Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Crestinismul, o erezie la adresa lui Dumnezeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va plangeti ca incearca crestinii sa va converteasca, dar voi ce faceti ?!

Nu faceti acelasi lucru ?

 

Nu , noi gindim si la intrebarile pe care vi le punem NU STITI sa raspundeti si o dati in ´´ diavoli ´´ si alte bazaconii . Asa ca practica ne omoara . Crestinii cu numele sunt visatori in basme .

Editat de Prostanacul
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va plangeti ca incearca crestinii sa va converteasca, dar voi ce faceti ?!

Nu faceti acelasi lucru ?

 

Sa iti spun ceva despre exemplul pomenit mai sus, tentativa recenta de convertire. Este vorba despre o prietena care imi cunostea foarte bine pozitia. De cand ne cunoastem, eu nu am incercat niciodata sa o fac sa renunte la religia ei. Ea, in schimb, a incercat sa ma converteasca pe mine.

Pe de alta parte, m-ai vazut pe mine pe aici predicand ateismul? Ma mai bag si eu in seama, ca imi place cum ganditi.

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca imi place cum ganditi.

 

Da, asta-i satisfactia principala pe aria de religie :o: Practic si eu am deschis acest topic, dar si altele, pentru a observa, in principal, cum gandesc oamenii de diverse religii problema credintei si adaptarii unei religii noi peste cea veche, in conditiile in care cea noua este evident eretica fata de cea veche. Ma refer la religia noua crestina peste cea veche mozaica, considerata ca fundament.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu , noi gindim si la intrebarile pe care vi le punem NU STITI sa raspundeti si o dati in ´´ diavoli ´´ si alte bazaconii . Asa ca practica ne omoara . Crestinii cu numele sunt visatori in basme .

 

:lol:

Crezi ca ortodoxia nu stie sa raspunda la vre-o intrebare controversata ?

De exemplu la OZN-uri .

Ortodoxia nu numai ca a spus ca acele OZN-uri si creaturile care mai ieseau din ele sunt aratari moderne ale Diavolului, dar a facut si unele comparatii cu alte aparitii ale Demonilor de-a lungul istoriei .

Nu intru in detalii , ca nu asta e subiectul topicului . Daca vrei sa detaliem, deschide un topic .

___

 

Faptul ca tu nu crezi in diavoli e alta treaba .

 

 

Pe de alta parte, m-ai vazut pe mine pe aici predicand ateismul?

 

Ma refeream la ateii activi, nu la tine . Ei incearca mai mult sau mai putin direct sa ne zduncine credinta . Bine ca nu-s in stare :P .

 

 

PS : Black velvet, ce fel de pagan esti, mai exact ?

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crestinismul in esenta nu este o religie care o contrazice pe cea Mozaica ci o completeaza.

Sa fii crestin inseamna sa-l urmezi pe Isus Hristos si sa predici ceea ce a invatat el ;pana aici toate bune.

Problema apare in momentul in care o clasa de oameni care nu-l inteleg pe Dumnezeu incepe sa vorbeasca in numele Sau .Si de la Augustin pana in zilele noastre predica erezii precum Iadul, nemurirea sufletului,etc.

Nu e de mirare ca Black Velvet care citeste biblia printre randuri a ajuns la concluzia ca este o religie a ereziilor.

Din punctul meu de vedere crestinismul ar trebui reformulat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ai fi numit sectant. Ca obiceiurile vechi mor greu, si opun rezistenta la schimbare, chiar daca e buna. Nu toti cauta adevarul, multi doar cauta sa adere la ceva, pe care-l iau din oficiu ca fiind "bun".

 

De ce sa te mai obosesti sa schimbi crestinismul ? Lasa sa fie fiecare asa cum simte, nu vreo ideologie face omul om, ci altceva, mai subtil de-atat.

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere crestinismul ar trebui reformulat.

 

Daca n-ar fi eretic, de ce sa-l reformulezi? Ceva bun nu necesita a fi reformulat, nu-i asa?

 

Cred ca ar fi bine sa adaug si definitia ereziei, pentru ca lucrurile sa fie mai clare:

 

EREZ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e erezie pentru iudaicii fanatici. Pentru ortodocsi/catolici e religie, iar protestantismul e erezie. Termenul "erezie" e unul relativ, e o eticheta care desemneaza caile pe care tabara de la putere nu le doreste pentru "invatatura" sa. Din cauza ca fiecare tabara a sustinut o invatatura imperfecta si discutabila, inevitabil au aparut si completari/interpretari, care fireste au primit eticheta de "erezii". Cat timp iti consideri invatatura infailibila, tot timpul vor aparea "erezii" pentru ca orice e incomplet sau interpretabil va fi completat sau interpretat.

 

De ce tii sa aperi Mozaicismul si sa denigrezi crestinismul ? Ti se pare ca prima era mai buna sau ce ? Spui ca vrei sa discuti si sa afli nu stiu ce, dar pui aceleasi intrebari de cativa ani :think: Care e logica ? Nu-ti place Dumnezeul evreilor, dar cand vine vorba de Iisus, preferi sa-l sustii tot pe El.(fireste, indirect, pe la spate).

Editat de Renaissance'91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce tii sa aperi Mozaicismul si sa denigrezi crestinismul ? Ti se pare ca prima era mai buna sau ce ?

 

:doh: Ce-i cu tine Renaissance, ce ai patit azi?

 

Eu prezint o situatie si incerc sa trag niste concluzii, neavand pretentia ca sunt neaparat cele corecte. Nu apar nimic si nici nu denigrez nimic, dar discutiile au tocmai acest scop, pentru unii, de a clarifica. Sa inteleg cumva ca tu vezi discutiile doar prin prisma atacului si a apararii, de ai impresia ca si altii procedeaza la fel?

 

Totusi, hai sa incercam sa lasam la o parte discutiile despre oportunitatea discutiilor si sa incercam sa clarificam intrebarea din titlul topicului, care este totusi o intrebare si nu o afirmatie!

 

Nu-ti place Dumnezeul evreilor, dar cand vine vorba de Iisus, preferi sa-l sustii tot pe El.(fireste, indirect, pe la spate).

 

Te inseli! Pentru mine dumnezeu (YHWH) este doar un personaj de basm si pot sa-l privesc din exteriorul basmului sau din interiorul sau, ori prin prisma modului in care este privit de catre credinciosi, dar si in contextul evolutiei religiei in timp. Pe Isus la fel. Eu nu atac pe la spate sau prin fata, eu discut doar diverse aspecte ale religiei, credeam ca ai capacitatea de a intelege modul in care pot fi abordate discutiile cu tema religioasa...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×