Sari la conținut
Forum Roportal
laursan3

Homeopatia are doar un efect placebo

Evaluează acest topic

  

10 membri au votat

  1. 1. Homeopatia poate fi folosita ca tratament?

    • Da
      3
    • Nu
      2
    • Nu stiu
      0
    • Da, doar ca tratament placebo
      5


Postări Recomandate

Zilele trecute am gasit pe internet un site pe care sunt postate niste inregistrari audio despre astrologie, reiki, bioenergie, minuni si tot ceea ce nu poate fi dovedit stiintific: sceptici.ro .

Am gasit si o dezbatere despre homeopatie:

http://podcast.sceptici.ro/2011/02/09/sceptici-in-romania_episodul-10/

 

Astept si alte pareri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit si o dezbatere despre homeopatie:

 

Eu n-as pierde timp sa citesc acele site-uri, in ziua de azi totul a devenit un business profitabil ca sint mii si mii de naivi si creduli care dau ultimul ban pe aceste remedii inaintea mortii fiintei dragi, nu cu ceva timp inainte cand mai avea si ea placere sa simta un pic de speranta in viata!!! Pe vremuri cand nu erau doctori se foloseau exclisiv de aceste remedii, dar corpul uman nu era expus la chimicale si ajutau plantele la vindecare, azi insa nu te omoara dar nici nu te fac mai puternic :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-as pierde timp sa citesc acele site-uri, in ziua de azi totul a devenit un business profitabil ca sint mii si mii de naivi si creduli care dau ultimul ban pe aceste remedii inaintea mortii fiintei dragi, nu cu ceva timp inainte cand mai avea si ea placere sa simta un pic de speranta in viata!!! Pe vremuri cand nu erau doctori se foloseau exclisiv de aceste remedii, dar corpul uman nu era expus la chimicale si ajutau plantele la vindecare, azi insa nu te omoara dar nici nu te fac mai puternic :crazy:

Rata mortalitatii in trecut era mai mare! Medicamentele au ajutat la vindecarea bolilor. Trecusem prin experienta unei boli infectioase si ma indoiesc ca as fi supravietuit daca ma nasteam inainte sa apara antibioticele! Antibioticele naturale sunt cam limitate...

 

Eu cred ca e bine sa acorzi putin timp unui site cum e cel din link deoarece ei (cei care inregistreaza emisiuni pe acel site) incearca sa caute dovezi stiintifice pentru confirma sau infirma ceea ce pretind reclamele diferitelor produse si pseudostiinte! Am avut o surpriza placuta cand am descoperit acel site! Nu se discuta doar despre prostiile spuse de homeopati ci si despre multe alte lucruri la care multi dintre noi punem botul!

 

As mai recomanda aici si emisiunea lui Cristan Roman, Partizanii Ratiunii, (o gasiti pe youtube si vimeo) unde sunt expuse public si demontate multe minciuni din domeniul pseudostiintei promovate in mass-media romaneasca.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Homeopatia ajuta la doua soiuri de bolnavi: Cei care sufera de o boala imaginara si la cei care se autosugiestioneaza ca tratamentul Homeopatic le-a ajutat. In amandoua cazuri,daca totusi "boala" inchipuita nu dispare ,apar explicatii ca sa adevereasca situatia,bineinteles ca aceste explicatii nu au nimic cu realitatea.

 

Oameni buni,minuni au fost facute numai inainte cu mii de ani. Ceai din coada ursului nu poate aduce sanatate mai mult decat un pahar cu apa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu credeam in efectele remediilor homeopatice, chiar zambeam cand auzeam de ele, pana intr-o zi cand, fiind racit (cu cativa ani in urma) am luat, la recomandarea unui amic, oscilococcinum si a doua zi am fost perfect sanatos. In cazul meu, efectul placebo, daca a existat, a functionat invers, adica a micsorat efectul remediului! De atunci am mai incercat si altele si toate au avut efect. Decat sa iau medicamente chimice, care pe o parte fac bine si pe de alta rau, prefer homeopatia!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu incerc sa ma vindec natural de raceli si guturaiuri cu usturoi frecat pe paine prajita si pe urma unt, sau miere lamiie si ceaiuri si lichide cat oceanul, frunzarii verzi crude si zeama de prune uscate peste crutoane ca nu prea tine decat pe moment iar boala revine. Am suferit in urma acestei conditii la sfatul cuiva care-mi indica portocale si usturoi pana era sa dau de boala de plamani. Nu-s rele ceaiurile, dar nici nu stii la care esti alergic pana nu dai de una neutra care-i #1 al tuturor si eu era sa crap de la ceai de tei si toata lumea avea o vorba care nu era rostit inainte, curios!!! ma gandeam ca n-am nici o atractie spre ceaiuri dar nu stiam de ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau poate ca sistemul tau imunitar si-a facut pur si simplu treaba :)

