Sari la conținut
Forum Roportal
SeqenenreTao

Sunteti coruptibili ?

Postări Recomandate

Te contrazici aici - asta doar daca vrei sa ne arati ca ai onoare - te intereseaza sensul de "eu" ca entitate pura !

 

 

Ideea era ca nu ai cum sa iti vinzi demnitatea !

Nu inteleg unde sustii ca ma contrazic. Poti dezvolta?

 

Nu ai cum s-o vinzi?

Uite vezi tu, atunci cand nu iti subliniezi eu-l , nu esti nimeni pe lume nici macar pentru tine. Esti asa, dupa cum te bate vantul.Caci nu conteaza cum esti 'eu' pentru altii, ci pentru tine. Caci tu cu tine ramai si cand se trage cortina. Mai ales atunci.

Cui ne vindem?

Slabiciunilor.

 

Sau acum vrei sa spui ca si curajul contrazice lasitatea, or viceversa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg unde sustii ca ma contrazic. Poti dezvolta?

 

Nu ai cum s-o vinzi?

Uite vezi tu, atunci cand nu iti subliniezi eu-l , nu esti nimeni pe lume nici macar pentru tine. Esti asa, dupa cum te bate vantul.Caci nu conteaza cum esti 'eu' pentru altii, ci pentru tine. Caci tu cu tine ramai si cand se trage cortina. Mai ales atunci.

Cui ne vindem?

Slabiciunilor.

 

Sau acum vrei sa spui ca si curajul contrazice lasitatea, or viceversa?

Dialectica ta, fie involuntara, este monumental de buna. "Parasin" putin subiectul pot sublinia ca dialectica este extrem de bine dezvoltata oriunde exista un intelect peste 100.

 

Revenind,da, nu ai cum sa vinzi esenta intrucat vanzarea demintatii ar insemna acceptarea tranzitiei dintr-o stare de superioritate intr-una de .... " de ce anume "stupid me" ? ".Suntem in stare sa recunostem ca acceptam "uitarea" propriului eu de dragul mesajelor, telefoanelor primite, de dragul mesajelor,telefoanelor, trimise doar pentru a ramane parte a unui grup ? Dislocarea sociala nu inseamna literalmente assta, ea inseamna contactul cat mai rar, FIZIC, cu orice PERSONAJ ce ne este drag.

 

Ce vreau sa spun este : Lasitatea inseamna sa treci sub usoara vedere aceste aspecte !

 

Aduci aminte de lupta cu sine insututi ? Inteligent ! Insa , daca vrei sa fi victorios din actuala perspectiva, asta inseamna sa poti accepta infrangerea suprema. Nu ?

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Revenind,da, nu ai cum sa vinzi esenta intrucat vanzarea demintatii ar insemna acceptarea tranzitiei dintr-o stare de superioritate intr-una de .... " de ce anume "stupid me" ? ".

 

De ce anume ce? De ce anume asta al tau I give a fuck, as I just said.

 

Hmm. Uite vezi tu, tendinta omului de a trece prin propria oglinda imaginea celorlalti este de fapt monumentala. Demnitatea este mai presus decat nevoia de a te simti superior. Cine spune ca un om cat se poate de smerit (modest) sau daca vrei - 'banal' - nu poate avea demnitate?

 

Cat despre nevoia de afectivitate a omului, nu este neaparat totuna cu nevoia de integrare intr-o ierarhie sau comunitate. Este vorba de nevoia de afectiune,atat, pe care nu o consider o slabiciune, atata timp cat nu te lasi purtat de vant decat din momentul in care simti ca vantul este pe aceeasi cale de unda cu tine.

 

Nu mai seamana cu 'a te vinde', ci mai degraba cu 'a te darui'.

O mica mare diferenta de care vrei nu vrei, pari a face omisiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce anume ce? De ce anume asta al tau I give a fuck, as I just said.

 

Hmm. Uite vezi tu, tendinta omului de a trece prin propria oglinda imaginea celorlalti este de fapt monumentala. Demnitatea este mai presus decat nevoia de a te simti superior. Cine spune ca un om cat se poate de smerit (modest) sau daca vrei - 'banal' - nu poate avea demnitate?

