Sari la conținut
Forum Roportal
Vld1

Stare de plictiseala permanenta, lipsa motivatiei, izolare sociala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Dupa lungi introspectii fara rezultat, m-am gandit sa cer parerea altora despre problemele cu care ma confrunt.

 

De multa vreme lucrurile si activitatile care imi faceau placere mi se par plictisitoare, fara rost. Imi placea sa ascult muzica ore intregi, sa ma uit la filme, sa ma joc pe calculator, sa citesc carti etc, dar acum nimic nu ma mai inveseleste. Totul mi se pare monoton. Sunt plictisit orice as incerca sa fac. In urma cu o luna am inceput sa fac sport(inot) ca sa nu stau toata vara in casa. Degeaba... in fiecare zi cand trebuie sa ma duc la bazin nu am nici un chef si nu ma simt motivat sa incerc lucruri noi.

Situatia este similara si la scoala. De cand am inceput liceul am lasat-o mai moale cu invatatul(ceea ce se reflecta si in note) si nu mai am curiozitatea si motivatia sa invat. Totul mi se pare o obligatie, si nu fac nimic de placere.

 

Nici cand vine vorba de relatiile sociale nu stau prea bine(defapt tot timpul eram mai tacut). Am un cerc restrans de prieteni si cand iesim in oras sau stam la scoala nu imi vine in minte nici un subiect despre care am putea vorbi. Daca ei gasesc un subiect de discutie intervin si eu, dar rareori fac eu primul pas. Si asta nu se intampla doar cand sunt cu prietenii... nici cu cei din familie nu pot vorbi prea mult. Pur si simplu nu simt nevoia sa comunic, dar uneori este jenant daca tac in continu.

 

Ce as putea face sa schimb aceasta situatie?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ce as putea face sa schimb aceasta situatie?

 

Incearca sa fii mai atent la nevoile celor din jurul tau.

Tu de ce crezi ca esti atat de 'nepasator'?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici cand vine vorba de relatiile sociale nu stau prea bine(defapt tot timpul eram mai tacut). Am un cerc restrans de prieteni si cand iesim in oras sau stam la scoala nu imi vine in minte nici un subiect despre care am putea vorbi. Daca ei gasesc un subiect de discutie intervin si eu, dar rareori fac eu primul pas. Si asta nu se intampla doar cand sunt cu prietenii... nici cu cei din familie nu pot vorbi prea mult. Pur si simplu nu simt nevoia sa comunic, dar uneori este jenant daca tac in continu.

 

Ce as putea face sa schimb aceasta situatie?

 

Ignora-i pe ceilalti, fii asa cum simti. Nu trebuie sa te schimbi pentru ceilalti, din moment ce nu esti ca ei. Ei nu se schimba pt tine, asa ca nici tu nu trebuie pt ei. CIne te place asa bine, cine nu, iarasi bine. E o mare tampenie sa te schimbi pt a fi pe placul altora, o tampenie din care iesi mereu in pierdere. Invata sa te accepti asa, e cea mai buna cale. Tu nu te accepti tot din cauza mentalitatii pe care ti-a inoculat-o societatea, cum ca e "rau" sa fii asa cum esti. Cat timp esti fericit cu tine insuti, te simti bine oricum.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ignora-i pe ceilalti, fii asa cum simti. Nu trebuie sa te schimbi pentru ceilalti, din moment ce nu esti ca ei. Ei nu se schimba pt tine, asa ca nici tu nu trebuie pt ei. CIne te place asa bine, cine nu, iarasi bine. E o mare tampenie sa te schimbi pt a fi pe placul altora, o tampenie din care iesi mereu in pierdere. Invata sa te accepti asa, e cea mai buna cale. Tu nu te accepti tot din cauza mentalitatii pe care ti-a inoculat-o societatea, cum ca e "rau" sa fii asa cum esti. Cat timp esti fericit cu tine insuti, te simti bine oricum.

 

:good::yes:

 

On: Chiar, de ce ai impresia ca trebuie sa schimbi starea asta? Daca tu te simti bine facand... nimic, atunci fa nimic. Mai ales ca e vacanta si-ti permiti :o:. E evident ca tot ce faci e dintr-o forma de obligatie si astfel iti inrautatesti situatia. La un momentdat te vei plictisi de facut nimic si singur vei cauta sa reiei actiunile care iti faceau candva placere. Pana atunci fii tu insuti si... sedere placuta :ok:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Absolut de acord. Iti place sa stai degeaba - stai cat e necesar. Dupa un timp o sa iti vina TIE cheful sa faci ceva :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa schimbi perspectiva.

