Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Integrarea sociala in cadrul scolii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce nu se face integrare sociala in cadrul scolii ? Eu in timpul liceului stateam izolat in banca mea si nu bagam pe nimeni in seama si nu ma baga nimeni in seama. (fireste, cu exceptiile de rigoare) Ma gandesc ca in 4 ani, un astfel de elev ajunge sa fie observat de macar un profesor, cel mai probabil de diriginte. De ce nu se face ceva pentru a il integra social pe respectivul elev ?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca sistemul romanesc de invatatamant e unul disfunctional.Profesorii sunt demotivati si sa-si predea materiile, daramite sa se ocupe si de integrarea elevilor in colectivul clasei.Mai fac asta doar cei care profeseaza din pasiune.

Cand eram eu elev de liceu (91-96,ca am repetat un anyes.gif), prima diriginta isi facea exemplar orele de dirigentie.Organiza sedinte cu parintii, pe care-i instiinta prin diverse metode (fie ii suna acasa, la serviciu, fie trimitea scrisori sau chiar ii vizita).Pe noi ne dispera, ca era singura din liceu care facea asta.

Apoi a venit alta diriginta care doar incasa salariul pt. acele ore neprestate.In clasa a-XII-a, eu am abandonat scoala, ca fugisem de acasa.S-a dus taica-meu la scoala dupa vreo saptamana, sa le spuna.Ea nu se sesizase.Doar primeam absente.

Si era abia inceputul declinului sistemului de invatamant.

 

ABC, am o curiozitate: ce simteai cand vedeai ca majoritatea formeaza perechi (nu neaparat de indragostiti...dar mai apropiati)? Adica nici asta nu era suficient de motivant sa indraznesti sa relationezi?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu se face integrare sociala in cadrul scolii ? Eu in timpul liceului stateam izolat in banca mea si nu bagam pe nimeni in seama si nu ma baga nimeni in seama. (fireste, cu exceptiile de rigoare) Ma gandesc ca in 4 ani, un astfel de elev ajunge sa fie observat de macar un profesor, cel mai probabil de diriginte. De ce nu se face ceva pentru a il integra social pe respectivul elev ?

 

:)

Dar el va fi observat de absolut toata lumea daca se va dovedi a fi cel mai tare la mate, la fizica, chiar si la engleza. Profii aia o sa aiba grija sa-l scoata "in fata" iar colegii, desi il vor considera tocilar, il vor respecta.

:pardon:

 

Dragi elevi,

Scoala nu e o platforma de lansare sociala in sensul in care o ganditi voi. Vedetele de la mine din liceu au ajuns sa vanda bilete de avion, in schimb tocilarii traiesc in Elvetia sau Japonia. Din pacate, cu toata maturizarea prematura pe care o inregistreaza tinerele generatii, acest aspect inca nu e constientizat pe deplin.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rodica, nu stiu in ce tara traiesti tu, dar la mine in Romania tocilarii au functii marunte (sefi de raioane prin supermarket-uri, profesori, traducatori, iar vedetele preiau afacerile parintilor si devin cocalari maturi.Doar putini din cei cu pregatire reusesc sa ajunga in pozitii inalte, fiindca n-au loc de organizarea asta tipic romaneasca, in care "pilele si relatiile" infesteaza si mediul privat.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ipingescu, nu contest. Ca suntem si alta generatie.

Eu am zis cum a fost la mine la liceu care era in anii `80 una din scolile groaznice de aici de la noi.

Si cu toata invidia care transpare din posturille tale, ai putea avea bunul simt sa recunosti ca valoarea mereu va triumfa de-asupra impostorilor si pilosilor.

Dar daca valoare nu e... ramane frustrarea. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce te face sa crezi ca sunt frustrat? Eu n-am nici probleme exiztentiale, nici financiare.

In sistemul in care lucrez eu nu pot accede mai sus decat daca ma urc pe tavan.Si nu-s la stat. Dar dezbateam o problema existenta...cea a integrarii in societate in functie de valorile autentice.

.Ce te-a determinat sa ma ataci?blink.gif

Editat de InPing
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca nu e corect sa promovam intre tineri ideea ca " lasa ca nu conteaza scoala si notele de acolo. fii tu jmecher ca aia castiga in viata si au succes". Aceasta idee alaturi de altele a adus societatea noatra in stadiul in care e.

Un forum public, daca nu ti-ai dat seama, e un mijloc important de educatie. E un fapt cunoscut, nu am inventat eu asta. Sociologic este acceptat acest lucru de cativa ani.

De ce sa nu-l folosim pentru a promova idei corecte despre viata?

 

Iar ideea corecta ar trebui sa fie ca nu conteaza cat de popular esti in liceu. Daca iti vezi de treaba si muncesti constiincios nu vei avea decat de castigat atat pe termen scurt cat mai ales pe termen lung. Ceea ce e absolut real si verificabil.

 

Scuze daca am exagerat :hi:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti vezi de treaba si muncesti constiincios nu vei avea decat de castigat atat pe termen scurt cat mai ales pe termen lung.

Asta e valabila intr-o societate unde nepotismul e doar un basm.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, sigur, ca nepotismul ala il promoveaza doar Traian Basescu si cu Crin Antonescu.

nu fiecare dintre noi care isi educa copilul in spiritul ideii blonde de mai sus....doh.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conceptia ta e una buna si onorabila.

Nu stiu de unde naiba ai dedus ca eu promovam contrariul.Eu doar constatam nu contestam. Rogu-te mai citeste odata si daca tot la aceeasi concluzie ajungi, eu renunt.Si asa am deviat...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×