Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Greseli de logica in discutiile despre religie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O eroare de logica, facuta aproape de toti, este interpretarea unor afirmatii si descrieri facute acum cateva mii de ani, in biblie evident, prin prisma modului in care intelegem noi lucrurile in ziua de azi. Corect ar fi, ca interpretarea sa fie facuta prin prisma modului in care intelegeau cei de pe vremea scrierii respectivelor texte si a sensului de atunci al cuvintelor si nu al sensului din ziua de azi!

 

Propun ca in acest topic sa postam greselile de logica pe care le observam in discutiile despre religie, insotite si de explicatii privind folosirea corecta a logicii.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O eroare de logica, facuta aproape de toti, este interpretarea unor afirmatii si descrieri facute acum cateva mii de ani, in biblie evident, prin prisma modului in care intelegem noi lucrurile in ziua de azi. Corect ar fi, ca interpretarea sa fie facuta prin prisma modului in care intelegeau cei de pe vremea scrierii respectivelor texte si a sensului de atunci al cuvintelor si nu al sensului din ziua de azi!

 

De ce ar fi corect să fie corect aşa cum spui tu, şi să nu fie corect aşa cum spun eu ? :)

 

Eu spun că e corectă adaptarea realităţilor trecute, la cele contemporane. Ideile sunt la fel. Omul e la fel, doar că foloseşte alte unelte.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideile sunt la fel. Omul e la fel, doar că foloseşte alte unelte.

 

Omul nu e la fel, a evoluat, si-a dezvoltat logica, daca ar fi ramas la fel, traiam si acum "vremurile biblice". Acum are alte unelte pe care le foloseste mai inteligent, intr-adevar.

 

Cred ca Black velvet s-a referit la logica si nu la ce intelege fiecare prin corectitudine.

 

iata un mic exemplu din multele pe care le-am intalnit:

 

Cei care au murit in accident au fost nascuti tocmai pentru a schimba viata celor ramasi in viata in urma lor care duceau o viata nu prea curata inainte de incident.Nevinovati sunt doar copiii pana la varsta de 7 ani cand nu prea diferentiaza binele de rau,dupa acea varsta nu exista fiinta sa nu-si faca pacate iar invaliditatea in care ii lasa pe unii ii va ajuta pe acestia sa realizeze ce au avut si nu au apreciat...

 

eu, sincer, nu vad logica. de ce sunt nevinovati copiii pana la varsta de 7 ani? pe ce ne bazam?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ar fi corect să fie corect aşa cum spui tu, şi să nu fie corect aşa cum spun eu ? :)

 

Nu este vorba de ceea ce cred eu sau tu ca ar fi corect, ci de sensul corect al unor afirmatii facute acum cateva mii de ani! Cei de atunci vedeau lucrurile prin prisma conceptiilor de atunci, noi prin prisma conceptiilor de acum. Crezi ca este corect sa interpretam ce spuneau ei, prin prisma a ceea ce cunoastem noi acum sau prin prisma cunostintelor de atunci, pentru a intelege exact ce vroiau ei sa transmita?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu, sincer, nu vad logica. de ce sunt nevinovati copiii pana la varsta de 7 ani? pe ce ne bazam?

Copii sunt nevinovati de pacate lumesrti dar nu pana la 7 ani ci pana la varsta de 3 ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vorba de ceea ce cred eu sau tu ca ar fi corect, ci de sensul corect al unor afirmatii facute acum cateva mii de ani! Cei de atunci vedeau lucrurile prin prisma conceptiilor de atunci, noi prin prisma conceptiilor de acum. Crezi ca este corect sa interpretam ce spuneau ei, prin prisma a ceea ce cunoastem noi acum sau prin prisma cunostintelor de atunci, pentru a intelege exact ce vroiau ei sa transmita?

Una din diferente este aceea ca in Vechiul Testament termenul de frate este folosit si pentru rude.

Facerea 13.8 Şi Avram i-a zis lui Lot:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Noul Testament se mai foloseste cuvantul "frati" pentru rude sau intalnim obiceiul asta DOAR in Vechiul Testament? Dar sincer.

 

Pentru ca asa a hotarat Biserica.

 

Eu vreau sa stiu baza biblica dupa care s-a hotarat asta. "Pentru ca asa zic eu" nu e explicatie acceptabila.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar una e biserica primara si alta-i destrabalarea care-a urmat, sorry....

Nu ai de ce sa te scuzi, sprer ca iti dai seama ca nu dupa ce zici se stabileste daca Biserica e in ordine sau nu (sorry)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi fost aceeasi biserica, mai ziceam ca tine.

Dar una e biserica primara si alta-i destrabalarea care-a urmat, sorry....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×