Priveste TOTUL,incepand cu tine insuti,ca pentru prima oara.Emotiile,dorintele,senzatiile,gandurile,relatiile...orice.Ca si cum nu ai mai vazut in viata ta acele lurcuri.Doar observa cu atentie si detasare.

Deja esti pregatit (cred eu),insa esti scufundat in plictiseala pentru ca totul iti apare ca monoton si repetitiv.

Ideea ca stii,ucide noutatea experientei.Impresia ca cunosti te impiedica sa mai gusti prospetimea.Gandeste-te: sa zicem ca estin un turist venit in orasul "tau",pe strada "ta",un strain venit pentru prima oara in familia "ta" si in casa "ta",care te intalneste pe tine pentru prima oara...strainul va VEDEA totul.Cel care traieste acolo,parca e somnambul...merge pe strada aia,fara sa vada nimic in jur,fara sa se poata bucura de peisaj...totul e mort pentru el.

Familiaritatea in mod paradoxal distruge apropierea intre oameni dandu-le impresia FALSA ca se cunosc si un sentiment de siguranta.(care le permite sa se poarte prosteste si sa se agreseze reciproc adesea)

In schimb,un strain priveste cu detasare si atentie.Fi un turist in viata ta.Ia-ti altfel de vacanta.

Inchipuieste-ti ca ai venit de pa marte! -doar intelege: cunoasterea ta,este falsa si te impiedica sa mai te bucuri de experienta.Mai mult,te impiedica sa mai cunosti ceva.

Oare cine isi va pune intrebari si va cauta raspunsuri,cine va cauta sa inteleaga? -cel care crede ca stie deja,sau cel care intelege ca nu stie?

Imprieteneste-te cu nestiinta ta,cu ignoranta ta,pentru a deschide larg usa cunoasterii. (ador antinomiile :cheer: )

 

Te plictisesti pentru ca traiesti intr-o lume a "cunoscutului".

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce as putea face sa schimb aceasta situatie?

 

Si eu de multe ori ma plictisesc si n-am chef sa fac nimic, cu toate ca am la indemana o multitudine de posibilitati, dar tot profitand de ele am ajuns la plictiseala. Ca sa ies din starea asta, imi spun ca pofta vine de multe ori mancand si e imposibil sa nu apara ceva interesant daca fac un lucru sau altul. Daca stau, nu apare nimic!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am lasat-o mai moale cu invatatul ... Totul mi se pare o obligatie ... nu simt nevoia sa comunic

 

Din ce crezi ca vei trai peste scurt timp? ca liceul desi se pare, nu tine o eternitate!!!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Dupa lungi introspectii fara rezultat, m-am gandit sa cer parerea altora despre problemele cu care ma confrunt.

 

De multa vreme lucrurile si activitatile care imi faceau placere mi se par plictisitoare, fara rost. .....

 

Ce as putea face sa schimb aceasta situatie?

 

 

Uite asta cu scrisul pe aici era o varianta de a face ceva si se poate dovedi util, mai citesti o parere, mai discuti despre una sau alta etc. Sper sa nu spui ca te-ai plictisit dupa prima postare !!?? :o:

 

 

...Daca ei gasesc un subiect de discutie intervin si eu, dar rareori fac eu primul pas. Si asta nu se intampla doar cand sunt cu prietenii... nici cu cei din familie nu pot vorbi prea mult. Pur si simplu nu simt nevoia sa comunic, dar uneori este jenant daca tac in continu.

 

Nu este musai sa incepi tu un subiect de discutie.

Cat despre faptul ca nu esti prea vorbesti, nu cred ca este o problema, probabil esti genul mai tacut dar lipsa preocuparilor si a motivatiei se poate rasfrange si asupra felului in care comunici cu restul.

Si daca nu ai ceva de spus nu spune.

Nu-mi dau seama ce te deranjeaza - ca ceilalti ar putea crede ca nu vrei sa comunici cu ei sau pe tine te deranjeaza ca nu participi la discutia lor. :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×