Sari la conținut
Forum Roportal
Aikaterine

Cum ne putem lasa de fumat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

De mult timp ma macina aceasta intrebare: cum ne putem lasa de fumat?

Am vazut ca mai exista un topic legat de vicii, dar nu e axat doar pe fumat.

 

As dorii sa aflu care din voi a reusit sa se lase de fumat si daca a reusit, cum anume? Care ar fi metodele cele mai eficiente? In afara de vointa,poate ne mai ajuta si altceva.

Orice raspuns e binevenit asa ca va astept...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cristina,Eu am fumat cam 14 ani.de 3 nu mai fumez.Trebuie sa VREI,in primul rand.Si sa le lasi de tot dintr-o data,fiecare zi in care spui:"numai una "este o amagire.

Iar atunci cand spui:Am fumat ptr ca...,este un moft!

Stiu ca daca mai bag o tigara in gura ,chiar si in joaca ,o sa ma apuc iar de fumat.Evit locurile cu fum.

Nici nu stii ce bine miroase aerul curat!

O sa fii mama,te gandesti la copil?Sau la un moft,la o mica placere(nevinovata ;) )

Trebuie sa-ti doresti lucrul asta ,la fel ca tot ceea ce e bun ptr tine pe lumea asta.

Nu trebuie decat putina vointa! ;)

SUCCES!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

;) Dragul meu SFC am uitat sa precizez,sau poate am uitat intentionat....nu intrebam pentru mine...eu nu fumez!!! altcineva TREBUIE sa se lase de fumat,si trebuie neaparat. Deaceea vreau sa stiu daca ai folosit pastile,picaturi,guma...sau orice altceva.Stiu ca vointa e de baza si ca restul te ajuta dar trebuie sa te ajuti tu singur pana la urma. Asa ca daca tu ai folosit ceva anume, ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai spune si mie. Dar din cate inteleg eu,tu ai avut vointa destula si cred ca cel mai mult familia te-a ajutat sa gasesti puterea sa te lasi.Felicitarile mele.As vrea sa se lase si el... ;) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand m-am lasat, m-am autoconvins ca nu-mi face bine si mai si dau banii degeaba. E drept ca mai scapam de stres, dar sa arunci zi de zi si bani pe fereastra nu era treaba logica. Nu cred ca este neaparat o metoda clasica , doar vointa. Si pe cat se poate sa nu mai ai contactul cu anturaj de fumatori foarte des..cred

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cand m-am lasat, m-am autoconvins ca nu-mi face bine si mai si dau banii degeaba. E drept ca mai scapam de stres, dar sa arunci zi de zi si bani pe fereastra nu era treaba logica. Nu cred ca este neaparat o metoda clasica , doar vointa. Si pe cat se poate sa nu mai ai contactul cu anturaj de fumatori foarte des..cred

[snapbacca]26466[/snapbacca]

 

Pai solutia cea mai simpla este sa nu te apuci deloc de fumat ;) ;) !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa te lasi de fumat tre sa ai o vointa de fier si o dorinta mareasca sa te lasi de fumat.

Daca te-ai apucat de fumat recent lasate cat mai repede ca in general in viata ai de pierdut din cauza fumatului.

Si cum stiti cu toti daca un lucru ce e interzis acel lucru este cel mai cautat.

:pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:thinca: .. am luat-o mai mult rational: daca la un moment dat vrei sa te lasi de fumat reduce nivelul de nicotina din corp

Asa am trecut de la tigari normale la lights apoi la superlights si apoi la cele mai slabe tigari, ONE. Metoda da rezultate, mai ales ca aceasta reducere a nivelului de nicotina se face treptat (la lasarea brusca pot aparea reactii adverse). E adevarat ca pentru lasarea definitiva a fumatului e nevoie de un pic de vointa. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ,daca te lasi brusc de fumat ,o perioada esti cam iritat.Eu am fost cam 1 luna mai nervos si trebuia sa-mi fac de lucru orice numai sa nu stau...

Credeti-ma ,am incercat sa ma las si treptat de fumat,dar n-a mers.Cel mai sigur e brusc,fiecare zi ,cu vorba ca ...doar asta e singura...e o minciuna ,si va prelungi la nesfarsit aceasta incercare.E greu ,si sa stiti ca eu,dupa 3 ani inca mai simt uneori dorinta de a trage macar un fum...dar stiu ca acesta ar fi inceputul...sfarsitului.Asa ca ..NU ;)

Acum imi dau seama cum miroseam si cat de deranjant eram ptr un nefumator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fumat niciodata dar pot sa va spun cum sa-a lasat tatal meu de fumat. Fuma de o viata, cel putin mica fiind mi-la imaginam doar cu tigara ingura, si chiar atunci cand il desenam la scoala, tot asa il desenam - cu o tigara pe buze. Cand a aflat ca va avea probleme cu inima din cauza asta, a venit acasa, a zis ca din ziua aceea nu va mai fuma si a inceput sa isi cumpere seminte. Cand se plictisea de seminte trecea la bomboane mentolate, apoi guma, ideea este ca trebuie sa-ti inlocuiesti ticul - dusul mainii la gura (ca la unii e si problema asta) - cu un altul: mancatul semintelor e bun.

De 10 ani nu mai fumeaza si cred ca la-a ajutat ideea ca trebuie sa traiasca pentru mine si sora mea.

 

Cred ca pana la urma sa te lasi depinde si de ieea sau ceva-ul care sa te motiveze, vointa, suportul din partea celorlalti(ca faci urat cand nu ai tigara si ai fost dependent de nicotina)...si...rabdare(din partea celui care se lasa si a celui care e alaturi de el). ;)

Editat de Crystal_C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×