Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

ce influenteaza cursul leu euro ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

in functie de ce parametrii/factori se modifică valoarea euro in raport cu leul ?

 

ce infuenţă are politicul ? cum de creste euro dacă se ceartă gibonii din politică ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am observat ca euro creste mereu la jumatatea luni si scade la sfarsit ...

E ceva curios aici..

 

cam asa ceva. de luni pana vineri cursul de schimb la toate valutele e de obicei scazut, iar joi si vineri creste, din cauza tranzactiilor din vami.

 

valoarea fiecarei monede creste sau scade in functie de toate evenimentele importante din tara respectiva, indiferent ca sunt politice, economice sau sportive.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in functie de ce parametrii/factori se modifică valoarea euro in raport cu leul ?

 

ce infuenţă are politicul ? cum de creste euro dacă se ceartă gibonii din politică ?

E simplu.se face specula pe leu ca si pe alte monede....cand vin cateva banci si fonduri de investitii si fac presiune la vanzare sau cumparare pe cursul leu/euro cu cateva miliarde de euro.....sigur ca cursul o ia razna....iar daca se mai agita si gibonii din politica si micii investitori de iau dupa marii investitori....ca doar omul se ghideaza doar dupa efectul de turma....multi dintre noi fiind oi...nu oameni.....oi care au nevoie de un cioban.... :-P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in functie de interventia Bancii Nationale in piata valutara!

corect, Isarescu face tot jocul dar tind sa cred ca intotdeauna e in defavoarea romanilor.Cand se depreciaza leul nu intrevine deloc, dar cand se apreciaza prea mult incearca sa-l tina sub control.Sunt multe interese la mijloc , cert e ca se joaca pe banii nostrii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

corect, Isarescu face tot jocul dar tind sa cred ca intotdeauna e in defavoarea romanilor.Cand se depreciaza leul nu intrevine deloc, dar cand se apreciaza prea mult incearca sa-l tina sub control.Sunt multe interese la mijloc , cert e ca se joaca pe banii nostrii.

Nu cred ca Isarescu ia deciziile, ci el decat apare ca ia decida...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Isarescu face tot jocul dar tind sa cred ca intotdeauna e in defavoarea romanilor. Cand se depreciaza leul nu intrevine deloc, dar cand se apreciaza prea mult incearca sa-l tina sub control.Sunt multe interese la mijloc , cert e ca se joaca pe banii nostrii.

Hai să încercăm altfel, poate reuşim să reducem cantitatea de prostii scrise pe forum :spiteful:

Cum ziceţi voi că se stabileşte cursul între lira sterlină şi dolarul american? Aşa, ca să discutăm fără parti-pris.

 

Ipoteză de lucru: British Airways, companie britanică, va cumpăra anul ăsta 5 avioane produse de Boeing, companie americană. Acele 5 avioane folosesc 20 de motoare Trent-1000 produse de Rolls Royce, companie britanică. Numai că Boeing produce 50 de avioane pe an din modelul respectiv, astfel că va cumpăra de la Rolls Royce 200 de motoare Trent-1000. Cum evoluează cursul valutar GBP / USD în funcţie de tranzacţiile astea?

 

România nu intră în discuţie, ea vinde şi cumpără nasturi între timp.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in functie de ce parametrii/factori se modifică valoarea euro in raport cu leul ?

 

ce infuenţă are politicul ? cum de creste euro dacă se ceartă gibonii din politică ?

1. nu in odinea importantei...cerere/oferta si balanta comerciala a unei tari.

2. Puterea de cumparare, evolutia inflatiei

3. Evolutia dobanzilor

4. Factorii psihologici - deci da are influenta si politicul. Nu atat ca se cearta ei, cred ca in fiecare tara politicul are in job description asta, cat incertitudinile cu referire la evolutia viitoare.

 

O ocazie in care ma irita la manevrarea cursului este "ciupeala 1 octombrie" - cursul dupa care platim accizele in anul care urmeaza. Daca compari ultimii ani cursul de pe 1 octombrie , hai saptamana premergatoare si cea de dupa o sa observi ca intotdeauna/intodeauna este un picutz mai ridicat si imediat scade. Refuz sa cred ca este/ar fi coincidenta.Bine, clar, nu este coincidenta, ci un moment in care indiferent de parti ni se baga mana in buzunar in anul care vine. :crazy:

 

Din ce am observat,de sarbatori se schimba intotdeauna cursul ca este aflux de euro si cerere mare de lei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×