Sari la conținut
Forum Roportal
Aikaterine

Cum ne putem lasa de fumat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Halena este in special datorata diferitelor afectiuni ale tractusului digestiv induse si de fumat dar nu numai. :good:

 

 

Si daca mai ai si dintii cariati...e chiar urata treaba..

 

Pentru fumatorii care sunt si consumatori de cafea.........Renuntati mai intai la cafea daca va doriti sa renuntati la fumat. Cafeina cere nicotina .

 

Eu nu am asociat tigarea cu cafeaua. Am lasat tigarile, dar cafea mai beau si acum, ce e drept, fara cofeina. :victory:

Editat de CristinaParus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atunci cand nu mai fumezi(fiind fumator de multi ani)intri i sevraj(apar dureri de cap, greturi, iritabilitate , dureri de burta etc)

deci ai nevoi de ceva cu noicotina ca si ajutor: guma, plasture

spor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a te putea lasa de fumat, zic eu, iti trebuie o filosofie proprie de viata, pentru ca fumatul, inainte de toate este un atasament, este o evadare din problemele care, in mintea ta, nu se pot rezolva.Fiecare dintre noi are cate o nemultumire sau poate chiar mai multe.Pentru unii tigara este acel ceva ce ii face sa treca mai usor peste emotii si peste nelinistile de tot felul.Atata timp cat nu-ti poti rezolva problemele interioare mari, nu vei putea renunta nici la fumat.Trebuie mai intai sa-ti vindeci sinele, dupa care sa renunti la fumat.Altfel, recidiva este inevitabila.Fumatul este un atasament.Atasamentul de gestul respectiv de a duce tigara la gura, de a trage acel fum care-ti spulbera "gandurile negre", acel gest care te face sa te contopesti cu diverse tipuri umane pe care ti le-ai creat.Cum poti sa fii nefumator daca te-ai invatat sa te comporti si sa gandesti ca un fumator?Chestia cu dependenta fizica se rezolva mult mai usor, nu-ti trebuie decat vreo doua saptamani!E probata chestia!Dar ce te faci cand te lovesti de o problema care-ti justifica beneficiile aprinderii unei tigari in momentul respectiv?Aceasta mentalitate trebuie inlaturata (parerea mea) altfel, e in zadar!Sunt lucruri in viata unui om care, atunci cand e tanar conteaza mai mult decat cei "20 de ani traiti in plus" pe care i-ar obtine renuntand la fumat.De cate ori nu ati auzit un fumator spunand: "eu nu vreau sa treiesc mai mult de 50 de ani!"Este intr-adevar o afirmatie falsa, pentru ca la 50 de ani cand probabil ca esti bolnav, cu siguranta ca iti doresti sa traiesti pana la 70!Dar cei tineri cu probleme de tot felul nu constientizeaza lucrul acesta.Pentru unii viata pare chiar un calvar, o chestie urata, care oricum trece, indiferent daca fumezi sau nu, indiferent daca traiesti 50, 60 sau 70 de ani.Totul tine nu de sanatate sau de economisirea banilor dati pe tigari, ci de capacitatea fiecaruia de a reusi sa scape de "atasamente" de tot felul.Tigara este un "atasament", iubita care te-a lasat este un "atasament", moartea cuiva drag este un "atasament".Lipsa tuturor acestora ne creeaza suferinte, pe care timpul le sterge incetul cu incetul.Sa nu-mi spuneti ca compar moartea cuiva drag cu fumatul , ca nu asta am vrut sa spun, nici pe departe...Vreau doar sa spun ca daca persoana sensibila, fumatoare, nu se poate autodepasi in asa fel incat sa devina un pic mai detasata de problemele vietii, cu siguranta nu se poate detasa nici de fumat.Trebuie sa invatam sa acceptam viata asa cum este daca dorim sa fim mai echilibrati si sa trecem mai usor si fara vicii prin ea.Altfel, o scurtam :huggles:))) cu 10, 15, 20 de ani!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 26 de ani...m-am apucat de fumat din prostie....plictiseala....stresul si un esec in dragoste....doi ani de zile am pufait tigarile dupa care m-am apucat serios de fumat. 3 pachete pe zi .....acum am ajuns sa fumez doar 2 ....Am incercat sa ma las ....insa am intrat precum drogatii sau alcoolistii in stari de trepidatii.....si am ajuns la concluzia ca sunt dependenta .....! Nici macar ambitia nu m-a ajutat ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am incercat sa ma las ....insa am intrat precum drogatii sau alcoolistii in stari de trepidatii.....si am ajuns la concluzia ca sunt dependenta .....! Nici macar ambitia nu m-a ajutat ....

