Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Ce bunătăți mănâncă musulmanii de Ramadan?

Postări Recomandate

N-am fost nici macar aproape la 1000 de mile terestre de asemenea party.   

 

Iftar-ul nu e party este "breaking the fast" la sfarsitul zilei, atat tot. 

 

Ba fratilor atata ce va mai dati aere si tu si Adnana asta. Da in pusca mea, voi puiul nu-l mancati cu mana, hamburgherii, pizza, hot dogs, peste plin de oase, coastele de porc pline sosul ala scarbos, aripi de pui (chicken wings) picioare de crab ? Toate astea cu mana se mananca.

Sau mancati absolut tot cu tacamuri ? Tare ma indoiesc.

Jumate din planeta mananca cu mana si n-a crapat nimeni.

Nu te supara Olga, dar pe mine ma infurie simandicosii care stramba din nas la orice. 

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cu mancatul cu mana am problema mai nou, in lumea noua, in copilarie n-as fi indraznit sa fac asta ca bunica nici nu stiu cu ce ma pedepsea!!!

 

Eu, noi, familia mea nu mancam tort si pe deasupra restul de mancaruri!!!  asa ceva doar la porc dadeam ... mancare mai rece mananc cu mana dar 

 

nu tocana cu orez sau paste si salate tocate cu sos toate peste tort ... asta refuz, dafapt lesin la vederea gramezii.

 

Eu nu mancam din tot ce mi-a pus aia pe farfurie.    La fel nu mananc mancare fierbinte cu mana.

 

Una din marile surprize mi-a fost cand am iesit din ROmania cu 40 de ani in urma si am vazut ca se manaca cu mana.

 

In Elvetia, Italia, Franta si pizza trebuia sa-l mananci cu tacamuri ca le faceai scarba celorlalti din sala in acele zile plus ca se servea cu salata cu sos!!!

 

Americanii mereu erau in trouble ca nu stiu sa manance cu tacamuri in Europa ... nici azi inca n-au ajuns mai departe.  Merg la ore ininte de nunta sa invete cate ceva

 

din etica de zile mari ca vor petrecere ca in palate regale.   La petreceri mari aproape totul este la nivel defacut un sandwici din ingrediente.  

 

La fel noi nu mancam din alea cu sosuri, coaste sau pui ... absolut nimic.  Doar peste insa eu precum nu ma omor dupa este o raritate sin in localuri este mereu file.

 

 

Am mers la un diner cu unguri si au dat jumate pui din cuptor langa nu stiu ce ... eu am jupuit, dezosat, scos toate alea dintre carne ...

 

grasimi, vene si artere, cartilaje si a ramas o gramajioara mica comestibila pe care l-am mancat pe urma cu ce s-a mai oferit.

 

Am primit la critici ca nu stiu ca mananc cu furculita si cutitul civilizat la masa intre oameni, in public etc., gargara traditionala pana sa inghit

 

ce aveam in gura si le-am raspuns pe urma la provocare.   Era si una din Danemarca maritata cu ungur care se mira cate alea ei mananca

 

si eu le arunc din pui ... nici pisicii nostri nu mananca asa ceva.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la TV la un show unde familii din Azerbaijan gateau pentru festivitatea asta, unii din orase dar si din satele de pe munti sint filmate felul cum si ce gatesc in general dar si de ocazii speciale.   M-a surprins ca ei folosesc seul din oaie precum altii folosesc grasimea din porc, chiar mult mai multa grasime prelucreaza in felurile lor de toate zilele decat secuii de exemplu.   Ceaiul este de nelipsit si alte traditii de departe desi nu sint chiar la mare distanta de Romania.   

