Sari la conținut
Forum Roportal
Varalamare

achizitie masina pentru o fata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O prietena vrea sa-si ia o masina la mana a doua. Are la dispozitie 6000 de euro. A avut de ales intre Smart ForFour (a auzit ca nu e prea fiabila), Toyota Yaris (are bordul spre centru); Opel Corsa (ii place ca are cutie automata, in schimb nu ii place designul) si Polo. Astfel am ajuns sa deschid acest topic. Puteti recomanda si alte masini. Astept intrebari si sfaturi de orice fel.

 

PS: daca ar fi dupa mine, m-as concentra mai mult asupra sigurantei si a fiabilitatii decat a firmei. Dar sunt banii ei, deci ea decide.

PPS: o cunostinta aduce masini din Germania. E mai rentabil sa cumpere masina de aici sau din Germania ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PPS: o cunostinta aduce masini din Germania. E mai rentabil sa cumpere masina de aici sau din Germania ?

 

Daca este asa de isteata, de ce nu merge ea in Germania sa-si cumpere jucaria si sa nu piarda banii pe dealeri ca nu stie ce clocitoare va primi si sa nu ramana si fara bani!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O varianta ar fi sa se duca tatal ei cu tipul acela, sa iasa si mai ieftin. Numai sa stie sigur ca e mai rentabil sa o aduca din Germania.

 

Daca "problema" asta am rezolvat-o, acum ramane de vazut ce masina sa cumpere.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai bine merge in Germania si cumpara una de acolo; ei ingrijesc mai bine masinile acolo plus ca nu sunt "hurducate" pe drumurile noastre si exclude si dealerul si ar gasi si variante mai bune de marci decat cele enumerate.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca este asa de isteata, de ce nu merge ea in Germania sa-si cumpere jucaria si sa nu piarda banii pe dealeri ca nu stie ce clocitoare va primi si sa nu ramana si fara bani!!!

 

 

Cand iti cumperi masina noua, alegi modelul pe care-l vrei, iar cand cumperi deja folosita, doar ce se ofera spre vanzare, din acel sortiment alegi!!! dar sint multe locuri unde se vand masini si se poate si negocia la pret!!! Daca stie sa citeasca ziarul local, o sa gaseasca si alta varianta poate mai buna ocazie de cumparat decat din alte surse. Eu asa ceva n-as lasa pe mana nimanui!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am vazut 3 Polo din 2007, 2008 si 2009, am ramas foarte dezamagit de calitatea materialelor. Asa ca ne-am oprit la acest Mitshubishi Colt. Ce parere aveti ?

 

Am fost la Meridian Sud de pe Turnu Magurele, la Adras de pe Brasov si... la Transparent Auto (p'astia din urma nu ii recomand, deoarece s-au purtat foarte urat). Faza e ca nu aveam de unde alege. De aceea va rog sa imi recomandati parcuri auto si, eventual, modele de masini.

Editat de Puferiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Opel corsa ar fi alegerea cea mai buna, cred ca ar gasi si un astra la banii astia.

Majoritatea masinilor care-s aduse din Germania, sunt aduse pentru profit, asta inseamna ca au km dati inapoi 98% din ele, plus alte probleme, nu mai merge la adras, tiriac auto, targ sau asa mai departe, masinile alea nu-s luate ca sa fie bune pentru cineva, sunt luate ca sa castige la ele.

Daca se duce sa ia masini din Germania, sa mearga in vest, orasele de pe langa granita cu Olanda(Dusseldorf de exemplu) au autohausuri bune, nu-s turci sau rusi samsari, cum se intampla in est, unde masina care are in bord 80k a fost de fapt taxi si are 300k+.

 

mai bine merge in Germania si cumpara una de acolo; ei ingrijesc mai bine masinile acolo plus ca nu sunt "hurducate" pe drumurile noastre si exclude si dealerul si ar gasi si variante mai bune de marci decat cele enumerate.

Da dar diferenta e ca ei merg pe autobahn cu 240-250 km constant...daca un motor functioneaza asa 2 ani, e mai uzat decat un motor vechi de 5 ani de la noi.

Prefer sa schimb articulatii, capete de bara, amortizoare, care se strica pe drumurile noastre, decat sa fie probleme cu turbina, motor, asa mai departe.

 

P.S. Vezi ca daca ajungi vreodata in service autorizat Mitsubishi, cel putin in Bucuresti, o sa injuri si sfinti si stranepoti si rude decedate.

Sunt cei mai mari nesimtiti si ghiolbani, plus ca nu prea se pricep multi de la noi, cand vine vorba de probleme la un Mitsubishi.

 

PPS: o cunostinta aduce masini din Germania. E mai rentabil sa cumpere masina de aici sau din Germania ?

E mai rentabil sa o cumperi din Germania, aia care le aduc de acolo, crezi ca nu includ in pret drumul+ceva pentru osteneala?

Pun la pret cel putin 400 de euro, peste banii de drum si aia care le aduc pe platforma.

Editat de Pharrell24
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si-a luat Colt-ul.

 

Un fel de "de unde am plecat si unde am ajuns". Multumesc pentru recomandari.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×