Sari la conținut
Forum Roportal
Neverknow1

Despartirea lumii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aici as vrea sa dezbatem subiectul despartirii continentelor, din punct de vedere crestin-ortodocs .

Continentele se prea potrivesc ca sa nu putem recunoaste ca acestea au fost odata unite. Dumnezeu nu ar fi facut astfel Pamantul ca sa ne incurce, sa ne bage in ceata, iar Diavolul nu are chiar atata autoritate :D.

Deci au fost unite odata . Dar ce a provocat despartirea lor ? Si cand s-au despartit ?

 

Am auzit la un moment dat o teorie care spunea ca in timpul Potopului au avut loc eruptii vulcanice iar, datorita acestora, continentele s-a despartit . Initial am acceptat-o pe aceasta ...

Totusi astazi am inceput sa recitesc Biblia si am gasit un verset interesant in chiar Cartea Genezei ( dupa Potop ), dar care se poate interpreta in doua moduri :

 

Cartea genezei 10. 21-25:

 

21 Şi lui Sem, tatăl tuturor fiilor lui Eber şi fratele cel mai mare al lui Iafet, i s-au născut fii.

22 Fiii lui Sem au fost: Elam, Asur, Arpacşad, Lud şi Aram.

23 Fiii lui Aram: Uţ, Hul, Gheter şi Maş.

24 Arpacşad a născut pe Şelah; şi Şelah a născut pe Eber.

25 Lui Eber i s-au născut doi fii: numele unuia era Peleg, numit aşa pentru că pe vremea lui s-a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Despartirea continenteler a durat defapt milioane de ani, dupa cum sustin oamenii de stiinta " s.a.m.d.

 

Vad ca doar biblia citesti si inca n-ai ajuns la nici o concluzie??? N-as fi imaginat ca atita lume e preocupat de acesta tema doar din punct de vedere biblic. Ma tem ca n-o sa ai raspunsul dorit ca n-a creat pamantul cine tu crezi, deci natura manipuleaza si planetele si continentele cu tot ce-i pe ei. Daca n-ai fost inca intr-un cutremur puternic, degeaba citesti verseturi ca nu-ti vine puseul de acolo, San Francisco 1987 iti spune ceva? La formarea continentelor doar intensitatea a fost mai mare care a distrus oamenirea si tot ce se mai misca in jur ... aproape total. Apocalipsa frate, apocalipsa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci ce vrei sa stii daca tocmai adevarul nu vrei sa-l auzi ? Te-ai documentat macar ? Te-ai gandit ca poate prostii aia de oameni de stiinta macar ar merita cititi inainte sa-i excluzi asa cu japca ? :think:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici as vrea sa dezbatem subiectul despartirii continentelor, din punct de vedere crestin-ortodocs .

Continentele se prea potrivesc ca sa nu putem recunoaste ca acestea au fost odata unite. Dumnezeu nu ar fi facut astfel Pamantul ca sa ne incurce, sa ne bage in ceata, iar Diavolul nu are chiar atata autoritate :D.

Deci au fost unite odata . Dar ce a provocat despartirea lor ? Si cand s-au despartit ?

 

Am auzit la un moment dat o teorie care spunea ca in timpul Potopului au avut loc eruptii vulcanice iar, datorita acestora, continentele s-a despartit . Initial am acceptat-o pe aceasta ...

Totusi astazi am inceput sa recitesc Biblia si am gasit un verset interesant in chiar Cartea Genezei ( dupa Potop ), dar care se poate interpreta in doua moduri :[/i]

Cred ca Pamantul s-a despartit la Potop. Despartirea continentelor fara niciun motiv ar fi fost un nonsens, cata vreme exista unul: Potopul care a implicat zdruncinarea intregii planete.

Este clar ca faliile dintre continente dupa Potop erau de marime mica si invadate de apa. Asa au reusit urmasii lui Noe sa treaca peste ele si sa formeze insule de populatie cum sunt numite in Septuaginta.

De atunci pana azi aceste falii s-au marit sub adapostul apelor, formandu-se oceanele. Deriva continentelor are loc si azi intr-un ritm lent.

 

Atunci ce vrei sa stii daca tocmai adevarul nu vrei sa-l auzi ? Te-ai documentat macar ? Te-ai gandit ca poate prostii aia de oameni de stiinta macar ar merita cititi inainte sa-i excluzi asa cu japca ? :think:

Oamenii de stiinta spun tampenii. Dupa ei toate varfurile de munti au fost funduri de mari, pentru ca si pe Himalaya sunt scoici. Adica planeta s-ar fi intors cu fundul marilor insus.

Nemailuand in considerare ca intr-un miliard de ani toti muntii si scoicile ar fi devenit praf si pulbere macinate de ani.

Editat de _altul
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×