Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Asa ca, tot mai buna-i o gogoasa facuta cu faina si lapte cumparat din piata.

 

La noi nu exista alta piata de desfacere al marfurilor agro-alimentare decat magazinul!!!

iar pe caldura asta cu umiditatea ridicata, abia ducem la gura lingurita cu inghetata:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gogosi cu iaurt si portocale

 

 

Timp de gătire 30 Minute

Complexitate Redusă

 

Ingrediente

 

2 oua intregi

1/2 cana zahar

1 cana iaurt

220 grame faina

1 pliculet zahar vanilat

coaja de portocala

1/2 pliculet de praf de copt

ulei pentru prajit

zahar pudra

 

Mod de preparare

 

Gogosi cu iaurt si portocale este o reteta deosebita care se pregateste foarte rapid.

E o reteta pe care o intalnim in multe bucatarii romanesti. E preferata mea pentru ca e foarte rapida, nu necesita timp pentru dospit, ca alte gogosi.

 

Bat bine ouale cu zaharul, aromele. Apoi adaug iaurtul, faina si praful de copt.

 

Gogosile cu iaurt le prajesc in ulei incins, apoi le scurg de surplusul de ulei si le rostogolez in zahar pudra. Este ideal sa le scoateti din ulei cu o lingura cu sita.

 

Mod de servire

 

Gogosile cu iaurt se pot manca si calde si reci.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, n-am mai vazut o astfel de reteta pentru gogosi. Am s-o incerc si eu.

 

Cand eram mici, bunica ne facea mereu din asta ca avea de topit slanina pentru untura de gatit, si precum eram destui nepoti la ea in grija, ne facea repede ceva sa scape de noi ca ne era foame intre mesele principale, care la noi in familie erau respectate cu sfintenie!!!

Avea o cratita cat plita pe soba si o lingura cu gauri cat o farfurie plata ... ii mergea mana ca o masinarie. In reteta s-a omis a scrie ca se ia o lingura de supa si se trece prin grasimea fierbinte si pe urma se ia coca, nu prea mult si se pune la prajit, altfel se lipeste pe lingura. De multe ori ne facea intre jumeri gogosii, ne placeau oricum.

Cu gem de prune le mancam mai des ca aveam in casa si de vanzare ca si magiun fara zahar.

Editat de The Unknown
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Is si astea un fel de turtite-gogosele

Turte din branza dulce si stafide

 

Ingrediente:

 

400g branza dulce de vaca

100g zahar

1 ou mic

 

continuare

post-78818-0-98738200-1359218545_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am facut inca, de cand m-am mutat, dar promit sa fac :P In schimb, am facut de cateva ori gogosi. Am gasit aici o faina excelenta pentru gogosile care-mi plac mie, adica, subtiri, putin mai prajite, crocante si umflate precum gogoasa infuriata :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au lasat gura apa :pizza:

Is pretentioase pampustele astea. Nu credeam. TRebuie foc iute ca sa se umfle si inauntru sa ramana gol. Daca e prea multa faina nu mai cresc si nu se "golesc". Pfff.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×