Sari la conținut
Forum Roportal
MMC3

Controlul Parental la copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum va manifestati controlul parental in cazul copiilor vostri? Cat de eficient este controlul exercitat de copii asupra parintilor in ziua de astazi?

 

Ma gandeam, spre exemplu, la cat de ascultati sunt parinti in prezent, fata de acum 15 ani. Este doar o impresie sau institutia familiei a decazut, din motive ce tin exclusiv de societate?

 

 

Mi-au venit in gand aceste intrebari dupa ce am vazut filmuletul de mai jos, care ironizeaza intr-un fel nivelul acestui control parental din prezent. Cum vi se pare?

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ESte mai multa libertate in toate, si in bune si in rele, copiii nu discern si iaca asa nici parintii nu mai sunt ascultati, respectati pana la urma, caci de aici vine treaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ESte mai multa libertate in toate, si in bune si in rele, copiii nu discern si iaca asa nici parintii nu mai sunt ascultati, respectati pana la urma, caci de aici vine treaba.

 

Vecinul de peste drum mereu disciplina copiii cu metode americane de pedepse aplicate la copiii: esti pedepsit pana la ziua nuntii :crazy: ca n-ai voie la TV sau ai de stat doar in camera ta exceptie toaleta, si mesele cu familia dar n-ai voie sa vorbesti cu restul din noi si alte bazaconii sau iesi din casa si intri cand te chem si noaptea in ploaie in pijama

nu mai vreau sa continuu si azi le intreb - ca nici cu mine nu vorbeau vreo 10 ani - ce fac copiii si-mi spun ca al mic de 22 ani acum n-a trecut cu bine liceul, trebuie sa repete ultimul an, iar de rusine de la alti elevi a plecat la bunici la New Oreleans. Fiul mare e la facultate ca l-am luat la rost intr-o zi ca lucra doar la un supermarket impingea carucioarele si astepta ridicarea in functie si de salariu :cry: baiat sexy de 2 metri inaltime, a ajuns aproape sa fie inginer mecanic auto ca-i place masina!!!

Unde si cand au pierdut controlul parintii???

 

E usor sa spui ca esti prieten cu parintii dar nu abuza incredearea lor in tine!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vecinul de peste drum mereu disciplina copiii cu metode americane de pedepse aplicate la copiii: esti pedepsit pana la ziua nuntii :crazy: ca n-ai voie la TV sau ai de stat doar in camera ta exceptie toaleta, si mesele cu familia dar n-ai voie sa vorbesti cu restul din noi si alte bazaconii sau iesi din casa si intri cand te chem si noaptea in ploaie in pijama

 

Unde si cand au pierdut controlul parintii???

 

Cand au pierdut controlul parintii? Tocmai cand au aplicat pedepsele astea ridicole. In loc sa explice copilului si sa comunice mai mult cu el, dandu-i o pedeapsa constructiva si care sa il indrepte, ei au ales sa-l exileze sufleteste. Si faza cu statul noaptea in pijama in ploaie, sper ca nu am intels-o bine si ai vrut sa spui altceva. :crazy:

Editat de Melissa Rebeca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum ii mai bine. Si eu gresesc, dar si fii-mea de exemplu ma scoate din rabdari. Sunt foarte rebeli, au asa un tupeu si un fel de a fi ca totul li se cuvine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In loc sa explice copilului si sa comunice mai mult cu el, :crazy:

 

Imi aduc aminte cu groaza cand am vazut pe copiii mici sub masina noaptea trenurind de frig ca era in luna de iarna si nu voiau nici sa vorbeasca cu mine sa nu intre la mai multe belele cu parintii ... alcoolicii au uitat ca le-a aruncat afara copiii din casa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Respectul si increderea nu se castiga prin control!

E din start gresita premiza.

 

Imi aduc aminte cu groaza cand am vazut pe copiii mici sub masina noaptea trenurind de frig ca era in luna de iarna si nu voiau nici sa vorbeasca cu mine sa nu intre la mai multe belele cu parintii ... alcoolicii au uitat ca le-a aruncat afara copiii din casa.

Pai suna si tu la protectia copilului.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai suna si tu la protectia copilului.

 

 

Copiii m-au rugat sa nu fac asta ca ei isi iubesc parintii si nu vor sa fie separat de ei si date spre crestere la alte familii, trebuia sa tin cont si de asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii m-au rugat sa nu fac asta ca ei isi iubesc parintii si nu vor sa fie separat de ei si date spre crestere la alte familii, trebuia sa tin cont si de asta.

Nu e obligatoriu sa ii mute din start. Poate, daca vor fi impinsi de la spate, parintii vor face ceva incetul cu incetul..o schimbare. Supravegheati.

 

Cum ar fi totusi, sa se intample o nenorocire cu ei?

Nu i-ai avea pe contiinta?

Ei sunt doar niste copii, firesc ca nu vor sa fie indepartati de casa. De aceea adultul uneori, trebuie sa actioneze pentru binele lor.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e obligatoriu sa ii mute din start.

 

In Statele Unite legea e alta. Din acel moment scoate copiii de acolo si nu-si mai vad parintii niciodata daca nu sint destul de mari sa tina minte numele lor si al rudelor sa-i caute cand ajung maturi!!! Sint dusi in foster familii care-i apara sa nu dea de nimeni cunoscut pana devin adulti daca nu le vrea nimeni sa-i adopteze. Trebuia sa consider asta, s-a intimplat acum 20 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×