Sari la conținut
Forum Roportal
Aikaterine

Cum ne putem lasa de fumat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

oameni buni, sa va zic o chestie la care vad ca nu prea v-ati gandit. in orice carte de psihologie medicala gasesti metode de lasat de tigari, alcool, droguri... o sa revin eu cu detalii sau poate chiar citate, dar pana atunci, cautati cartea Dr. I.B. Iamandescu, cu Popa Velea si la. Diaconescu. nu mai stiu exact cum se cheama, dar sigur puteti da de ea. (o sa o caut si spun si numele exact). Stiu toate astea pentru ca se poate spune ca... "lucrez in domeniu"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu toate astea pentru ca se poate spune ca... "lucrez in domeniu"

[snapbacca]65338[/snapbacca]

de ce ai pus ghilimelele? arata suspect :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
* Din ziua in care v-ati decis sa nu mai fumati, renuntati sa mai frecventati localurile publice unde se fumeaza;

* Convingeti un prieten sau un coleg sa renunte la acest viciu in acelai timp cu dvs.; prin participarea in comun la diverse activitati veti suplini mai usor aceasta deprindere gresita;

* Goliti-va buzunarele de tigari, brichete, chibrituri etc.;

* Evitati orice aliment cu gust amar, ca de exemplu cafeaua si unele bauturi alcoolice, care va pot trezi gustul de tigara;

* Daca aveti chef sa fumati, beti, un pahar de apa rece, apoi respirati cateva momente cat mai profunt;

* Mergeti mult pe jos si faceti cat mai des dusuri reci;

* Adresati-va unui medic homeopat sau acupunctor in vedereea stabilirii unui tratament de specialitate;

* Beti infuzie de pedicuta preparata din 5 g planta uscata peste care turnati 150 ml apa clicotita. Dupa 15.20 de minute, strecurati. beti ceaiul dimineata. Tratamentul dureaza 6-8 zile.

 

Din pacate, toate astea par atat de complicate, mai ales pentru cei care nu sunt foarte hotarati sa se lase de fumat: sa stai sa faci infuzia aia...nu prea ai rabdare..din pacate :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fumat te poti lasa doar cu multa VOINTA. Toate retetele din lumea asta sunt inutile daca nu iti doresti cu adevarat sa faci acest lucru . Iar daca ai o vointa puternica , probabil ca nici de retete nu mai ai nevoie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi reda un mic articol pe care l-am scris acum 2 ani. De fumat m-am lasat de 3 ani. Am incercat sa analizez renuntarea l-a fumat si am descoperit lucruri interesante...

 

PSIHOLOGIA FUMATULUI

Fumatul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cristina, eu  am  fumat  38  de  ani  si  m-am  lasat  de  viciu  acesta  acum  4  ani  pt.  a  fi  un  exemplu  fiicelor  mele  si  consideram  ca  vor  face  si  ele  imediat  la  fel...Asta-i  deja  alta  problema.  Dar  iata  cum.  Am  o  cunostinta  apropiata care  este  medic  internist,  are  o  societate  numita  Grup  Nicotin  Stop  si  comercializeaza  niste  plante  pentru  prepararea  de  ceaiuri.  Nu  l-am  mai  sunat  de  ceva  timp  iar  adineauri  n-a  raspuns  decit  robotul. O  sa  revin  sa-ti  dau  amanunte  despre  el. Cam  multe  idei  departe  de  adevar  privitor  la  "lasatul  de  fumat"  pe  forum.  Te  rog  da-mi  un  OK  daca  mai  este  de  actualitate  problema  pentru  persoana  apropiata  tie  sau  poate  deja  s-a  rezolvat,  pentru-ca  daca  telefonul  dr.- lui  nu  mai  este  bun  va  trebui  sa-l  caut,  si  o  voi  face  cu  placere  pentru  o  cauza  nobila,  pentru  tine  sau  pentru  altii  care  ar  fi  interesati.  In  2,5  zile  nu  mai  mi-a  trebuit  tigara,  printr-un  artificiu  care  este  explicat  in  instructiuni,  se  tine  cont  si  de  ticul  miscarii  mainii  iar  rezultatul  este  extraordinar.  Desigur  ca  as  putea  sa  ma  apuc  oricind  de  fumat.  Dar  atunci,  in  primele  2  zile  si  citeva  ore  din  ziua  treia  nu-mi  trebuia  nici-o  vointa  sa  ma  las  de  viciu  pt.  ca  pur  si  simplu  2  sau  3  inghitituri  de  ceai  inlatura  aceasta.Daca  as  fi  incercat  si  macar  un  fum  in  acea  perioada,  rezultatul  ar  fi  fost  o  usoara  ameteala  si  viciul  era  la  loc.

                                          Proweb.

Abia acum am vauit acest topic....daca ai putea sa-mi dai ceva detali despre acest ceai ti-as fi recunoscatoare... Am un prieten care a fcut deja intoxicatie cu tutun, si incerc sa-l fac sa se lase de fumat.

pls!!! Mercik :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vointa sparge barierele....Nu exista durere pe care sa n`o invingem...si mai am o vorba....daca te apuci de fumat nu are rost sa vrei sa te lasi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anul viitor se va introduce taxa pe viciu...poate multi vor renunta la acest obicei...

E vorba ,din cate am inteles de cca 1 euroi ;) /pachet.

Oare cati se vor lasa?

Si daca intram in...ue si pocul va fi cca 3-4 euro...?

VOINTA!DE ASTA AVETI NEVOIE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Aveti nevoie de vointa si de tigari prea scumpe, locuri multe unde fumatul este interzis. Daca la serviciu trebuie sa fumezi doar in parcare pana la care faci 5 minute (minim) sau universitate unde nu se fumeaza... Sa vad eu pe ala care fumeaza 2 pachete de la 7 seara pana sa culca... ca sa recupereze. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×