Sari la conținut
Forum Roportal
Black velvet

Crestinismul, o erezie la adresa lui Dumnezeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine este Dumnezeu, din punct de vedere biblic?

 

O zeitate care a creat lumea si care a dat, prin Moise, o religie evreilor, numita si Mozaica, in cinstea respectivului intermediar (Moise sau Moshe, adica batranul, inteleptul).

 

Ce le spune Dumnezeu (YHWH) evreilor:

 

10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine este Dumnezeu, din punct de vedere biblic?

 

O zeitate care a creat lumea si care a dat, prin Moise, o religie evreilor, numita si Mozaica, in cinstea respectivului intermediar (Moise sau Moshe, adica batranul, inteleptul).

 

Ce le spune Dumnezeu (YHWH) evreilor:

 

10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!

 

11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!

 

13. Eu sunt Dumnezeu din veşnicie şi de aici încolo Eu sunt!

 

15. Eu sunt Domnul, Sfântul vostru, Ziditorul lui Israel, Împăratul vostru!

 

Deci, cam asta este dumnezeu, fara urmasi, fara reprezentanti si unic in vecii vecilor!

 

Ce este crestinismul?

 

O religie care se bazeaza pe invataturile unui presupus fiu al acestui Dumnezeu si care incearca sa schimbe sensurile afirmatiilor acestuia, intr-o directie noua, transformandu-l pe Zeul evreilor intr-unul al tuturor... contrazicand spusele creatorului lumii si punandu-l pe picior de egalitate cu un simplu om.

 

Credeti ca acest lucru este o erezie la adresa lui Dumnezeu creatorul?

 

Tu ai problema .

Nu poti intelege ca si cei care nu sunt evrei se pot mantui .

Acum spui ca Iisus si Dumnezeu se contrazic . :doh:

 

Dar numai aberatii spui .

Nu ma apuc eu sa-ti explic aceste lucruri de baza( aici vobim despre notiunea de "Sfanta treime" ) intrucat cu tine ii racesc gura degeaba . Tu oricum esti ateu si ai o gandire cu totul ... "speciala" . Nu esti deschis la explicatii si din aceasta cauza, sa incerc eu sa-ti schimb parerile astea gresite, ar fi inutil . Mi-ai demonstrat-o de-a lungul timpului de nenumarate ori .

Nu mai incerca sa ne aduci si pe noi in aceeasi varza in care esti tu pentru ca nu cred ca o sa-ti iasa cu nivelul tau actual de cunostiinte in religia crestina .

 

Eu atat am avut de spus pe topicul asta si pe toate de genul asta de acum incolo .

Nu te obosi sa-mi mai raspunzi . Nici tu, nici nimeni altcineva .

 

 

PS : cand inveti ca se scrie cu doi de "i" ( unul mare si unul mic ) ??!

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce unii, autointitulati atei cauta sa-i convinga pe credinciosi ca Iisus e impotriva lui Dumnezeu din moment ce ei insisi nu cred nici in Dumnezeu, nici in Iisus. Doar asa, pe principiul dezbina si cucereste ? De parca nu ar fi destul de dezbinati... Am vazut tehnica asta destul de mult.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce unii, autointitulati atei cauta sa-i convinga pe credinciosi ca Iisus e impotriva lui Dumnezeu

 

Probabil ca la mine te referi :) daca e asa, atunci zau ca nu stiu cand am zis eu ca as fi ateu, ca sa se spuna ca sunt autointitulat :doh: Culmea este ca am spus pe multe topice ce religie am, chiar cu riscul offtopicului... Probabil ca eu am scris, eu am citit... dar sunt numit in continuare ateu :doh:

 

Scopul acestui topic este de a discuta, in ce masura crestinismul este o erezie la adresa dumnezeului biblic. Neverknow nu intelege ca nu mie trebuie sa-mi explice ceva, nici nu ma asteptam sa inteleaga, dar nici din partea ta nu ma asteptam sa consideri ca este o strategie la adresa coeziunii crestine, discutia despre diferenta de pozitie fata de divinitate in NT fata de VT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in ce masura crestinismul este o erezie la adresa dumnezeului biblic.

 

In masura in care se recunosc contradictiile evidente dintre diferite pasaje biblice, in special, dintre unele din VT si unele din NT. Oricat s-au straduit Parintii Bisericii sa le suceasca si sa le potriveasca multe afirmatii tot se bat cap in cap.