 

Cat despre nevoia de afectivitate a omului, nu este neaparat totuna cu nevoia de integrare intr-o ierarhie sau comunitate. Este vorba de nevoia de afectiune,atat, pe care nu o consider o slabiciune, atata timp cat nu te lasi purtat de vant decat din momentul in care simti ca vantul este pe aceeasi cale de unda cu tine.

 

Nu mai seamana cu 'a te vinde', ci mai degraba cu 'a te darui'.

O mica mare diferenta de care vrei nu vrei, pari a face omisiune.

 

 

Inca odata imi dovedesti ca o discutie cu tine poate fi doar productiva !

 

Acum, daca tot mancam rahat : demnitatatea, in speta de fata, inseamna inteligenta si constientizare ! Subliniez asta pentru ca tu ai adus in discutie psihologia maselor ! Nu stiu cat de prost ma crezi tu dar eu am reusit prin mijloace proprii sa realizez ca cineva isi bate joc de noi, implicit de mine !

 

Nici nu stiu , sincer, in ce directie sa dezvolt subiectul, - am atatea argumente fizice si spirituale care pot arata ca omul este, azi, un alt tip de sclav incat ma tem ca 1: nu pot termina intr-o viata, 2- ca nu de-asta ne-am "certat" noi ! - dar mai citesc odata.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca odata imi dovedesti ca o discutie cu tine poate fi doar productiva !

 

Acum, daca tot mancam rahat : demnitatatea, in speta de fata, inseamna inteligenta si constientizare ! Subliniez asta pentru ca tu ai adus in discutie psihologia maselor ! Nu stiu cat de prost ma crezi tu dar eu am reusit prin mijloace proprii sa realizez ca cineva isi bate joc de noi, implicit de mine !

 

 

Deci.

In Irlanda m-a izbit o adevarata indoctrinare a omului spre a se teme si feri de ce zici tu. Masoneria rulz. Ca la americani de ceva vreme.

Pe mine ma doare in 14, unu la mana pt ca nu ma bag in politica nici sugrumat, si 2 la mana pentru ca nu am timp in viata asta sa stau sa analizez ce fac si cum fac altii caz mare de cine cred ei ca sunt si schimba si controleaza.

Dupa 70, 80 de ani tot acolo ajung si ei. Medicamante iau f rar si doar pe cele clasice si cat mai vechi. Pe doctori ii vizitez rar si de obicei direct la urgenta. In Romania stau ca sa-mi iau inca un cas si o branza proaspata de la tanti Tuţa, cu tot cu oua, pui de casa..de ograda, nu de ferma industriala. Nu ma dau cu sclipici si imi vad de treaba iar la probleme le caut solutii, deci nu am timp sa stau sa visez la francmasonerii si interese politice.

Bag tare in weekend la drum pentru a asigura o vie, o gradinita si niste pomi fructiferi..etc.

 

Deocamdata ma trezesc devreme ca aleg eu sa ma trezesc devreme. Ma cac cand ma trece, imi scuzi expresia. Mananc sanatos in masura in care misc un deget inspre a mai manca cat pot de sanatos fara a fi bogat si ma tin departe de meseriile in care fara a fi corupt nu ai nici o sansa. Imi asum lanturile pe care am libertatea sa mi le pun, si adevarurile pe care pot si vreau sa le accept. Sunt un idealist realist, aka imi urmez numai visurile realizabile.

 

Da, daca te identifici cu turma, vei avea aceeasi probleme ca si turma, daca intelegi unde bat. Si nu, nu eu ii numesc 'turma' cu aer de superioritate (de care nici nu simt nevoia si nici nu ma imbogateste) - ci ei se poarta in turma.

 

Ah, iar cand voi da ortu' popii, il voi da si cu asta basta. Dar viata atat cata e, a mea e, si timpul mi-o dedic vietii mele, nu a intrigilor tesute de ceilalti.

 

Mi-am amintit de cele 11 futures ale evreului Asimov. Fara nici un dar si poate, da, ma consider un rebel, cat se poate (ca 100% nu se poate) de in afara sistemului. Socotind dupa asta, am sanse mari sa supravietuiesc unei calamitati.

E o gluma, bineinteles.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu glumesc cand spun ca sunt atat de corect si plin de principii, incat ma crede lumea redus mintal.

 

Si eu tot asa sunt! :doh: :cry: :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×