Sari la conținut
Forum Roportal
Al3xm

Vreau sa mor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, sunt Bogdan, am 22 de ani si sufar printre altele de tulburare de personalitate borderline.Ma simpt inutil, simplu fact ca am deschis un topic aici mi se pare penibil. Am crescut la tara, mama era alcoolica, iar pe tata l-am vazut doar de cateva ori. Cand eram mic ma simteam un copil normal, insa din clasa a V-a m-am schimbat destul de mult,la fel ca atitudinea altor copii fata de mine. Simteam ca nu pot sa ma integrez, copiii se jucau tot felul de jocuri,iar eu stateam ca si cum as fi cazut din luna. Anii au trecut peste mine, iar situatia mea s-a inrautatit. Am devenin o fire putin (sau deloc) sociabila, pe durata liceului am devenit o tinta pentru smecheri, acestia agresanduma atat fizic cat si verbal.Cand mergeam pe holurile scolii parca uitam sa respir, imi era frica. Nu am avut niciodata prieteni, au fost doar persoane care ma ignorau. In prezent nu lucrez, mama nu ma mai ajuta, de tata nu mai stiu nimic, ultimul lucru pe care mi la spus a fost "Imi este mila de tine",singurul care ma ajuta este un unchi.

Ce e de facut ? Eu unul mi-as lua viata dar din pacate nu am una.

Editat de Al3xm
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
simplu fact ca am deschis un topic aici mi se pare penibil.

 

Nu e penibil deloc, nu iti fa probleme, altii nu-si fac chiar daca sunt cu adevarat penibili. Tu esti o fire sensibila si te lasi afectat prea mult de ceilalti. Stiu ca e greu pentru tine, dar solutia pentru a iesi din situatia asta este sa-ti stabilesti un scop in viata, nu pe termen lung, pe unul scurt pentru inceput, apoi sa te mobilizezi pentru a-l atinge. Nu te lasa coplesit de faptul ca ti se va parea iesit din comun sa faci asta, pur si simplu fa-o si vei vedea ca incetul cu incetul ti se va schimba modul in care privesti lumea si cel mai important, modul in care iti privesti propria viata. Eu iti doresc sa ai vointa sa o faci.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna, Bogdan! Mai jos ai niste link-uri care ti-ar putea fi de folos.

The Manly Man

Art of Manliness

Fii Barbat!

Legiunea Straina

Asta e partea teoretica. Daca vrei sa aprofundezi, te invit la boot-camp-ul pe care-l organizez impreuna cu Pharell24, seminar cu tema "Straight Edge vs. Pedobear".

 

Cu simpatie,

Ramsay

 

Choose Life! Say no to sissy boy attitude!

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am cam chiulit de la scoala vietii si as vrea sa stiu cum se fac prietenii, nici macar pe facebook nu reusesc

Editat de Al3xm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as vrea sa stiu cam se fac prietenii

 

Fiind deschis pentru prietenie si respectandu-i pe cei care merita. Daca vei face eforturi pentru a-ti gasi prieteni, nu vei reusi. Trebuie sa ai si ceva in comun cu ce-i care pot sa-ti devina prieteni, altfel ar fi ceva fortat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe Facebook? Aia de pe Facebook nu-s prieteni.

 

Nu!?! :soc: Dar scrie clar, albastru pe alb, "friends"...

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sunt Bogdan.

Buna, Bogdan.

Tu nu vrei sa mori, vrei sa ai o viata. Singur ai realizat asta.

 

Incearca sa te angajezi. Fie ca ajuti la asezat marfa, speli vase la restaurant, etc..atata timp cat incepi sa castigi ceva banuti, sa te intretii singur cat de cat si sa incepi sa socializezi cu altii. Colegii de munca, pentru inceput, sunt chiar ok.

Cauta centrul de voluntariat de la tine din oras si implica-te activ in diverse activitati, activitati care sa vizeze interactiunea ta cu alti oameni.

Incearca sa faci orice, numai sa eviti a sta in casa singur.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×