[snapbacca]52243[/snapbacca]

daca ambitia nu te-a ajutat ce zici despre ideea de a incerca ceva perseverenta ? :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo la toata lumea.

 

Dupa 17 ani de fumat (cei mai multi dintre ei Carpati fara) am 11 ani de nefumat.

La sotia mea este invers: 11 ani de fumat si 17 fara.

Pentru toti care au tot felul de probleme cu "lasatul" : amindoi am facut-o de pe o zi pe alta fara sa trebuiasca sa inlocuim viciul asta cu altul ; fara tremuraturi, transpiratii, depresiuni samd.si fara mijloace ajutatoare.

Acelasi dracusor din cap care ne indeamna sa aprindem tigarea este responsabil si pentru "simptomele" lipsei de nicotina in singe (?) si a altor "neplaceri" care vin daca te lasi(?!!!)

Pe mine dracusorul asta m-a parasit singur ( m-am trezit intr-o buna zi fara dorinta de a mai fuma-presupun ca de "vina" sint rugaciunile unui calugar) iar sotia la-a invins pur si simplu prin vointa ! Pai te pui cu femeia ?

Nu moare nimeni daca se lasa brusc de fumat.............din fumatul mai insistent insa mor destui

Marius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 17 ani de fumat... m-am lasat si eu brusc. Cum? Vointa si dorinta! Era un viciu placut, nu ma gandeam defel sa ma las de fumat!

Mi-am impus sa ma las de fumat din cauza mirosului neplacut lasat de tutun. Totul in jur mirosea ingrozitor, inclusiv hainele curate din dulapuri.

Cunosc multe familii in care doamnele fumeaza, ei, barbatii, nu. Doamnelor, asa de urat mirositi dupa o singura tigara, parol! pe cuvantul meu de fosta fumatoare!

Acum, daca vreo colega de serviciu se apropie de mine dupa ce iasa din fumoar, o ocolesc...

Am devenit opusul celei care am fost... :Pe

Daca vreti, puteti ! Succes tuturor!

 

pe.sa. sa-a lasat si sotul meu de fumat la exact o zi dupa mine!! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu fumez de 9 ani, adica de la 16 ani. Totul a inceput in liceu, la inceput ca o joaca, o tigara la citeva zile. Incet ,incet insa a devenit un viciu. Am ajuns la un pachet intr-o zi obisnuita, mai mult de un pachet la ocazii(o iesire la terasa,petreceri,suparari). Mi-am propus sa ma las,mai ales ca prietenul meu nu fumeaza si nu suporta mirosul. Nu stiu cum voi reusi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt lucruri in viata unui om care, atunci cand e tanar conteaza mai mult decat cei "20 de ani traiti in plus" pe care i-ar obtine renuntand la fumat.

(....) Dar cei tineri cu probleme de tot felul nu constientizeaza lucrul acesta.Pentru unii viata pare chiar un calvar, o chestie urata, care oricum trece, indiferent daca fumezi sau nu, indiferent daca traiesti 50, 60 sau 70 de ani.

 

Din pacate nici oamenii mai in varsta nu inteleg cat de rau fac tigarile, ce pretentii sa mai ai de la cei tineri? Si sunt unii care nici daca ar stii ca mai au putin de trait nu ar lasa tigarile pentru nimic in lume! Ciudat cum, ironic, uneori cei care fumeaza mult ajung sa traiasca mai mult decat cei care au fumat cativa ani. Si mai ciudat - nu-i inteleg pe cei care au vazut moartea cu ochii si nici dupa aia nu sa-au lasat -- ma refer la cei care sunt bolnavi rau de tot cu plamanii si au mari probleme de respiratie si tot continua in goana asta dupa un fum de tigara...

 

Vreau doar sa spun ca daca persoana sensibila, fumatoare, nu se poate autodepasi in asa fel incat sa devina un pic mai detasata de problemele vietii, cu siguranta nu se poate detasa nici de fumat.

 

Persoana sensibila in cazul asta inseamna mai degraba vulnerabila: prea slaba ca sa mai poata scapa din ghearele tutunului. ]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×