Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Incep prin a scrie putin despre situatia prin care trec...am fost casatorit cu o fata, ne-am despartit dupa o relatie de peste 10 ani( casatoriti am fost doar 1 an si putin)...relatie la distanta, vazut doar in week-end si tot asa.

Dupa ceva timp am cunoscut o alta fata, am iesit, mi-a placut, am fost cam 5 luni de zile cu ea, in toata aceasta perioada am aflat de la ea ce relatii a mai avut, fara sa o intreb, sincer cred ca mi-a facut bine ca mi-a spus. Dupa aprox. 4 luni am primit un telefon cu numar ascuns prin care interlocutorul a incercat sa ma convinga ca nu merita relatia mea...au urmat injuraturi din partea mea si toate cele finalizandu-se prin inchiderea telefonului. In aceeasi zi a sunat iar telefonul si am raspuns...interlocutorul era acelasi dar de data aceasta nu mi-a spus decat un nume si locul unde lucra persoana, dupa care a inchis. Am mers acasa hotarat sa-i spun partenerei mele cele intamplate...ajuns acasa am intrebat daca a avut o relatie cu un cel al carui nume il aflasem si spre surprinderea mea a venit imediat raspunsul, DA am fost cu el dar nu stie nimeni acest lucru (deja dupa acest raspuns mi-am schimbat opinia legat de ai spune despre telefon), incercand sa aflu mai multe a urmat o explicatie cel putin penibila d.p.m.d.v., a fost ceva din trecutul meu si nu vreau sa discut, a urmat o cearta destul de urata si o impacare...Dupa aprox. 10 zile a revenit interlocutorul "binevoitor" cu un alt nume si cu mentiunea ca nu stie daca a avut ceva cu aceasta persoana dar ca vorbeste cu el (a mai adaugat si faptul ca persoana o placea si ca-i face tot timpul complimente)...din acel moment am inceput sa fierb, sa ma framant, sa-mi pun intrebari, n-am rezistat si m-am uitat in telefonul ei si cu o zi in urma vorbise cu persoana a carui nume il primisem, m-am uitat pe retelele de socializare la care stiam ca are cont a mea partenera si l-am gasit in lista de prieteni...a urmat intrebarea mea "cine e X? ca am vazut ca e in lista ta de prieteni si ca va dati like!!??" raspunsul a venit dupa ce s-a schimbat la fata si a devenit nervoasa " e un prieten de pe acel site...ce nu am voie sa am prieteni??? atunci i-am spus si de faptul ca au vorbit la telefon cu o zi in urma...alte crize si mai mari, tremuratul mainilor, raspunsuri de genul ca o ajuta unde lucreaza, ca a lucrat in acelasi domeniu ca si ea sau ceva de genul.

Apoi dupa toate astea a inceput sa-si stranga bagajele, desi era tarziu, si mi-a spus ca vrea sa plece ca ea nu suporta sa stea langa un astfel de om care e prea suspicios, ca nu a mai trait in viata ei asa ceva, ca sunt prea gelos, ca sunt bolnav...eu am incercat sa aplanez conflictul si am incercat sa o conving sa ramana pana a doua zi si ca o putem lamuri...m-am gandit ca eram amandoi nervosi, mai ales ea, a refuzat si a plecat spunandu-mi ca nu vrea sa ma mai vada si sa mai auda de mine...eu am mai insistat sa ramana, dar situatia nu s-a schimbat...a doua zi i-am trimis un mesaj prin care o rugam sa ne intalnim 10 min. sa-i spun ceva important si ca dupa ce o sa-i spun ce am de spus, indiferent de decizia pe care urma sa o ia legat de relatia pe care o aveam ii va fi respectata. Raspunsul ei a venit tot prin sms "nu mai scrie, nu citesc, doar sterg...". Nu am mai insistat si dupa doua zile ne-am intersectat cu masinile, am urmat-o si cand a oprit i-am dat ceva ce uitase la mine si am rugat-o ca atunci cand are timp sa vorbim...raspunsul ei a fost afirmativ, eu m-am suit in masina si mi-am vazut de drum.

Intrebarile mele legate de cele relatate si traite de subsemnatul sunt urmatoarele:

Daca comportamentul meu a fost unul corect fata de ea? Daca am facut rau ca nu i-am spus de telefon? Daca voi considerati ca imi ascunde ceva? Sa o mai caut?