Pentru ca nu mi-a placut nimic sa imit macar o specialitate, am gatit linte, marfa din India din cea mai marunta pe piata si de culoare portocalie spre rosu bobitele extrem de gustoase dar scumpe.   Rezist sa dau bani pe o cana de 250 de grame odata la ... nici nu stiu cand am mai gatit, dar in felul meu va fi gatit, nu cum mananca ei cu toate alea semintarie si prafuri in oala, insuportabile pentru mine.   Unii pot manca orice, eu nu, am observat de multe ori, mai ales gatit de persoane din India sau alte tari vecine.   Am fost invitati la masa lor festiva de Ramadan/Bairam dar nu ne-am dus, pe motiv de COVID si aglomeratie plus niste boli, eu nu pot sa maninc la orele lor tarzii ca nu exact cand a fost evenimentul ne-a chemat ci cu cateva zile mai incolo ca eu nu sint inclusa in traditie  :no: eu insa nu merg la firimituri adunate de sub mese, la ramasitele nimanui nu particip sa le prelucrez pagubele.   

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eid-al-Adha 2021: What food do people eat to celebrate? (yahoo.com)

"Muslims traditionally mark Eid al-Adha, or Feast of Sacrifice, by offering special prayers and slaughtering livestock, usually a goat, sheep, a cow or a camel, to commemorate Prophet Ibrahim’s test of faith. The meat of the sacrificed animals is shared among family and friends and poor people who cannot afford to sacrifice animals."

Sint specialitati din Maroc pe lista asta dar nu si Cous-Cous desi cel Marocan este foarte renumit.   Mie nu-mi place nimic de pe lista din cauza de condimente multe si felurite, foarte puternic aromate Anis, Cardamom, Scortisoara si Ardei din cei mai iuti ca sa amintesc cativa din lista lunga ... :no: 

Visual search query image     image.jpeg.cf90ba8534b1b7e9fa736ce97291efe3.jpeg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ador acest program de gatit ca in Epoca de Piatra.   Nu vorbesc aproape deloc, ritualuri zilnice de facut ceai din te miri ce, si de taiat lemne dar ma inspaimanta focurile pe care gatesc. Indulcesc gura cu dulceata si-l limpezesc cu ceai, traditie de prin Asia ca am vazut la multe natiuni, tot pe acest canal de TV.   Turcii folosesc zahar.   In acele cateva cuvinte pe care-l spun, e in limba rusa, cu mama sau soacra cand apare vorbesc in alta limba.   Galeti si cutii de metal transformate in "aragaz" si totul se intampla in curte, in aer liber, vara-iarna, apa se cara de la izvor, merita de pierdut timp cu "tanti" as-i zic eu.   Viata aproape de nomad in Azerbaijan pe varf de munte, dar nu duc lipsa de nimic.   Le place natura si se descurca la adunat vreascuri, hranesc vitelul cu gulie, tot ce-i pe masa intra intr-o cratita, este pentru o mancare, n-are retetar nici pentru tort ca a facut si pe focul ei dar si in groapa a copt blatul.          Nepotul parca face filmarile, din Baku vine la ei la tara sa ne arete ca unii sint supravietuitori, orice s-ar intampla.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai fabricat si un pic de Pilaf ca nu mai stiu unde sa pun atatea parti din supa.  Voiam sa duc la cineva mancare dar tocmai a prins un boyfriend

si erau pe drum la shopping ca azi pe la orele 6:00 PM se inchideau magazinele.   Aveau tot feluri de programe, am zis sa ma uite. 

A iesit foarte buna ca l-am gustat, dar nu pot sa mananc mult pe caldura asta din nimic.  Mi-e greu sa beau si apa de multe ori.   

Doar traditionalul Pilaf cu minime ingrediente am facut cu orez Egyptean si s-a fiert in cateva minute.

Pentru ca este tot o mancare orientala, ma gandeam la Cous-Cous ca nu l-am mai gatit de secole.    Numai cand sintem multi la masa il voi prepara ca

este munca multa si acolo.   Cand vom fi cu toti impreuna, se va servi din oala asta, dar nu planific o zi fixa inca.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×