Sari la conținut
Forum Roportal
@5 IP

Distrugerea prieteniei

Postări Recomandate

Presupunand ca as fi stiut (desi nu stiam), e imoral sa ai relatii de prietenie cu doi oameni care sunt dusmani? Chiar inseamna asta ca-ti asumi si perceptiile si ideile lor? Prietenia te poate face partas, chiar daca nu te implici in disputa lor?

Nu trebuie sa te amestesteci activ in disputa lor. E suficient sa asculti cum unul din ei il toaca pe celalalt ca pe patrunjel si tu sa taci. Eu nu pot, atunci cand sunt prietena cu cineva, sa ascult cum altcineva il barfeste si il toaca marunt. Pentru ca ma doare. Deci eu nu pot fi prietena cu doi oameni care sunt dusmani, decat daca nu stiu despre conflictul lor sau daca stiu ca exista un conflict dar nu stiu detalii despre el. Daca un prieten/a imi pretinde sa rup o alta relatie de prietenie, pentru ca asa ii vine lui pe chelie, n-o fac. Dar daca un prieten/a X incepe sa toace ,sa barfeasca sau sa faca vreun rau unui prieten/a Y, ies singura din acea relatie cu X, nu trebuie sa-mi ceara Y-ul sa o fac. Eu tin foarte mult la fatza nevazuta a unei prietenii. Pentru mine e mai important ce vorbesti cand ma intorc cu spatele decat ce-mi spui cand sunt in fatza ta, pentru ca asta imi arata de fapt, ce fel de om esti. De aceea nu fac nici eu altora, ceea ce mie nu-mi place sa mi se faca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine e o chestiune de principiu. Daca tu te consideri o persoana onesta, sincera, cum poti sa gasesti afinitati cu persoane false, prefacute, ipocrite, mincinoase? Daca tu ai astfel de preferinte, inseamna ca eu m-am inselat in ce te priveste si esti liber sa iti cultivi astfel de prietenii, eu nu vreau sa am de-a face cu tine.

E simplu. Si daca e orgoliu, care-i problema? E pacat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa te amestesteci activ in disputa lor. E suficient sa asculti cum unul din ei il toaca pe celalalt ca pe patrunjel si tu sa taci. Eu nu pot, atunci cand sunt prietena cu cineva, sa ascult cum altcineva il barfeste si il toaca marunt. Pentru ca ma doare. Deci eu nu pot fi prietena cu doi oameni care sunt dusmani, decat daca nu stiu despre conflictul lor sau daca stiu ca exista un conflict dar nu stiu detalii despre el. Daca un prieten/a imi pretinde sa rup o alta relatie de prietenie, pentru ca asa ii vine lui pe chelie, n-o fac. Dar daca un prieten/a X incepe sa toace ,sa barfeasca sau sa faca vreun rau unui prieten/a Y, ies singura din acea relatie cu X, nu trebuie sa-mi ceara Y-ul sa o fac. Eu tin foarte mult la fatza nevazuta a unei prietenii. Pentru mine e mai important ce vorbesti cand ma intorc cu spatele decat ce-mi spui cand sunt in fatza ta, pentru ca asta imi arata de fapt, ce fel de om esti. De aceea nu fac nici eu altora, ceea ce mie nu-mi place sa mi se faca.

Nu, nu s-a pus problema asa.Habar n-aveam de vreun conflict intre ele (ea nu-mi spusese).

@Amarena:

Daca tu te consideri o persoana onesta, sincera, cum poti sa gasesti afinitati cu persoane false, prefacute, ipocrite, mincinoase?

Sunt mai multe posibilitati

1. Actionez in necunostinta de cauza (nu cunosc persoana pe care tu o percepi astfel si oricum exista si posibilitatea sa te inseli).

2. Am interese vis a vis de acea persoana (eu sunt barbat, ea femeie tu doar amica, nu-i firesc sa ma conditionezi decat daca te simti lezata in altfel de sentimente).

3.Raspund politicos si jovial unei invitatii (oamenii mai discuta si amical).

Tu de ce ti-ai indeparta un prieten, daca el nu ti-a facut nimic? Nu te-a barfit cu acea persoana, nu a urzit la planurile acelei persoane, nu a aderat la ideile aceleia, care sa-ti aduca atingere in vreun fel.

pentru mine e o chestiune de principiu.

Eu am altfel de principii.Totusi nu mi le impun altora.

Si daca e orgoliu, care-i problema?

Evident...e o problema. Acelasi orgoliu te va face sa vrei sa te razbuni si pe celalalt.Consideri ca acum a intrat in tabara dusmanilor..."cine nu-i cu mine e impotriva mea".

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, iti inteleg punctul de vedere.

Comenteaza te rog si referitor la prietenul de care am mentionat.Chiar sunt curios sa aflu si parerea cuiva care gandeste oarecum similar cu ce-i de-i incriminez eu aici.

E firesc sa imi impuna sa nu mai am tangente cu sotia lui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am prieteni de genul asta... asa copii. Daca as avea, as avea grija ca ala ofticatul sa nu stie ca ma vad si cu celalalt. Daca nu-s prieteni intre ei, asta nu inseamna ca nu pot eu fi prieten cu fiecare in parte, DAR, daca se tot vorbesc de rau, ma indepartez. Am capatat obiceiul sa ma indepartez treptat de cei ce vorbesc de rau in mod repetat sau pe post de hobby pe altii, indiferent ca e vorba de prieteni sau nu.

 

E firesc sa imi impuna sa nu mai am tangente cu sotia lui?

Da si nu. Probabil stie ca nu te poti abtine, probabil se gandeste ca nici aia nu se poate abtine, asa ca nu vrea sa auda de asa ceva din orgoliu masculin(si o eventuala scarba de ideea in sine). Nu, in ideea in care prea putin i-ar pasa de tipa aia, ceea ce nu e cazul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, nu cred ca merge pana intr-acolo cu imaginatia. Si nu cred ca s-ar gandi ca nu ma pot abtine.(banuiesc ca te referi la sex). Stie ca nu s-ar pune problema unei complicari, ca suntem prieteni vechi.N-as face asa ceva.

Eu cred ca sunt doua motive:

1. E prea suparat si vrea s-o indeparteze total din cercurile lui, aplicand strategii infantile.

2. Se gandeste ca am aborda subiecte stanjenitoare pt. el. Si vrea sa se asigure ca nu ne intalnim.

Asta mi se pare mai plauzibil, deoarece tot insista pe o formulare de genul : "ce sa discuti tu cu ea...ce vrei sa afli de la ea...las-o".

Dar eu cu ea am multe subiecte comune, ca am fost prieteni si inainte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce este vorba...Ieri am intalnit un prieten si am fost la o cafea.Am discutat cordial pana a aflat ca eu am ramas prieten si cu fosta lui sotie.Parca a inebunit, a inceput sa tremure, mi-a insirat o groaza de tampenii despre ea si ce-i mai problematic e ca m-a santajat direct. Mi-a spus ca daca vrem sa ramanem prieteni, sa nu mai vorbesc niciodata cu fosta lui sotie.Dar nu cu mult timp in urma ne distrasem impreuna.

 

E ok sa ramai prieten cu amandoi atat timp cat nu discutati despre persoana in lipsa (dusman).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×