 

Eu citisem ca nu esti ateu. Atat. Ce religie ai, daca imi poti spune?

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti intelege ca si cei care nu sunt evrei se pot mantui .

 

Unde dai si unde crapa :rot: tu citesti cumva de pe un topic si raspunzi pe altul? :lol2:

 

PS : cand inveti ca se scrie cu doi de "i" ( unul mare si unul mic ) ??!

 

:doh: La o astfel de remarca m-as fi asteptat de la unul de religie eschimosa, dar nu de la un crestin, care s-ar presupune ca stie provenienta numelui sau!

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca la mine te referi :) daca e asa, atunci zau ca nu stiu cand am zis eu ca as fi ateu, ca sa se spuna ca sunt autointitulat :doh: Culmea este ca am spus pe multe topice ce religie am, chiar cu riscul offtopicului... Probabil ca eu am scris, eu am citit... dar sunt numit in continuare ateu :doh:

 

Scopul acestui topic este de a discuta, in ce masura crestinismul este o erezie la adresa dumnezeului biblic. Neverknow nu intelege ca nu mie trebuie sa-mi explice ceva, nici nu ma asteptam sa inteleaga, dar nici din partea ta nu ma asteptam sa consideri ca este o strategie la adresa coeziunii crestine, discutia despre diferenta de pozitie fata de divinitate in NT fata de VT.

 

Cat timp nu crezi intr-un Dumnezeu universal, esti ateu. Si buddhismul e o religie atee.

 

Crestinii sunt singurii care pot decide ce e erezie sau nu, in religia lor ! Daca nu esti crestin, ce rost are ? Pentru ce te-ai obosi ? Daca atac religia o atac pe fata, nu folosindu-ma de propriile ei arme si strategii. Nu inteleg rostul. Credionciosii nu cred in ceea ce cred pentru ca sunt naivi, ci pentru ca pe asta sunt setati. Poti sa le aduci argumente de orice fel, nu vei schimba nimic. E religia lor, si daca stau cuminti, ce rost are sa le zgandari religia ? Nici tie nu ti-ar placea sa ti se atace credintele de care esti atasat.

Editat de Renaissance'91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crestinii sunt singurii care pot decide ce e erezie sau nu, in religia lor ! Daca nu esti crestin, ce rost are ? Pentru ce te-ai obosi ? Daca atac religia o atac pe fata, nu folosindu-ma de propriile ei arme.

 

 

Poti, ca observator, sa remarci inconsistentele de gandire. Cu atat mai mult cu cat Conciliile si Sinoadele se foloseau de argumentatie ca sa stabileasca diferite articole de credinta.

De asemenea, nu ai cum sa o ataci fara sa intri pe terenul ei. Doar nu o sa ii acuz ca se contrazic, fara sa indic pasajele respective.

Nu m-ai intrebat pe mine, dar e interesanta intrebarea `ce rost are sa ii ataci?` Eu nu am simtit aceasta nevoie decat cand au incercat sa ma indoctrineze. Chiar de curand am fost expusa la o tentativa de convertire si credeam ca am scapat. Aaa, si uitasem, cand m-au revoltat atrocitatile comise de crestini.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti, ca observator, sa remarci inconsistentele de gandire. Cu atat mai mult cu cat Conciliile si Sinoadele se foloseau de argumentatie ca sa stabileasca diferite articole de credinta.

De asemenea, nu ai cum sa o ataci fara sa intri pe terenul ei. Doar nu o sa ii acuz ca se contrazic, fara sa indic pasajele respective.

Nu m-ai intrebat pe mine, dar e interesanta intrebarea `ce rost are sa ii ataci?` Eu nu am simtit aceasta nevoie decat cand au incercat sa ma indoctrineze. Chiar de curand am fost expusa la o tentativa de convertire si credeam ca am scapat. Aaa, si uitasem, cand m-au revoltat atrocitatile comise de crestini.

 

Va plangeti ca incearca crestinii sa va converteasca, dar voi ce faceti ?!

Nu faceti acelasi lucru ?

Care e rostul acestui topic ? Sa incurce credinta credinciosilor ! Nu ca i-ar reusii initiatorului ...

Sa stea la locul lui !

 

PS : Black velvet , ce fel de pagan esti ?

Editat de Neverknow1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×