 

Da, si-a facut treaba, dar si-a facut-o mult mai bine datorita remediului homeopat! Aici, unde sunt eu, majoritatea oamenilor au renuntat la medicina alopata in favoarea homeopatiei, evident, in cazul tratarii afectiunilor usoare, deoarece homeopatia are si ea limitarile sale, nu orice afectiune se poate trata cu succes cu ajutorul remediilor homeopate.

 

era sa crap de la ceai de tei

 

De la orice poti crapa, daca e administrat in mod incorect! Ceaiurile ca sa fie eficiente, trebuie consumate dupa o prescriptie a unui fitoterapeut bun, iar astia se gasesc cam rar. Stii vorba aia, multi sositi putin alesi, ca in orice meserie, dealtfel...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau poate ca sistemul tau imunitar si-a facut pur si simplu treaba :)

 

Exact. Este la fel cu povestea ca gripa se trateaza cu medicamente si ia o saptamana pana boala trece sau daca nu iei nimica ,boala tine 7 zile pana te faci sanatos.

 

In special la bolile virale ,virusii pot muri numai de ras cand se bea contra lor ceai de emo .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Homeopatia ajuta la doua soiuri de bolnavi: Cei care sufera de o boala imaginara si la cei care se autosugiestioneaza ca tratamentul Homeopatic le-a ajutat. In amandoua cazuri,daca totusi "boala" inchipuita nu dispare ,apar explicatii ca sa adevereasca situatia,bineinteles ca aceste explicatii nu au nimic cu realitatea.

 

Oameni buni,minuni au fost facute numai inainte cu mii de ani. Ceai din coada ursului nu poate aduce sanatate mai mult decat un pahar cu apa.

 

Adica ala care a descoperit homeopatia , a fost tampit? ati citit ca i-a trebuit o viata intreaga sa studieze si sa trateze, pune mana si citeste .

Medicina alopata a devenit sacalul pietii de vandut placebo, da multe produse farmaceutice sunt placebo, ba isi schimba denumirea , cu cat costa mai mult tembelul care nu citeste spune , e mai bun, ia ca-l cumpar pe ala, i-am imbogatit pe cei care vand medicamente prin idiotenia noastra.

Hipocrate ctitot al homeopatiei , urmat de Paracelsus apoi Hahnemann homeopatia moderna, acestia au tratat milioane de bolnavi cu succes. Medicina moderna se indeparteaza de esenta medicinei in sine, tratand bolile separat netinand cont sa organismul este un intreg.

Hahnemann este inca unul care a testat produsele pe el insus . În medicina alopată se recomandă ca, la apariţia unui simptom, să se administreze un medicament care să atenueze, să înăbuşe, să suprime acel simptom. Această relaţie simptom - medicament era (şi este încă) bine întipărită în mintea medicilor şi pacienţilor, netratand cauza.

1799 3747 din bolnavi de scarlatina tratati homeopatic , doar 91 au decedat .

1812 - razboiul cu Rusia 180 cazuri febra trifoida doar unul a decedat (iar febra trifoida este boala nu joaca ).

Unul din elevii săi din Leipzig a tratat 150 de cazuri, având doar 6 decese în timp ce, din 1.500 de pacienţi trataţi alopat, au murit 821.

 

Homeopatia ajuta la doua soiuri de bolnavi: Cei care sufera de o boala imaginara si la cei care se autosugiestioneaza ca tratamentul Homeopatic le-a ajutat. In amandoua cazuri,daca totusi "boala" inchipuita nu dispare ,apar explicatii ca sa adevereasca situatia,bineinteles ca aceste explicatii nu au nimic cu realitatea.

 

Oameni buni,minuni au fost facute numai inainte cu mii de ani. Ceai din coada ursului nu poate aduce sanatate mai mult decat un pahar cu apa.

 

nu zau?

Editat de Dellllia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×