Sari la conținut
Forum Roportal
Aikaterine

Cum ne putem lasa de fumat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum sa convingi pe cineva sa se lase de fumat? Trebuie sa ai o marja sentimentala suficient de mare in ochii acelei persoane inainte de a te imbarca intr-o astfel de calatorie :)

 

Criterii egoiste: un fumator miroase, deloc placut. Fumul iti intra in ochi si iti irita mucoasa, lacrimezi. Hainele se imbiba cu fum si cand ti-e mai foame sau somn parca te inteapa pe creier.

 

Criterii altruiste: capacitatea plamanilor se reduce ireversibil cu fiecare tigara fumata cu urmari vizibile in primul rand in sporturi. Nicotina nu e neaparat un lucru rau - cu siguranta nu cel mai rau - ci chimicalele rezultate din ardere sunt incompatibile cu functiile noastre biologice. Daca natura ne oferea posibilitatea/necesitatea de a fuma era o chestie... dar asa pur si simplu ne jucam cu sanatatea noastra.

Gudronul rezultat din fumat e un fel de smoala, ce se depune peste tot (ma refer la organism) si cu celelalte substante declanseaza cancerul.

 

In primul rand anturajul trebuie analizat - colegii de tigara trebuie evitati cand se duc sa fumeze. In al doilea rand trebuie evitate momentele de plictiseala - tot timpul sa aiba o ocupatie. Legat de asta, -socializarile' la o cafea si un pahar de vorba trebuie evitate intr-o prima faza pentru ca declanseaza automatismul.

 

Si, pentru toate astea trebuie sa existe o motivatie. De aceea am mentionat marja aceea - pentru a putea aplica un mic santaj sentimental. Ii va fi mai usor sa renunte la ceva pentru o persoana apropiata. Desigur, conditiile trebuie puse din start si orice abateri pedepsite, hihi ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Cristina,

 

Exista ceva infailibil, dar trebuie insotit de ceva vointa !

Singura problema este daca vrei cu adevarat sau nu.

 

In cazul in care doresti cu adevarat acest lucru, nu iti ramane decat sa pui mana pe telefon si sa suni la mama omida si vei afla ca se poate si ca eu sunt unul din cei care au reusit sa renunte la fumat dupa 15 ani de "intoxicare".

 

Cu sinceritate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar vointa e cea care te ajuta si cred ca oricine se poate lasa daca intr-adevar vrea . sunt fumatoare si inca nu am reusit sa-mi gasec resursele care sa ma ajute a ma mobiliza si a lasa acest viciu , dar sper ca intr-o zi voi reusi ! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa mancati biscuiti de caine. Si sa stiti ca nu glumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biscuiti de caine? ;) pe asta n-am mai auzit-o!!

Sigur nu-i o gluma? ;)

 

 

 

 

Am fost fumatoare.

 

Exemplu ca se poate daca vrei intr-adevar. :)

Editat de CristinaParus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici o gluma. Testat si aprobat.

Nu de mine pentru ca eu nu le am cu "pipaitul" ;)

Nici n-am incercat, nici nu ma atrage.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SALuT.Eu cred ca is unu dintre cei mai tineri fumatori de pe site si incerc sa ma las de acest viciu oribil.Este vroba despre rezistenta fizica (obosesc repede).TOTUL e sa ai VOINTA.eu asa m-am lasat de mai multe ori insa din prostie am reluat obiceiul. AM auzit despre o metoda care nu da gres si care te face sa fugi de tigara . PUI o TIGara IN LAPTE si apoi o LASI la Uscat . DUpa ce se usuca trebuie sa incerci sa fumezi acea tigara.DACA reusesti ai SCApat.(am sa incerc).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca daca ai vointa poti. nu ai nevoie de nimic mai mult. nii u pasture, pastila sau alte caestii de genul nu te ajuta mai mult decat tu insuti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×