Mentionez ca de cand ea mi-a confirmat ce mi-a spus interlocutorul in mintea mea s-au format fel de fel de idei si ca comportamentul meu nu a fost unul ok...(suparat mai tot timpul, destul de iritat, suspiciuni, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..........................

 

E o tipa dezechilibrata si fitzele ei le poate folosi doar pentru ea . Vrea sa plece , sa se duca . Nu te mai agita aiurea . Stai calm si distreaza-te .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca comportamentul meu a fost unul corect fata de ea? Daca am facut rau ca nu i-am spus de telefon? Daca voi considerati ca imi ascunde ceva? Sa o mai caut?

Am trecut si eu prin situatia ta. Unele femei sunt curve in mod natural, au mai multi. Tu erai cel mai safe, cat a stat cu tine. Cand n-ai mai fost safe, s-a dus la urmatorul. Da-o dracu. Daca vrei sa i-o mai tragi, mai minte-o, dar cam atat. Altfel, daca chiar o vrei ca-ti place tie de ea si tii neaparat sa fii cu ea, trebuie sa suporti ca mai are p-altii, daca suporti destul, devine suficient de sigura incat ramane cu tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In relatiile acestea de dragoste, sub toate formele ei, si aici ma refer la gradul de implicare, am inceput sa observ un tipar al despartirilor. Plecarea brusca, victimizarea si refuzul dialogului par sa fie foarte eficiente in despartiri. Nimeni nu spune clar si cinstit ca a tras linie si nu se mai poate. Simplu.

Este mai la indemana sa se lase treburile in coada de peste, astfel celalalt face analiza de text literar.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o tipa dezechilibrata si fitzele ei le poate folosi doar pentru ea . Vrea sa plece , sa se duca . Nu te mai agita aiurea . Stai calm si distreaza-te .

 

Ok...dar eu am pus si semntimente in aceasta relatie...

 

Ok...dar eu am pus si semntimente in aceasta relatie...

*sentimente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este mai la indemana sa se lase treburile in coada de peste, astfel celalalt face analiza de text literar.

Da, e foarte la indemana sa se lase portite, iar plecatul asta si victimizarea s.a.m.d. e o forma de constrangere a celulilalt(de obicei barbat) sa accepte rahaturi in caz de impacare. Never ever do that.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok...dar eu am pus si semntimente in aceasta relatie...

 

 

*sentimente

 

Ai sentimente e foarte bine . Le-ai aratat ,e ok . NU SE PRICEP, nu mai e problema ta . Nu ai ce sa mai gindesti despre ea , daca nu vrei sa o duci in circa si sa devii tatal ranitelor . Tu vrei partenera sau una, pe care sa o cresti in fitzele ei ?

Editat de Prostanacul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In relatiile acestea de dragoste, sub toate formele ei, si aici ma refer la gradul de implicare, am inceput sa observ un tipar al despartirilor. Plecarea brusca, victimizarea si refuzul dialogului par sa fie foarte eficiente in despartiri. Nimeni nu spune clar si cinstit ca a tras linie si nu se mai poate. Simplu.

Este mai la indemana sa se lase treburile in coada de peste, astfel celalalt face analiza de text literar.

daca este mai la indemana sa lase treburile in coada de peste...trebuie sa te gandesti ca asa te autoinvinuiesti

 

Ai sentimente e foarte bine . Le-ai aratat ,e ok . NU SE PRICEP, nu mai e problema ta . Nu ai ce sa mai gindesti despre ea , daca nu vrei sa o duci in circa si sa devii tatal ranitelor . Tu vrei partenera sau una, pe care sa o cresti in fitzele ei ?

[/quote

 

e clar ca eu vreau o relatie si mai clar e ca eu am aratat lucrul asta destul de clar...si cred ca devine din ce in ce mai evident ca nu mai e problema mea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In relatiile acestea de dragoste, sub toate formele ei, ...

 

Gresesti.Nu poti punctul pe "i", asa dintr-o data.Nu esti masina de scris, sau stilou...Incerci sa analizezi, te dai cu capul de pereti, iti smulgi parul, injuri vecinii...laugh.gif

@Mihaita:..

Cred ca ai procedat oarecum bine.Ma refer la faptul ca ai initiat o discutie fie ea si mai aprinsa.Cum si ce i-ai spus...asta tu stii.

N-o trata ca pe-o curva, si fa abstractie de colegii de forum, care-ti sugereaza asta. Concluziile finale le tragi dupa ce va calmati, discutati "la rece" si eventual faceti si sex. Serios.

Abia dupa aceea decizi daca ramai doar cu ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×