa invaluite in ideile lui Ion Creanga).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×