Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Ce bunătăți mănâncă musulmanii de Ramadan?

Postări Recomandate

Am fost la un Iftar in timpul Ramadanului si nu am fost impresionata de bucataria lor. In primul rand ca mananca direct cu mana, orez si miel, ceva extrem de scarbos si sunt plini de orez pe la gura si pe maini.

Singurele lucruri pe care le-am mancat au fost  Falafel, o salata cu de toate si am gustat pentru prima data si lapte de camila. Laptele de camila este sarat si trebuie baut foarte rece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Postul pastelui ce scop are? 

 

Vorbim generic? Intrebarea mea se referea la RAMADAN. Subiectul topicului fiind Ce BUNATATI mananca musulmanii de Ramadan...

Si ca tot ai intrebat, sunt subiecte diferite. Noi ortodoxsii, "tinem" post sa ne putem sparge in festivisme in perioada Pastelui. Ca, mna, eu am oua mai frumos incondeiate, si mielul meu e mai carlan... Postul in RAMADAN, (care este "post" in timpul zilei) cred ca are alta conotatie. Cumva sa isi aduca aminte oricine, cum este sa fi sarac, sa nu ai ce sa mananci. Coranul, nu cred ca interzice sa mananci in timpul zilelor sfinte de RAMADAN, daca esti copil, bolnav, gravida sau batran. Cred in schimb ca iti recomanda sa nu cumva sa faci pe cineva sa pofteasca privind la tine... Deci intrebarea mea ramane deschisa: Care este scopul RAMADANULUI si ce se sarbatoreste? Nu sunt fan religie, dar vreau sa inteleg. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca nu am inteles. Mea culpa! Sunt sensibil la astfel de subiecte. Am mancat paine, mult timp printre musulmani...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la un Iftar in timpul Ramadanului si nu am fost impresionata de bucataria lor. 

 

Nu exista bucatarie musulmana ci doar arabeasca specifica pe tari. Specialitatile arabesti sunt gatite de arabii musulmani si cei crestini deopotriva. Tu probabil ai fost la niste iordanieni sau palestinieni la Iftar, tari a caror bucatarie e patetica si inca termenul asta e foarte generos. Doar aia si beduinii mananca mensaf (mielul ala cu orez) cu mana direct din tava.

Asa ca tu vorbeste despre aia pe care i-ai vizitat, nu generaliza.

Deci intrebarea mea ramane deschisa: Care este scopul RAMADANULUI si ce se sarbatoreste? Nu sunt fan religie, dar vreau sa inteleg. 

 

In Islam se urmareste calendarul lunar nu cel solar, si luna Ramadan e luna a-9-a din acest calendar, luna in care se crede ca a inceput revelarea Quranului. Deci postul Ramadanului este comemorarea acestui eveniment in primul rand, urmat de alte chestii precum introspectia, practicarea abstinentei, contemplarea si reconectarea spirituala, activitatile de caritate, curatarea spirituala, etc.

Ramadanul in sine nu e o sarbatoare ci o perioada de reflectie. Aia vine la sfarsit si se numeste Eid. 

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la un Iftar in Dubai unde era mancare din prin toate tarile arabe asa ca imi permit sa generalizez. 


Anul asta nu o sa-i mai onorez cu prezenta mea, clar.. :rap:


Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Am fost la un Iftar in Dubai unde era mancare din prin toate tarile arabe asa ca imi permit sa generalizez. 

 

 

Cand am spus ca generalizezi m-am referit la chestia cu mancatul cu mana. Ca nu-ti place tie bucataria araba e irelevant si tine de gustul fiecaruia. Asta nu e tema de dezbatere sau contrazicere si nu exista consens. Nici eu nu-s deloc impresionata de bucataria romaneasca, nemteasca, americana, canadiana, englezeasca par example. Nu ne putem caca in gustul omului nu ?

 

PS: Pai aia din emirate (localnicii) sunt beduini la origine in ciuda ifoselor pe care si le dau. Traditional mananca cu mana.

 

 

Anul asta nu o sa-i mai onorez cu prezenta mea, clar.. :rap:

 

 

Vezi sa nu-si taie venele din cauza asta.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am fost nici macar aproape la 1000 de mile terestre de asemenea party.   

 

La inceput cand am aterizat in America ne-au invitat la ziua de nastere al unui copil o familie din Africa de undeva.

 

Au inceput cu tortul ... credeam ca-l punem la o parte si-l mancam dupa ce se mai servea, insa femeia casei ne-a

 

inghesuit intr-un colt energic, ca ea ne prepara farfuriile si pe farfurii de hartie incepea cu bucata de tort si langa din toate

 

alea si iute totul, nu prea ne intelegeam la vorba, copiii mei voiau totul separat, nu 2 kg de ceva ce cadea in toate partile

 

si nu avea furculite ca se manca cu mana.   Am lasat totul si am plecat ca nu eram obisnuiti la asa un tratament.

 

Nu ne-a lasat sa ne servim.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×